Forum Ekonomiczne rozrusza Karpacz?

W Karpaczu jeszcze nie wszyscy wiedzą o przeniesieniu do miasta prestiżowej imprezy
Shutterstock

Forum Ekonomiczne w tym roku zostało przeniesione z Krynicy-Zdroju do Karpacza. W Sudetach szykują się już na najazd gości z Polski i ze świata.

Organizatorzy imprezy zachowali wcześniej ustalony termin: 8-10 września. – Decyzja o zmianie lokalizacji była trudna, ale podjęliśmy ją w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych gości – tłumaczył Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Impreza ma się odbyć w hotelu Gołębiewski w Karpaczu. – Już odczuwamy większe zainteresowanie noclegami w tym terminie. Wolnymi pokojami, niestety, już nie dysponujemy – przyznaje Grzegorz Wypchło z biura marketingu hotelu. W czwartek sprawdzaliśmy dostępność noclegów w mieście poprzez jeden z popularnych portali internetowych: miejsca w czasie, w którym organizowane będzie Forum, wciąż były – ale ceny w przypadku najdroższych hoteli wzrosły nawet o 50 proc.

Jak mówi dyrektor Kompleksu Wczasowego Sandra w Karpaczu Andrzej Świderski, w tej chwili zwiększone zainteresowanie wciąż nie jest odczuwalne. Są wolne miejsca, ceny zostały utrzymane według wcześniej obowiązującego cennika. – Mamy doświadczenie i jesteśmy przygotowani do organizacji podobnych imprez. Nasz obiekt podczas pandemii stosuje obowiązujące procedury bezpieczeństwa. Dodatkowo narzuciliśmy pewne zasady zachowania w jadalni podczas korzystania z posiłków – opowiada Świderski.

CZYTAJ TAKŻE: Forum Ekonomiczne 2020: Karpacz zamiast Krynicy

Każdy z gości jest zobowiązany do zasłaniania ust i nosa przez cały czas poruszania się po jadalni, z wyjątkiem konsumpcji przy stoliku. Każdorazowo podczas korzystania z bufetu należy nosić rękawiczki jednorazowe. Wszyscy pracownicy obsługujący stoliki noszą maseczki lub przyłbice. – Oprócz tego przy wejściu i przy bufetach znajdują się pojemniki ze środkiem dezynfekcyjnym. Oczywiście po każdym gościu następuje dezynfekcja całego stanowiska – wylicza szef Kompleksu Wypoczynkowego Sandra.

Ale też zapowiedź przeniesienia prestiżowej imprezy zrodziła nadzieje. Właściciele hoteli czy pensjonatów zacierają ręce, bo tego typu spotkanie w mieście oznacza dla nich większy ruch. – Impreza tych rozmiarów oznacza, że po dłuższej przerwie możemy wrócić do organizacji wydarzeń, które chociażby w roku ubiegłym odbywały się regularnie. Mamy nadzieję, że goście korzystający po raz pierwszy z naszych usług wyrażą chęć odwiedzenia nas w przyszłości – podkreśla Grzegorz Wypchło.

Coś się będzie dziać

Decyzja organizatorów Forum zaskoczyła wszystkich, w Karpaczu nie jest inaczej. Tam wieści nawet jeszcze nie dotarły do wszystkich. – Nic o tym nie wiem – ucięła krótko nasze pytania Teresa Łopatka, właścicielka jednej z kawiarni w mieście.

Podobnie w Pohulance – Restauracji Ziem Górskich. – Nie oglądam telewizji – usłyszeliśmy. Pracownicy podkreślają, że nie muszą szykować na Forum niczego specjalnego. – Jesteśmy przygotowani cały czas. Obsługujemy każdego klienta – mówili nam. Nie obawiają się też, że większa liczba gości podniesie ryzyko epidemiczne. – Pracujemy cały sezon, gdybyśmy mieli zachorować, to już byśmy pięć razy umarli. Pracujemy, kochamy naszych turystów, mamy maseczki – bo musimy je mieć. Ale nie obawiamy się koronawirusa, Karpacz jest otwarty dla turystów – usłyszeliśmy.

CZYTAJ TAKŻE: Dla hotelarzy to już rok stracony

W innych branżach entuzjazm bywa większy: z Forum Ekonomicznego w Karpaczu cieszą się już taksówkarze. – Wiem, że będzie u nas taka impreza. Nareszcie coś się będzie dziać w mieście – mówi nam Piotr Wawrzyńczak z Taxi 24 Karpacz.

Liczy on, że goście będą korzystać z taksówek. – Raczej trzy dni nie będą siedzieć w hotelu, choć trudno przewidzieć – przyznaje. Według niego może się zdarzyć, że któryś z gości imprezy przyjedzie zakażony, ale taksówkarze się nie obawiają. – Zabezpieczamy się na co dzień. Trzymamy dystans, nosimy maseczki, dezynfekujemy ręce – wylicza.

Zaskoczona jest dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego. – Nikt nas o tym nie informował – twierdzi Przemysław Tołoknow, zastępca dyrektora ds. ochrony przyrody. Ale zapewnia, że park jest przygotowany na gości. – Wszystkie szlaki są otwarte, można zwiedzać, można wyciągiem pojechać w Karkonosze – zachwala.

Tołoknow podejrzewa jednak, że goście tego spotkania zwyczajnie nie będą mieli na to czasu. – Plan konferencji czy spotkań biznesowych jest tak napięty, że na zwiedzanie zostaje czas albo przed, albo po imprezie – ocenia zastępca dyrektora KPN.

Kapitał na długo

Z imprezy są, rzecz jasna, zadowolone władze Karpacza. – Będziemy gościć około 2500 osób z Europy, Azji, USA. Przedstawicieli świata polityki, nauki i biznesu. Z pewnością przyniesie to naszym przedsiębiorcom wymierne korzyści finansowe. Dla miasta i regionu jest to promocja na szeroką skalę, wynikająca z ogromnego zainteresowania mediów – deklaruje Kamila Cyganek, zastępca burmistrza Karpacza.

CZYTAJ TAKŻE: Starosta gołdapski: bezpieczne miejsca przyciągają turystów

Jej zdaniem nazwa Karpacz będzie w najbliższym czasie odmieniana przez wszystkie przypadki. To powinno wzmocnić wizerunek miasta w branży eventowej. – Debaty, panele, sesje plenarne to także doskonała okazja do budowania relacji, nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń. To kapitał, który zostanie z nami na długo – podkreśla wiceburmistrz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Od poniedziałku parkowanie w kilku miastach znowu płatne

Lokalne władze przywracają normalne opłaty w Strefach Płatnego Parkowania. Przerwa w pobieraniu opłat była ...

Ruszyły zgłoszenia do Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w JST

Po czym poznać, że gmina jest dobrze zarządzania? Wystarczy sprawdzić, czy posiada Europejski Znak ...

Sopot poszedł spać

Najsłynniejszy kurort na polskim wybrzeżu dosłownie stanął. Straty liczą zarówno przedsiębiorcy, jak i lokalne ...

Będzie nowe narzędzie walki ze smogiem

Efektów wprowadzanych przez gminy działań na rzecz czystego powietrza nie będą psuły urządzenia grzewcze ...

Postój busa kosztuje

Jednolita stawka opłaty za korzystanie z przystanków nikogo nie dyskryminowała – orzekł Naczelny Sąd ...

Jak pomóc komunalnym dłużnikom

Wrocław wprowadził abolicję dla dłużników z czynszówek. W innych miastach też mogą oni liczyć ...