Powstaje szczególna mapa Wrocławia. Przypomni o życiu, jakie toczyło się w mieście do drugiej wojny światowej.
Uważny spacer po stolicy Dolnego Śląska uświadamia, że jeszcze 75 lat temu mówiło się tu po niemiecku. Na wielu bramach i fasadach pozostały napisy przypominające o istnieniu miasta Breslau.
To ważna część wrocławskiej historii, dlatego Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza pracuje nad mapą „Spod tynku patrzy Breslau”, która pomoże odkryć takie miejsca.
Wrocław odniemczony
Mapa poniemieckich napisów przybliży mieszkańcom i turystom historię miasta. Pozwoli też spojrzeć na Wrocław z nowej perspektywy – poprzez miejsca, o których nie zawsze piszą w przewodnikach.
CZYTAJ TAKŻE: Wrocław nie przespał czasu pandemii
– Wiedza o niemieckich znakach graficznych i treściach, które wciąż można spotkać w przestrzeni publicznej Wrocławia jest nieusystematyzowana, szczątkowa i nieupowszechniona – mówi Grzegorz Czekański, koordynator projektu. Dodaje, że przedwojenne dziedzictwo miasta jest zagrożone zniszczeniem. – Chcieliśmy to zmienić i utrwalić możliwie największą ilość tego typu obiektów.
Mapie będzie towarzyszyć tekst – opowieść o tym, jakiego rodzaju napisy można znaleźć w mieście, jak to się stało, że przetrwały przez tyle lat i jak przebiegała powojenna akcja „odniemczania” Wrocławia.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.