Trochę wody dla ochłody – nawet wbrew zaleceniom GIS

Niektóre samorządy uruchamiają kurtyny wodne podczas upałów, ale też wiele z nich zrezygnowało z powodu pandemii.

Publikacja: 15.08.2020 22:17

Trochę wody dla ochłody – nawet wbrew zaleceniom GIS

Foto: Fot. Pixabay

Kurtyny wodne i inne podobne urządzenia wodne instalowane poza budynkami, np. w parkach czy na ulicach, mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi. Są źródłem aerozolu wodno-powietrznego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenie i być dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek wirusa – tłumaczy Anna Kowalska, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Wbrew zaleceniom

Na uruchomienie kurtyn wodnych zdecydował się kilka dni temu Gorzów Wielkopolski. Ustawiono ich pięć: na bulwarze wschodnim, na Starym Rynku, na skwerze przy dawnym Empiku, przed wejściem do dworca PKP i naprzeciw dawnej Łaźni Miejskiej.

Ale to nie wszystko. Miasto zapowiada, że staną kolejne dwie: na ulicy Śląskiej oraz na skrzyżowaniu ulic Fabrycznej z Wawrzyniaka – ale tylko, gdy na stadionie żużlowym i nadwarciańskich błoniach będą odbywać się imprezy masowe.

Woda z kurtyn ma chłodzić mieszkańców od godziny 11 do 19, w dni, gdy temperatura przekracza 29 stopni Celsjusza, a według meteorologów, w kolejnych dniach temperatura nadal będzie sięgać 30-33 stopni.

Gorzów nie jest jedyny. Także w kilku miejscach Zielonej Góry stanęły kurtyny wodne. Pojawiły się one w kilku miejscach, m.in. przy ratuszu czy pomniku Bachusa.

CZYTAJ TAKŻE: Turystyka wrażliwa na koronawirusa

Prezydent miasta Janusz Kubicki sam przyznał, że podjął taką decyzję wbrew zaleceniom Sanepidu. – Straszny upał i… jak żyć? Ano, trzeba chronić się przed słońcem. Podjęliśmy decyzję, iż mimo zaleceń ustawimy kurtyny wodne. Czasami ciężko się w tych zaleceniach i nakazach odnaleźć: z jednej strony zaleca się nie montowanie kurtyn wodnych, z drugiej strony otwiera się baseny. Jak w tym wszystkim się odnaleźć, żeby nie zwariować? – napisał na Facebooku.

Ursynów pośród kurtyn

Kurtyny stanęły też na warszawskim Ursynowie. Jak podaje dzielnica, już pracują w trzech parkach: Jana Pawła II (rejon ul. Romera), Moczydełko (rejon ul. Wełnianej) oraz Polskich Wynalazców (rejon ul. Rosoła). Niedługo zostaną uruchomione w kolejnych czterech, m.in. w Parku przy Bażantarni, na Kopie Cwila czy na placu zabaw Olkówek.

– Kurtyny są instalowane w ramach realizacji projektu budżetu obywatelskiego. Będą dostępne dla mieszkańców do 31 sierpnia – zapowiada dzielnica.

Jej urzędnicy tłumaczą, że wodna mgiełka to idealny sposób na ochłodę podczas spaceru, a poza tym kurtyna stanowi atrakcję dla najmłodszych, pomaga też zwierzętom, które szukają schronienia przed wysokimi temperaturami.

Jednak w centrum stolicy kurtyn w tym roku nie ustawiono. Podobnie jak w wielu innych miastach, choćby w Krakowie czy w Białymstoku.

– W związku z zaleceniami z dnia 21 kwietnia Głównego Inspektora Sanitarnego oraz opinią z dnia 28 kwietnia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku miasto podjęło decyzję o nieuruchamianiu kurtyn wodnych z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 – do czasu ustania epidemii – tłumaczy Anna Kowalska.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus uderzył w festiwale

Korespondencja z Sanepidem

Główny Inspektor Sanitarny w maju informował, że „nie zaleca się uruchamiania fontann, ulicznych instalacji wodnych z wyrzucanymi na wysokość kilku metrów strumieniami wodnymi (fontanny typu „dry plaza”) lub innych tego typu obiektów z uwagi na fakt, iż aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek wirusa”.

Władze Białegostoku 22 czerwca wystąpiły ponownie do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku o wydanie kolejnej opinii sanitarnej w przedmiotowej sprawie z uwagi na znoszenie kolejnych ograniczeń związanych z trwającą epidemią koronawirusa.

W odpowiedzi białostocki ratusz dostał informację, w której „wskazano na potencjalne zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w sąsiedztwie lub korzystających z urządzeń wodnych”.

Jak mówi Joanna Korta z krakowskiego magistratu „zgodnie ze stanowiskiem Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, brak przestrzegania zasady zachowania dystansu społecznego podczas korzystania z kurtyn generuje potencjalne ryzyko transmisji SARS-COV-2.”

CZYTAJ TAKŻE: Jak radzimy sobie z koronawirusem?

– Mając na względzie bezpieczeństwo sanitarne oraz ochronę zdrowia publicznego Sanepid na chwilę obecną nie rekomenduje uruchomienia kurtyn wodnych – kwituje Joanna Korta.

Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład