Kora będzie mieć swój skwer w Krakowie?

Kora podczas występu Maanam w Karlsruhe w 1985 r.
Fot. Wikipedia Commons / Herzzipp

Krakowianie z dzielnicy Zwierzyniec chcą, aby bezimienny dotąd skwer u zbiegu ulic Prusa i Fałata nosił imię piosenkarki Kory – Olgi Jackowskiej. Uchwałę z wnioskiem o nazwanie skweru podjęli już radni dzielnicy Zwierzyniec.

– W tym tygodniu wniosek o opinię w tej sprawie trafi do Instytutu Pamięci Narodowej, potem pod obrady radnych miasta – mówi Piotr Koczański z referatu zajmującego się nazewnictwem ulic. Jest szansa, że na wiosnę w przyszłym roku piosenkarka będzie mieć swój skwer w rodzinnym mieście.

Dlaczego Zwierzyniec?

Nie bez powodu mieszkańcy chcą, by właśnie zieleniec przy Fałata i Prusa został nazwany imieniem wokalistki.

Olga Jackowska urodziła się Krakowie, tu spędziła dzieciństwo i młodość. Z dzielnicą Zwierzyniec była związana szczególnie, bo tu uczęszczała do szkoły średniej (do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Nałkowskiej przy ul. Skarbińskiego), tu mieszkała, zanim wyjechała do Warszawy (w bloku przy ul. Fałata, niedaleko zieleńca, który ma zostać nazwany jej imieniem). Przy ulicy Fałata mieszkanie ma także syn wokalistki.

CZYTAJ TAKŻE: Bulwary imienia Wokulskiego

A poza tym – jak zauważył Szczęsny Filipiak, przewodniczący Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec – mieszkańcy, którzy zgłosili się do rady dzielnicy, potwierdzili, że Kora wychodziła na ten właśnie skwer i na pobliskie Błonia na spacery.

Zieleniec jak nowy

Skwer u zbiegu ulic Fałata i Prusa ma ok. 22 ary powierzchni i został zagospodarowany jako jeden z pierwszych w formie tzw. parku kieszonkowego. Jego rewitalizacja kosztowała radę dzielnicy Zwierzyniec i krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej ok. 140 tys. złotych. Powstał tu plac zabaw i pergola, pojawiły się nowe ławki, stoły i kosze na śmieci. Są także budki lęgowe i karmniki dla ptaków.

– Umiejscowienie oraz sposób zagospodarowania zrewitalizowanego w ostatnich latach skweru daje możliwość organizacji na jego terenie lokalnych, rodzinnych wydarzeń kulturalnych kultywujących pamięć o Artystce oraz jej dorobku – napisali radni dzielnicy Zwierzyniec w uzasadnieniu do uchwały o nazwanie tego miejsca imieniem Kory.

CZYTAJ TAKŻE: Radni zdecydowali: Lublin uczci Romualda Lipkę

Pomysł na nazywanie skwerów i parków imionami artystów związanych z miastem nie jest w Krakowie niczym dziwnym. Miasto może pochwalić się m.in. parkiem Marka Grechuty czy skwerami im. Papcia Chmiela i Gustawa Holoubka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rządowy fundusz bogatszy o 3 mld złotych. I nie tylko na drogi

Rząd poparł właśnie zmiany w Funduszu Rozwoju Dróg. Chodzi o dodatkowe 3 mld złotych. ...

Apartamentowce psują rynek najmu?

Zdaniem części samorządowców turyści zawyżają ceny mieszkań oraz obniżają standard życia stałym mieszkańcom. Najem ...

Program Kolej Plus wchodzi na drugi etap rozwoju

Ponad 80 proc. wniosków do programu Kolej Plus spełnia wymagania formalne i zakwalifikowało się ...

Jak złowić pracownika na studiach

Świętokrzyscy przedsiębiorcy wybrali najlepsze prace dyplomowe studentów miejscowej politechniki. Laureaci otrzymują nie tylko nagrody ...

Głos seniorów ma być lepiej słyszalny

Jeśli gmina liczy 20 tys. mieszkańców i co najmniej 100 osób w wieku po ...

Unijne miliony z regionalnych programów pójdą na walkę z koronawirusem

Samorządy wojewódzkie szukają w budżetach środków na walkę z koronawirusem. Kilka z nich już ...