Dolny Śląsk idzie śladem Górnego – i wytycza wojewódzki Szlak Zabytków Techniki.
Umowę w sprawie utworzenia industrialnej trasy turystycznej podpisali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Ta ostatnia będzie koordynować współpracę obiektów zrzeszonych na szlaku.
Autentyzm i dostępność
– Ideą jest promocja wiedzy o dziedzictwie przemysłowym regionu i wspieranie działań zmierzających do zachowania zabytków techniki na Dolnym Śląsku – mówi Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, wyliczając przy tym kryteria pozwalające na włączenie do szlaku.
– Wartość zabytkowa obiektu, jego autentyzm, stan zachowania, znaczenie w rozwoju techniki, wpływ na rozwój gospodarczy regionu. Oczywiście ważnym kryterium jest dostępność dla potencjalnych zwiedzających – dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: Zabytki techniki otworzyły się dla gości. Większe wydarzenia odłożono na koniec lata
Wśród 20 obiektów, od których zaczyna się organizacja Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki, znalazły się m.in. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, domy tkaczy w Chełmsku Śląskim, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Huta Szkła Julia w Piechowicach i Stara Kopalnia Uranu w Kletnie.
Szlak ma także znaczenie praktyczne – pozwoli na stworzenie wspólnej oferty promocyjnej, dzięki czemu koszty jej przygotowania rozłożą się na wiele podmiotów. Umożliwi też wspólne aplikowanie o fundusze unijne.
Rajd zabytkowych pojazdów
– Dolny Śląsk przez stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Szlak Zabytków Techniki powstaje po to, aby pomóc tym miejscom w zaprezentowaniu swojego potencjału, a jednocześnie przygotować dla zwiedzających atrakcyjną ofertę turystyczną – wyjaśnia Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Zgodnie z zapowiedziami Piotra Gerbera, pierwszym dużym wydarzeniem na dolnośląskim szlaku będzie wrześniowy rajd zabytkowych pojazdów na trasie pomiędzy zrzeszonymi obiektami. Dla załóg, które odwiedzą najwięcej z nich, przewidziano nagrody.
CZYTAJ TAKŻE: Nowy przywita peron. Dworcowe zabytki odzyskują blask
Dolny Śląsk nie jest pierwszy – podobne trasy turystyczne działają już na Górnym Śląsku (Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego) i w Bydgoszczy (Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła). Kilkanaście obiektów oznaczono także w ramach Krakowskiego Szlaku Techniki.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.