Są w Polsce gminy wolne od wirusa. „Żyje się spokojniej”

W pomorskim Człuchowie nie było do tej pory żadnego przypadku zakażenia koronawirusem
www.czluchow.eu

Są w kraju miejscowości, gdzie koronawirusa albo już nie ma, albo go nigdy nie było. Mieszkańcy czują się tam nieco bezpieczniej, ale nie tracą czujności.

Na mapie aktywnych przypadków zakażeń w Polsce według powiatów, przygotowywanej m.in. przez Fundację Ambasada Kultury, można znaleźć kilka zielonych plam, czyli miejsc wolnych od wirusa. To ok. 30-40 powiatów, które koncentrują w północo-wschodniej, północno-zachodniej i południowo wschodniej Polsce, w takich województwach jak warmińsko-mazurskie, podkarpackie, zachodniopomorskie, lubuskie czy wielkopolskie.

Pytanie, czy żyje się tam inaczej niż w miejscach najbardziej dotkniętych zarazą? Bardziej swobodnie i na luzie? – Na pewno żyje się nam spokojniej. Jeśli wiadomo, że w mieście, czy powiecie nie ma chorych, można mieć większy komfort psychiczny – mówi nam Maria Pazdan, sekretarz miasta Człuchów (woj. pomorskie). – Dotychczas nie mieliśmy żadnego przypadku choroby i oby tak  pozostało dalej – podkreśla.

CZYTAJ TAKŻE: Miasta same biorą się za wykonywanie testów na koronawirusa

– Nasi mieszkańcy mogę czuć się trochę bezpieczniej – ocenia też Elżbieta Pawlak, sekretarz gminy Rawicz (woj. wielkopolskie). Obecnie w powiecie rawskim aktywnych przypadków zakażeń nie ma, ale wcześniej 11 osób było chorych, z czego 10 wyzdrowiało (jedna osoba zmarła). Powiat jest też prawie otoczony przez gminy, gdzie wirus wciąż jest obecny. – Dlatego o pełnej swobodzie i luzie nie ma mowy. Wirus nie zna granic administracyjnych, nie przestaliśmy być czujni, wszyscy mamy świadomość, że musimy dbać o sobie i innych – zaznacza sekretarz gminy Rawicz.

W mieście wciąż więc obowiązują wszystkie rygory sanitarne. Nikt nie wychodzi przed szereg, instytucje publiczne i prywatny biznes otwierają się na klientów zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, a np. w urzędach do minimum ograniczany jest kontakt bezpośredni. Podobnie jest też w innych miejscach wolnych o wirusa.

Nikt nie ogłosił końca pandemii i  nikt nie może pozwolić sobie na beztroskę – podkreśla Andrzej Tadla, burmistrz gminy Czarnków (woj. wielkopolskie). Powiat czarnkowski ma smutne doświadczenia, bo 49 osób było chorych, z czego wyzdrowiało 45. – Ogniska pojawiały się także w naszym mieście, ale już od jakiegoś czasu nie ma zakażeń. Nie możemy jednak sobie odpuścić i pozwolić na rozluźnianie dyscypliny – podkreśla.

CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie szykują lek na koronawirusa

Inna sprawa, że sami Polacy często zapominają o ostrożności, nie noszą np. maseczek w miejscach publicznych, nie utrzymują dystansu społecznego, itp. Czy tam, gdzie wirusa nie ma, to rozluźnienie jest jeszcze większe? – Rzeczywiście obserwujemy takie zachowania, ale chyba są one na podobnym poziomie, jak w całym kraju – ocenia burmistrz Tadla. – Wolałbym, by wszyscy trzymali się rygorów, ale możemy tylko upominać – dodaje.

– Nasi mieszkańcy są na pewno mniej przestraszeni niż w marcu czy kwietniu, policja i straż miejska ma sporo pracy z wręczaniem upomnień. Ale nie sądzę, byśmy wyróżniali się na tle kraju – uważa też Maria Pazdan z Człuchowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tu leci przyszłość

Nowe lotnisko, dwa nowe samoloty i szkolenie studentów Politechniki Śląskiej na pilotów liniowych. To ...

Nowe oblicze Funduszu Dróg Samorządowych. Tym razem to sposób na walkę z kryzysem

Premier Morawiecki zatwierdził listę ponad 2 tys. projektów w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na ...

Samorząd w konstytucji

Kluczowe są dwie zasady: decentralizacja i podmiotowość publicznoprawna samorządu. W dążenie Polski do wolności, ...

30 lat po drugim sierpniu

„Szczecin ’88. Tu zaczęła się wolność” – pod tym hasłem w Szczecinie zaplanowano obchody ...

Tablica z reklamą to nie jest problem

Podział nieruchomości zabudowanej na cele mieszkaniowe w celu wydzielenia usytuowanego na niej np. billboardu ...

Pszczoły pracowicie promują miasta

Ule na dachach biurowców już nie dziwią, są w każdy dużym mieście. Coraz częściej ...