Czas żniw dla kin samochodowych i plenerowych. Ale w ścisłym reżimie

Fot. Pixabay

Choć od soboty kina mogą być otwarte, to ich właściciele rzadko się na to decydują. Na seanse zapraszają za to kina samochodowe i letnie. I w tych stacjonarnych, i tych pod chmurką – obowiązuje reżim sanitarny.

Na 6 czerwca z niecierpliwością czekają miłośnicy kina. Ale najpopularniejsze sieci w Polsce – Multikino, Cinema City czy Helios nie otworzą swoich drzwi. Prowadzące je spółki wydały oświadczenia, w których uzasadniły decyzję o przesunięciu terminu otwarcia.

Wśród powodów wymieniono m.in. problemy z przygotowaniem repertuaru, czy brak wytycznych dotyczących możliwości jedzenia i picia w czasie seansu.

Emocje pod chmurką

Ale poza małymi studyjnymi kinami na miłośników czekają samochodowe lub te pod chmurką. W ten weekend Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza na porywające seanse Kina Letniego w Toruniu na scenie plenerowej CKK Jordanki (za budynkiem Centrum).

W piątek o godz. 21.30 wyemitowany zostanie film „I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!” w reżyserii Philippe’a de Chauverona, a w sobotę godz. 21.30 odbędzie się seans filmu „Wszyscy wiedzą”: to najnowsza produkcja pochodzącego z Iranu reżysera Asghara Farhadiego. Za tydzień kolejna francuska komedia, „Poznajmy się jeszcze raz”.

CZYTAJ TAKŻE: Czynsze za złotówkę, ulgi w podatkach. Tak samorządy pomagają biznesowi

Bilety na seanse kosztują 5 zł za, a ich pula biletów jest ograniczona do 150 miejsc– Przypominamy, że w budynku kasy może przebywać tylko jeden klient. Prosimy także o zachowywanie bezpiecznego dystansu 2 metrów – informuje Przemysław Draheim, rzecznik Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Te same zasady obowiązują też na terenie letniego kina. Ponadto obowiązuje tam bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa, czyli noszenia maseczek lub przyłbic ochronnych. Przy wejściu trzeba też zdezynfekować ręce. Wszystkim oczekującym zostanie zmierzona temperatura. Uwaga! Osoby z temperaturą powyżej 37 st. Celsjusza nie zostaną wpuszczone na teren imprezy.

 Warunkiem wejścia na teren kina, dla zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, będzie podanie danych osobowych, imienia i nazwiska oraz numeru kontaktowego – podaje Przemysław Draheim.

Jak grzyby po deszczu

W Krakowie już od dwóch tygodni działa kino samochodowe na parkingu przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Seanse odbywają się w piątki i soboty o godz. 21.30. Wjazd możliwy już od godz. 19.30.

Opłata za jedno miejsce parkingowe to 40 złotych. Sprzedaż biletów ruszyła 18 maja wyłącznie elektronicznie – na portalu eventim.pl. Liczba miejsc, ze względów bezpieczeństwa, jest ograniczona do 70.

CZYTAJ TAKŻE: Centra nauki znów otwarte. Jakie ograniczenia dla zwiedzających?

Przedsięwzięcie realizowane jest z zachowaniem standardów sanitarnych, a na bieżąco aktualizowane informacje można znaleźć na Facebooku – mówi Anna Latocha, z krakowskiego magistratu.

W Łodzi funkcjonuje kino samochodowe przy al. Piłsudskiego, obok stadionu miejskiego. To projekt komercyjny, realizowany przez firmę Sport Evolution – informuje nas łódzki ratusz. W piątek będzie tam wyświetlane „Boże Ciało” Jana Komasy i Green Book Petera Farrellya.

Na miejscu widzowie mogą skorzystać z małej gastronomii i kupić popcorn, nachos oraz zimne napoje. Cena 45 zł za jedno auto. Bilety można kupić na miejscu.

Także w Warszawie działają kina samochodowe, i jest ich całkiem sporo. Są to projekty prywatne, komercyjne, bez miejskiego dofinansowania. W wielu miejscach pokazy już się rozpoczęły – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Już trwają pokazy organizowane na Bemowie przez Fundację Rozwoju, od 18 czerwca – na Żeraniu, a w lipcu w Soho Factory.

Od czwartku ruszyły pokazy na ulicy Szwedzkiej w ramach Viral Cinema. To kino funkcjonuje przez siedem dni w tygodniu. Wyświetla dwa seanse od poniedziałku do czwartku i trzy seanse w piątek, sobotę i niedzielę, a od soboty zacznie działać kino w Expo na Woli. Na Żoliborzu kino Samochodowe Moonlight zapowiada pierwszy seans 26 czerwca (Żoliborz).

CZYTAJ TAKŻE: Pandemia pokazała, jak ważne są sprawne e-usługi

To są projekty są komercyjne, ale można zakładać, że w tym roku tego typu miejsca zyskują na popularności w związku z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z COVID-19 – uważa Karolina Gałecka.

Wkrótce z pokazami ma ruszyć Filmowa Stolica. To kina plenerowe z kilkunastoletnią tradycją. W 2019 roku odbyło się blisko 300 projekcji, w 33 miejscach, które zobaczyło kilkadziesiąt tysięcy widzów.

W tym roku organizatorzy tego wydarzenia startowali o dofinansowanie miejskie w konkursach dzielnicowych. Ostatecznie mają realizować pokazy w Wilanowie i na Mokotowie – mówi rzecznik stołecznego ratusza.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Warszawie śmieci są najdroższe? Niekoniecznie, bywa znacznie gorzej

Czteroosobowa rodzina za odbiór odpadów najwięcej zapłaci w Rzeszowie, a najmniej w Radomiu – ...

Frankiewicz: Premier powtarza, że samorządy mają góry pieniędzy. To kłamstwo

Wiele samorządów mających zerową nadwyżkę operacyjną przeżywa problemy z opracowaniem budżetów - mówi Zygmunt ...

Jacek Jaśkowiak: Przy racjonalnym podejściu wyjdziemy z kryzysu silniejsi

Nie wszystkie podmioty, które funkcjonują na rynku, będą w stanie przetrwać. Pompowanie publicznych pieniędzy, ...

Na ratunek ZUS czy pracownikom?

Tekst przygotowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego #pomorzezachodnie Wbrew wcześniejszym zapowiedziom województwo zachodniopomorskie nie ...

Epidemia w cieniu pandemii. Miasta będą miały problem

Rękawiczki jednorazowe czy maseczki stały się większym problemem niż torebki plastikowe. Szacuje się, że ...

Pływający ambasadorzy nadmorskich miast

Niektóre samorządy są właścicielami pełnomorskich jachtów. Jednostki służą przede wszystkim do szkolenia młodzieży.