Czas żniw dla kin samochodowych i plenerowych. Ale w ścisłym reżimie

Choć od soboty kina mogą być otwarte, to ich właściciele rzadko się na to decydują. Na seanse zapraszają za to kina samochodowe i letnie. I w tych stacjonarnych, i tych pod chmurką – obowiązuje reżim sanitarny.

Publikacja: 05.06.2020 23:32

Czas żniw dla kin samochodowych i plenerowych. Ale w ścisłym reżimie

Foto: Fot. Pixabay

Na 6 czerwca z niecierpliwością czekają miłośnicy kina. Ale najpopularniejsze sieci w Polsce – Multikino, Cinema City czy Helios nie otworzą swoich drzwi. Prowadzące je spółki wydały oświadczenia, w których uzasadniły decyzję o przesunięciu terminu otwarcia.

Wśród powodów wymieniono m.in. problemy z przygotowaniem repertuaru, czy brak wytycznych dotyczących możliwości jedzenia i picia w czasie seansu.

Emocje pod chmurką

Ale poza małymi studyjnymi kinami na miłośników czekają samochodowe lub te pod chmurką. W ten weekend Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza na porywające seanse Kina Letniego w Toruniu na scenie plenerowej CKK Jordanki (za budynkiem Centrum).

W piątek o godz. 21.30 wyemitowany zostanie film „I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!” w reżyserii Philippe’a de Chauverona, a w sobotę godz. 21.30 odbędzie się seans filmu „Wszyscy wiedzą”: to najnowsza produkcja pochodzącego z Iranu reżysera Asghara Farhadiego. Za tydzień kolejna francuska komedia, „Poznajmy się jeszcze raz”.

CZYTAJ TAKŻE: Czynsze za złotówkę, ulgi w podatkach. Tak samorządy pomagają biznesowi

Bilety na seanse kosztują 5 zł za, a ich pula biletów jest ograniczona do 150 miejsc– Przypominamy, że w budynku kasy może przebywać tylko jeden klient. Prosimy także o zachowywanie bezpiecznego dystansu 2 metrów – informuje Przemysław Draheim, rzecznik Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Te same zasady obowiązują też na terenie letniego kina. Ponadto obowiązuje tam bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa, czyli noszenia maseczek lub przyłbic ochronnych. Przy wejściu trzeba też zdezynfekować ręce. Wszystkim oczekującym zostanie zmierzona temperatura. Uwaga! Osoby z temperaturą powyżej 37 st. Celsjusza nie zostaną wpuszczone na teren imprezy.

 Warunkiem wejścia na teren kina, dla zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, będzie podanie danych osobowych, imienia i nazwiska oraz numeru kontaktowego – podaje Przemysław Draheim.

Jak grzyby po deszczu

W Krakowie już od dwóch tygodni działa kino samochodowe na parkingu przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Seanse odbywają się w piątki i soboty o godz. 21.30. Wjazd możliwy już od godz. 19.30.

Opłata za jedno miejsce parkingowe to 40 złotych. Sprzedaż biletów ruszyła 18 maja wyłącznie elektronicznie – na portalu eventim.pl. Liczba miejsc, ze względów bezpieczeństwa, jest ograniczona do 70.

CZYTAJ TAKŻE: Centra nauki znów otwarte. Jakie ograniczenia dla zwiedzających?

Przedsięwzięcie realizowane jest z zachowaniem standardów sanitarnych, a na bieżąco aktualizowane informacje można znaleźć na Facebooku – mówi Anna Latocha, z krakowskiego magistratu.

W Łodzi funkcjonuje kino samochodowe przy al. Piłsudskiego, obok stadionu miejskiego. To projekt komercyjny, realizowany przez firmę Sport Evolution – informuje nas łódzki ratusz. W piątek będzie tam wyświetlane „Boże Ciało” Jana Komasy i Green Book Petera Farrellya.

Na miejscu widzowie mogą skorzystać z małej gastronomii i kupić popcorn, nachos oraz zimne napoje. Cena 45 zł za jedno auto. Bilety można kupić na miejscu.

Także w Warszawie działają kina samochodowe, i jest ich całkiem sporo. Są to projekty prywatne, komercyjne, bez miejskiego dofinansowania. W wielu miejscach pokazy już się rozpoczęły – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Już trwają pokazy organizowane na Bemowie przez Fundację Rozwoju, od 18 czerwca – na Żeraniu, a w lipcu w Soho Factory.

Od czwartku ruszyły pokazy na ulicy Szwedzkiej w ramach Viral Cinema. To kino funkcjonuje przez siedem dni w tygodniu. Wyświetla dwa seanse od poniedziałku do czwartku i trzy seanse w piątek, sobotę i niedzielę, a od soboty zacznie działać kino w Expo na Woli. Na Żoliborzu kino Samochodowe Moonlight zapowiada pierwszy seans 26 czerwca (Żoliborz).

CZYTAJ TAKŻE: Pandemia pokazała, jak ważne są sprawne e-usługi

To są projekty są komercyjne, ale można zakładać, że w tym roku tego typu miejsca zyskują na popularności w związku z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z COVID-19 – uważa Karolina Gałecka.

Wkrótce z pokazami ma ruszyć Filmowa Stolica. To kina plenerowe z kilkunastoletnią tradycją. W 2019 roku odbyło się blisko 300 projekcji, w 33 miejscach, które zobaczyło kilkadziesiąt tysięcy widzów.

W tym roku organizatorzy tego wydarzenia startowali o dofinansowanie miejskie w konkursach dzielnicowych. Ostatecznie mają realizować pokazy w Wilanowie i na Mokotowie – mówi rzecznik stołecznego ratusza.

Na 6 czerwca z niecierpliwością czekają miłośnicy kina. Ale najpopularniejsze sieci w Polsce – Multikino, Cinema City czy Helios nie otworzą swoich drzwi. Prowadzące je spółki wydały oświadczenia, w których uzasadniły decyzję o przesunięciu terminu otwarcia.

Wśród powodów wymieniono m.in. problemy z przygotowaniem repertuaru, czy brak wytycznych dotyczących możliwości jedzenia i picia w czasie seansu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza