Rodzice nie muszą płacić za żłobki. Ale nie we wszystkich miastach

AdobeStock

Samorządy zwalniają z opłat rodziców, których dzieci uczęszczają do miejskich żłobków. Jednak na razie jeszcze nie wszędzie.

– Zawieszamy opłaty za publiczne żłobki na cały kwiecień. Jeśli będzie taka konieczność, to zawieszenie będzie obowiązywać w dłuższym okresie czasu – ogłosił w piątek w mediach społecznościowych Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Zapowiedział też, że wkrótce lubelscy rodzice, których dzieci mają opiekę w miejskich żłobkach otrzymają informacje o zwolnieniach z opłat z Miejskiego Zespołu Żłobków.

– Wszystkie miejskie żłobki i przedszkola są gotowe do pracy i natychmiast po ustaniu zagrożenia spowodowanego koronawirusem będą mogły przyjmować dzieci – zapewnia prezydent Żuk.

Więcej przykładów

Lublin nie jest jedynym miastem, gdzie zrezygnowano z opłat za żłobki w czasie ich zamknięcia.

Podobnie jest m.in. w Łodzi. Zwolnienie obowiązuje tam od 15 marca br. przez kolejne dwa miesiące.

Z opłat zwolnieni są też rodzice z Wrocławia. – Rodzice nie płacą i nie będą płacić za czas, kiedy żłobki są zamknięte – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia. Dodaje, że opłaty nie są pobierane od ogłoszenia decyzji rządu o zamknięciu żłobków, przedszkoli i szkół. – Jak rząd pozwoli na  otwarcie placówek, to je otworzymy i będziemy pobierać opłatę –zapowiada Filipowski.

CZYTAJ TAKŻE: Edukacja doby epidemii: placówki nieczynne, ale płacić trzeba

Za samorządowe żłobki nie płacą też rodzice dzieci w Warszawie. – U nas już od września ub. roku opieka nad maluchami w tych placówkach jest bezpłatna. To była jedna z obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego – mówi Karolina Gałecka, rzecznik prezydenta stolicy.

W lutym 2019 roku na wniosek prezydenta Rada Warszawy zgodziła się na stuprocentowe finansowanie opieki żłobkowej. Przyjęty też został plan budowy nowych żłobków miejskich oraz innowacyjna koncepcja współpracy z operatorami działających w Warszawie żłobków prywatnych – wykupu miejsc w tych placówkach.

Trzeba utrzymać placówki

Jednak jeszcze nie wszystkie miasta podjęły decyzje o zwolnieniu rodziców z opłat, w czasie gdy placówki nie działają. Tak jest np. w Krakowie czy w Gdańsku. – Aktualnie prowadzona jest analiza prawno-finansowa, na podstawie której w przyszłym tygodniu podjęta zostanie decyzja w tym zakresie – poinformowała nas Anna Latocha z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Władze Gdańska nie zajmowały się jeszcze w ogóle tą sprawą. – W tej chwili priorytetem jest gdański pakiet dla przedsiębiorców i nań wrzucone są wszystkie siły urzędników, czy pomoc dla uczniów,  którzy nie mają własnych komputerów, by brać udział w zdalnych lekcjach – mówi Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemia zmieniła nieco zasady naboru przedszkolaków

Poznań z opłaty żłobkowej nie zamierza rezygnować. – Podstawowa opłata za pobyt w żłobkach jest konieczna dla utrzymania tych placówek oraz ich pracowników. Zawieszenie opłaty stałej wiązałoby się z koniecznością pokrycia tych kosztów w całości z budżetu miasta (brak subwencji z budżetu państwa), który w związku z obecną sytuacją jest już bardzo obciążony – tłumaczy Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Dodaje, że rodzice mają możliwość składania wniosków do dyrektorów swoich placówek o urlopowanie dziecka na okres do 1 miesiąca. – W drugiej połowie kwietnia podejmowane będą dalsze decyzje w tym zakresie w oparciu o aktualną sytuację epidemiczną – dodaje rzecznik prezydenta Poznania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd obiecał otwarcie placówek. Samorządy: nie tak prędko

Choć rząd zapowiedział otwarcie żłobków i przedszkoli już w przyszłym tygodniu, to samorządy są ...

Polskie miasta, które dbają o rowerzystów

Miasta nastawiają się na zintegrowane systemy, rozwój rowerów 4G i tworzenie infrastrukturalnych udogodnień dla ...

Nie wszędzie dzieci wróciły do szkoły. Kilkadziesiąt placówek zamkniętych

Dariusz Piontkowski, szef MEN, potwierdził sytuację, o której spekulowali rodzice i nauczyciele: w części ...

Urząd dostępny dla wszystkich

Fundusz Dostępności pomoże samorządom w likwidacji barier w budynkach użyteczności publicznej. Od października można wnioskować ...

Pociąg stanie na żądanie. Znacznie częściej, niż do tej pory

Koleje Dolnośląskie chcą mieć więcej przystanków na żądnie. Możliwe, że po takie rozwiązanie sięgną ...

Muzeum Śmierci ma zachęcać do studiowania medycyny

Na wrocławskich uczelniach powstaje specjalna ścieżka edukacyjna, skierowana nie tylko do studentów. Jej częścią ...