Zamiast roweru miejskiego wsparcie dla przedsiębiorców

fot. AdobeStock

W tym roku łodzianie nie skorzystają z roweru miejskiego. Przetarg na niego nie zostanie rozstrzygnięty, a przeznaczone na ten cel środki sfinansują wsparcie dla przedsiębiorców, dotkniętych trudną sytuacją w związku z pandemią koronawirusa.

Już od kilku miesięcy wiadomo było, że w tym roku Łódź może mieć problem z uruchomieniem systemu roweru publicznego. Na pierwszy ogłoszony przez miasto przetarg, dzięki któremu rowery miały pojawić się w mieście w kwietniu, nie wpłynęła żadna oferta. Władze miasta ogłosiły więc kolejny. Na rower zarezerwowanych było 22 mln zł. Jednak dwie firmy, które się zgłosiły się do drugiego przetargu chciały więcej: Homeport Polska 32 mln zł, a Orange Polska i Roovee – 28 mln zł.

Paląca potrzeba

Jednak i tym razem przetarg nie został rozstrzygnięty. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi zdecydowała, że 10 mln z tej kwoty przeznaczone zostanie na wsparcie przedsiębiorców, których najbardziej dotknęły ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa wprowadzone przez państwo.

– Wszyscy odczujemy skutki epidemii, ale na pewno nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie. Miasto przygotowało plan wsparcia dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, firm rodzinnych, małych i średnich biznesów. Jesteśmy gotowi pomóc przedsiębiorcom tak, aby przetrwali kryzys, ale co jeszcze ważniejsze: będziemy także gotowi pomóc im wyjść z kryzysu – zapewnia prezydent Hanna Zdanowska.

Przedsiębiorcy mogą liczyć – między innymi – na odroczenie opłat i podatków, a następnie – na nieoprocentowane pożyczki i poręczenia kredytowe. Gdy sytuacja zacznie się stabilizować, miasto uruchomi specjalny fundusz poręczeń kredytowych, pożyczek i dotacji.

Środki przeznaczone na rower

– Na początek przeznaczamy na to 10 milionów złotych. Część tej kwoty pochodzi ze specjalnej rezerwy utworzonej do walki z epidemią, a część z tegorocznego przetargu na Rower Miejski – mówi Hanna Zdanowska.

System miejskiego roweru zostanie ponownie uruchomiony na wiosnę 2021 roku. Łódzki Rower Publiczny wystartował 30 kwietnia 2016 roku i funkcjonował do listopada 2019 roku, jego operatorem była firma Nextbike. W ostatnim okresie funkcjonowania łódzkiego roweru mieszkańcy mogli korzystać z 1574 rowerów dostępnych w 156 stacjach.

Początkowo nowy system miał być większy od dotychczasowego. Do dyspozycji miało być 2000 rowerów ulokowanych w 200 stacjach na terenie całego miasta – w tym w dzielnicach, do których do tej pory system nie docierał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie ma mowy o bańce na rynku mieszkaniowym

W Warszawie 12 lat temu za średnie wynagrodzenie można było kupić 0,5 mkw. mieszkania. ...

Największa plaga wakacji nabiera impetu

Nie ma dla nich większego znaczenia czy to wielka metropolia, mniejsze miasto czy niewielka ...

Wielki piec w Krakowie ożyje w marcu

Wielki piec w krakowskiej hucie im. T. Sendzimira prawdopodobnie wznowi działalność w połowie marca. ...

Igrzyska Wolności to spotkanie osób otwartych na dialog, nowe idee i zabawę!

Paradoksem jest dziś fakt, że PiS jest w stanie mobilizować kluczową grupę wyborców transferami ...

Teatralne spotkanie nad Prosną po raz sześćdziesiąty!

Festiwal Sztuki Aktorskiej startuje we wrześniu Katarzyna Figura, Dorota Segda, Anna Radwan, Mirosław Baka, ...

Spalarnie bez śmieci

Propozycja wprowadzenia zakazu termicznego przekształcania odpadów może podnieść koszty gospodarki komunalnej – ostrzegają gminy.