Ogrody zoologiczne, chociaż zamknięte dla zwiedzających, zapraszają w trybie online. Na relacje zza kulis, lekcje przyrodnicze i opowieści opiekunów zwierząt. W ich przypadku praca zdalna nie wchodzi w rachubę.
Łódzkie zoo jest niedostępne dla zwiedzających od 11 marca. To nie oznacza jednak, że nic się tu nie dzieje. – Praca w zoo to misja i opiekunowie zwierząt zdają sobie z tego sprawę. Zespół został podzielony na trzy grupy, które pracują w systemie 7-dniowym. Każdego dnia opiekunowie czyszczą woliery i karmią zwierzęta zgodnie z planem – mówi Tomasz Jóźwik, wiceprezes łódzkiego zoo.
Życie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego można podglądać na facebookowym fanpage Zoo Łódź.
Rozwiązłe sikorki
Podobnie w Warszawie. Pracownicy opiekują się zwierzętami rotacyjnie, z zachowaniem procedur minimalizujących ryzyko zarażenia wirusem. Stołeczne zoo zamieszcza na swoim profilu krótkie relacje z życia ogrodu. Filmy nagrywane i komentowane są przez samych opiekunów.
CZYTAJ TAKŻE: Unijne miliony z regionalnych programów pójdą na walkę z koronawirusem
To nie wszystko, bo także lekcje, które do tej pory odbywały się w zoo, można prowadzić zdalnie.
Prezentacje publikowane są w każdy wtorek i czwartek na Facebooku warszawskiego zoo, jednak – jak zastrzega Anna Karczewska ze stołecznego ogrodu zoologicznego – czwartkowe odsłony przygotowano z myślą o dorosłych. Wyjaśnienie kryje się już w opisie pierwszej z czwartkowych lekcji: „Dowiecie się kilku zaskakujących faktów z życia rozwiązłych sikorek: kto nie płaci alimentów, kto randkuje w padlinie, a kto konstruuje partnerce pas cnoty”.
Wolontariusze, którzy na co dzień działają w warszawskim zoo, również przenieśli się do internetu – prezentują ZOOzagadki i ciekawostki o zwierzętach w formie prezentacji, również na Facebooku.
Kotiki i pawiany
Nie inaczej jest we Wrocławiu – miejscowy ogród od tygodnia realizuje program Domowe zoo. W każdą środę i piątek w samo południe pracownicy przybliżają widzom jednego z mieszkańców. Bohaterami były już m.in. kotiki afrykańskie oraz pawiany masajskie. Spotkania prowadzą duety – opiekun zwierząt i edukator.
CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska od święta. Koronawirus poprzestawiał rozkłady jazdy
– Nasze zoo jest zamknięte dla zwiedzających, ale zwierzęta codziennie potrzebują opieki, bez względu na sytuację. Prawie 90 opiekunów, w okrojonym składzie, przez 7 dni w tygodniu dba o 12 tysięcy zwierząt. Skoro my pracujemy, a ludzie nie mogą do nas przyjść, postanowiliśmy przyjść do nich, do ich domów. Stąd pomysł na edukacyjne transmisje na żywo – podsumowuje Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego ogrodu.
Z ostatniej chwili: we Wrocławiu urodziły się cztery jeżozwierze indyjskie. Rodzina czuje się dobrze.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.