Chińskie metropolie idą na pomoc polskim miastom

Miastem partnerskim Poznania jest chińskie Shenzen.
123RF

Wiele wskazuje na to, że Azja – doświadczona w podobnych sytuacjach – radzi sobie z epidemią koronawirusa lepiej niż Europa. W tej akurat kwestii warto skorzystać z doświadczeń chińskich miast.

Poznań jest w kontakcie z przedstawicielami Shenzhen – miasta partnerskiego, leżącego w południowo-wschodnich Chinach. Wielkopolanie zamierzają kupić tam testy i środki ochrony osobistej dla poznańskiego personelu medycznego.

Miasta partnerskie

Gdy na początku 2020 roku koronawirus szerzył się w Chinach, przedstawiciele Shenzhen zwrócili się do Poznania z prośbą o listę firm, w których można nabyć środki ochrony osobistej, zwłaszcza dla personelu medycznego. Odpowiednie informacje zostały zebrane, przetłumaczone i odesłane. Słowa wsparcia dla mieszkańców partnerskiego miasta przesłał wówczas prezydent Jacek Jaśkowiak. Teraz role się odwróciły i to Poznań potrzebuje pomocy.

CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

– Poprosiliśmy przedstawicieli Shenzhen o możliwość zakupienia bezpośrednio u nich kombinezonów i masek ochronnych – mówi Jacek Jaśkowiak. – Przekazaliśmy też informację, jakie testy są potrzebne naszemu szpitalowi miejskiemu i sanepidowi. Liczymy na to, że uda się je tam kupić.

Rozważana jest też telekonferencja, podczas której chińscy lekarze mogliby podzielić się doświadczeniami w walce z epidemią.

Poznań i Shenzhen są miastami partnerskimi od 27 lat. W tym czasie Shenzhen przekształciło się z nadgranicznej wioski rybackiej w nowoczesną metropolię z blisko 13 mln mieszkańców. Jest prężnym chińskim ośrodkiem przemysłowym i naukowo-technicznym.

Shenzhen aktywnie wspiera miasta partnerskie. Działająca tam Fundacja Współpracy i Wymiany Międzynarodowej (Shenzhen Foundation for International Exchange and Cooperation) wysłała już pierwszą transzę pomocy. 270 tysięcy maseczek trafiło do miast w Korei Południowej oraz do Turynu i Mediolanu.

Pomoc dla Yuyao

Również chińskie miasto partnerskie Kielc – niewielkie Yuyao – zgłosiło się w styczniu po pomoc. Potrzebne były termometry, maski, odzież ochronna. Kielce wysłały wówczas 6,5 tys. termometrów.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska od święta. Koronawirus poprzestawiał rozkłady jazdy

– Myślę, że ta sytuacja pokazuje, jak wielki sens ma nawiązywanie relacji partnerskich z miastami z zagranicy. Współpracujemy na wielu płaszczyznach od lat, również w sytuacjach kryzysowych – mówił Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Mało kto zdawał sobie wtedy sprawę, jak szybko ognisko kryzysu przesunie się z Azji do Europy.

Inne polskie miasta także mają podpisane układy o współpracy z azjatyckimi miastami. Gdańsk współpracuje z Szanghajem, wśród miast partnerskich Szczecina są Dalian i Jinan, zaś Łódź kooperuje z trzema chińskimi metropoliami – Kantonem, Chengdu i Tiencinem (Tianjin).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rewolucja, od której nie ma odwrotu. Gaz zaczyna zastępować węgiel nawet na Śląsku

Trwa gazyfikacja śląskiej gminy Gaszowice. Polska Spółka Gazownictwa wybuduje na tym terenie kilkadziesiąt kilometrów ...

Tu leci przyszłość

Nowe lotnisko, dwa nowe samoloty i szkolenie studentów Politechniki Śląskiej na pilotów liniowych. To ...

Kopciuchy to dopiero początek. Kraków idzie za ciosem

Po zakazie palenia węglem i drewnem władze Krakowa wpadły na kolejny pomysł, jak ograniczyć ...

Kultura przeniosła się do internetu

Wrocław, podobnie jak inne miasta, stanął w obliczu epidemii, która wpłynęła i nadal wpływa ...

Nowe życie dawnych gimnazjów

Budynki po szkołach zlikwidowanych reformą edukacji w większości nadal służą uczniom, głównie podstawówek i ...

Nie zabierać miastom miejskiej polityki

Tworzenie metropolii ma być jedynie możliwością realizacji strategii ponadlokalnej – wynika z nowych zasad ...