Chińskie metropolie idą na pomoc polskim miastom

Miastem partnerskim Poznania jest chińskie Shenzen.
123RF

Wiele wskazuje na to, że Azja – doświadczona w podobnych sytuacjach – radzi sobie z epidemią koronawirusa lepiej niż Europa. W tej akurat kwestii warto skorzystać z doświadczeń chińskich miast.

Poznań jest w kontakcie z przedstawicielami Shenzhen – miasta partnerskiego, leżącego w południowo-wschodnich Chinach. Wielkopolanie zamierzają kupić tam testy i środki ochrony osobistej dla poznańskiego personelu medycznego.

Miasta partnerskie

Gdy na początku 2020 roku koronawirus szerzył się w Chinach, przedstawiciele Shenzhen zwrócili się do Poznania z prośbą o listę firm, w których można nabyć środki ochrony osobistej, zwłaszcza dla personelu medycznego. Odpowiednie informacje zostały zebrane, przetłumaczone i odesłane. Słowa wsparcia dla mieszkańców partnerskiego miasta przesłał wówczas prezydent Jacek Jaśkowiak. Teraz role się odwróciły i to Poznań potrzebuje pomocy.

CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

– Poprosiliśmy przedstawicieli Shenzhen o możliwość zakupienia bezpośrednio u nich kombinezonów i masek ochronnych – mówi Jacek Jaśkowiak. – Przekazaliśmy też informację, jakie testy są potrzebne naszemu szpitalowi miejskiemu i sanepidowi. Liczymy na to, że uda się je tam kupić.

Rozważana jest też telekonferencja, podczas której chińscy lekarze mogliby podzielić się doświadczeniami w walce z epidemią.

Poznań i Shenzhen są miastami partnerskimi od 27 lat. W tym czasie Shenzhen przekształciło się z nadgranicznej wioski rybackiej w nowoczesną metropolię z blisko 13 mln mieszkańców. Jest prężnym chińskim ośrodkiem przemysłowym i naukowo-technicznym.

Shenzhen aktywnie wspiera miasta partnerskie. Działająca tam Fundacja Współpracy i Wymiany Międzynarodowej (Shenzhen Foundation for International Exchange and Cooperation) wysłała już pierwszą transzę pomocy. 270 tysięcy maseczek trafiło do miast w Korei Południowej oraz do Turynu i Mediolanu.

Pomoc dla Yuyao

Również chińskie miasto partnerskie Kielc – niewielkie Yuyao – zgłosiło się w styczniu po pomoc. Potrzebne były termometry, maski, odzież ochronna. Kielce wysłały wówczas 6,5 tys. termometrów.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska od święta. Koronawirus poprzestawiał rozkłady jazdy

– Myślę, że ta sytuacja pokazuje, jak wielki sens ma nawiązywanie relacji partnerskich z miastami z zagranicy. Współpracujemy na wielu płaszczyznach od lat, również w sytuacjach kryzysowych – mówił Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Mało kto zdawał sobie wtedy sprawę, jak szybko ognisko kryzysu przesunie się z Azji do Europy.

Inne polskie miasta także mają podpisane układy o współpracy z azjatyckimi miastami. Gdańsk współpracuje z Szanghajem, wśród miast partnerskich Szczecina są Dalian i Jinan, zaś Łódź kooperuje z trzema chińskimi metropoliami – Kantonem, Chengdu i Tiencinem (Tianjin).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy przywita peron. Dworcowe zabytki odzyskują blask

Pierwsze ze 188 dworców odnowionych w ramach programu inwestycji dworcowych PKP służą już podróżnym. ...

Zobaczyć z bliska historię oręża

Pikniki wojskowe, warsztaty edukacyjne czy bezpłatne zwiedzanie placówek – tak wojskowe muzea obchodzą Święto ...

Doprowadzić do korzystnych zmian w prawie

Władze Krakowa spotkały się z posłami i senatorami z regionu Małopolski. Celem spotkania było ...

Seniorzy pod stałym nadzorem

Z początkiem stycznia 2020 roku łódzcy seniorzy będą mogli bezpłatnie korzystać z kompleksowej zdalnej ...

Mało pieniędzy na lokalne drogi

Samorządy mają dostać na inwestycje infrastrukturalne 36 mld złotych w ciągu dziesięciu lat. Potrzebują ...

Hindusi za kółkiem w polskim autobusie

Miejskie autobusy i tramwaje coraz częściej prowadzą Ukraińcy. Samorządowi przewoźnicy chcą zatrudniać coraz więcej ...