Samorządowcy: utoniemy bez wsparcia

Samorządowcy apelują o rządowe wsparcie.
Fot. Pixabay

Największe miasta apelują do premiera o pomoc w walce z koronawirusem.

Epidemia może pogrążyć finansowo miasta, które i tak już od dłuższego czasu tną swoje budżety. Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Polskich wysyłają apele do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie COVID-19.

Dwunastu prezydentów

Pod apelem UMP podpisało się 12 prezydentów: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Zwracają oni uwagę na wysokie koszty ekonomiczne i społeczne związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Skutki te, w połączeniu z – już i tak trudną – sytuacją finansową samorządów, mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej. Stan zagrożenia epidemicznego będzie miał też wpływ na wysokość i ściągalność dwóch największych źródeł dochodów – podatków dochodowych (PIT i CIT) oraz podatków i opłat lokalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

– My, prezydenci 12 największych miast, apelujemy do rządu o podjęcie jak najszybszych i jak najlepszych działań, które pozwolą zapobiec kryzysowi gospodarczemu i finansowemu, jaki grozi jednostkom samorządu terytorialnego, a który może w efekcie doprowadzić do utraty możliwości realizacji przez gminy, miasta, powiaty czy samorządy województw zadań i usług na rzecz mieszkańców – czytamy w apelu.

Postulaty samorządowców

UMP apeluje do premiera o:

 wsparcie samorządów poprzez wzrost subwencji ogólnej w celu zrekompensowania spadków dochodów związanych z pandemią COVID-19,

 zawieszenie wpłaty „janosikowego” przez samorządy do końca roku 2021,

 wykreślenie sankcji z art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych (dotyczących uchwalania budżetów i sprawozdań),

 wprowadzenie rekompensaty wszędzie tam, gdzie koszty gospodarowania odpadami są wyższe niż maksymalny, ustawowy poziom opłat (ewentualnie apelujemy o podniesienie maksymalnych stawek).

CZYTAJ TAKŻE: Sutryk: Samorządy łączą siły w obliczu epidemii

Podobny apel wystosował ZMP. – Polskie miasta aktywnie włączyły się w działania zmierzające do walki z koronawirusem. Nie tylko realizując zalecenia płynące ze strony rządu, lecz także podejmując dodatkowe, lokalnie uzasadnione przedsięwzięcia mające ograniczyć skutki epidemii. Stanowi to dla zarządzających miastami absolutny priorytet, ale nie może też ograniczyć działań zamierzających do dostarczania mieszkańcom codziennie potrzebnych usług, takich jak np. zapewnienie ciepła i wody, odbiór odpadów, zagwarantowanie transportu zbiorowego, prowadzenie domów pomocy społecznej i szpitali, świadczenie usług administracyjnych itp. Nie może również ograniczyć myślenia o przyszłości samorządowych wspólnot mieszkańców – pisze Zygmunt Frankiewicz, prezes zarządu ZMP.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Krakowskie jeże mają swoje domki

Kraków pomaga jeżom. Nie tylko tworzy dla nich specjale strefy, ale i buduje schronienia. ...

Mniejsze bezrobocie, nowe inwestycje. Taki był 2019 rok dla lubelskiej gospodarki

Intensywny rozwój branży IT/BPO i nowe inwestycje przemysłowe to, obok spadającej stopy bezrobocia, najważniejsze ...

Tramwaj zawieszonej linii 43 na pętli w Lutomiersku

Łódź: powolna śmierć podmiejskich tramwajów

Łódzkie tramwaje zawsze wyróżniały połączenia podmiejskie. Tym środkiem lokomocji można było dojechać praktycznie do ...

Kulturalny Dzień Dziecka

Samorządowe instytucje kultury jak co roku przygotowały bogatą ofertę wydarzeń z okazji Dnia Dziecka. ...

Podzielić kawałek budżetu województwa

W Łódzkiem i w Małopolsce trwa kolejna edycja regionalnego budżetu obywatelskiego. Możliwe, że takie ...

Rower miejski w Katowicach

Katowiczanie pokochali rowery miejskie

Z 22 nowych stacji rowerów miejskich mogą od czerwca korzystać mieszańcy Katowic. Łącznie w ...