Samorządowcy: utoniemy bez wsparcia

Największe miasta apelują do premiera o pomoc w walce z koronawirusem.

Publikacja: 18.03.2020 17:41

Samorządowcy apelują o rządowe wsparcie.

Samorządowcy apelują o rządowe wsparcie.

Foto: Fot. Pixabay

Epidemia może pogrążyć finansowo miasta, które i tak już od dłuższego czasu tną swoje budżety. Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Polskich wysyłają apele do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie COVID-19.

Dwunastu prezydentów

Pod apelem UMP podpisało się 12 prezydentów: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Zwracają oni uwagę na wysokie koszty ekonomiczne i społeczne związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Skutki te, w połączeniu z – już i tak trudną – sytuacją finansową samorządów, mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej. Stan zagrożenia epidemicznego będzie miał też wpływ na wysokość i ściągalność dwóch największych źródeł dochodów – podatków dochodowych (PIT i CIT) oraz podatków i opłat lokalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

– My, prezydenci 12 największych miast, apelujemy do rządu o podjęcie jak najszybszych i jak najlepszych działań, które pozwolą zapobiec kryzysowi gospodarczemu i finansowemu, jaki grozi jednostkom samorządu terytorialnego, a który może w efekcie doprowadzić do utraty możliwości realizacji przez gminy, miasta, powiaty czy samorządy województw zadań i usług na rzecz mieszkańców – czytamy w apelu.

Postulaty samorządowców

UMP apeluje do premiera o:

 wsparcie samorządów poprzez wzrost subwencji ogólnej w celu zrekompensowania spadków dochodów związanych z pandemią COVID-19,

 zawieszenie wpłaty „janosikowego” przez samorządy do końca roku 2021,

 wykreślenie sankcji z art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych (dotyczących uchwalania budżetów i sprawozdań),

 wprowadzenie rekompensaty wszędzie tam, gdzie koszty gospodarowania odpadami są wyższe niż maksymalny, ustawowy poziom opłat (ewentualnie apelujemy o podniesienie maksymalnych stawek).

CZYTAJ TAKŻE: Sutryk: Samorządy łączą siły w obliczu epidemii

Podobny apel wystosował ZMP. – Polskie miasta aktywnie włączyły się w działania zmierzające do walki z koronawirusem. Nie tylko realizując zalecenia płynące ze strony rządu, lecz także podejmując dodatkowe, lokalnie uzasadnione przedsięwzięcia mające ograniczyć skutki epidemii. Stanowi to dla zarządzających miastami absolutny priorytet, ale nie może też ograniczyć działań zamierzających do dostarczania mieszkańcom codziennie potrzebnych usług, takich jak np. zapewnienie ciepła i wody, odbiór odpadów, zagwarantowanie transportu zbiorowego, prowadzenie domów pomocy społecznej i szpitali, świadczenie usług administracyjnych itp. Nie może również ograniczyć myślenia o przyszłości samorządowych wspólnot mieszkańców – pisze Zygmunt Frankiewicz, prezes zarządu ZMP.

Epidemia może pogrążyć finansowo miasta, które i tak już od dłuższego czasu tną swoje budżety. Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Polskich wysyłają apele do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie COVID-19.

Dwunastu prezydentów

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?