Wspólnota siłą polskich samorządów

AdobeStock

„Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” – pod takim hasłem wystartowała kampania wizerunkowa Związku Miast Polskich. A prowadzona jest w związku z trzydziestą rocznicą wolnych wyborów samorządowych.

Ma podkreślić znaczenie współpracy środowiska samorządowego, wzmocnić poczucie wspólnotowości i wskazać, że członkostwo w Związku przynosi korzyści płynące ze współdziałania pomiędzy miastami.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory do rad gmin. Były one efektem uchwalonej 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie terytorialnym, która została przygotowana przez Senat RP, wyłoniony w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

Kilka dni temu rozpoczęła się kampania „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego”. Jest ona   kierowana jest zarówno do całego środowiska samorządowego ZMP, jak i do miast, które nie należą do organizacji.

Hasło kampanii zostało przedstawione graficznie w formie ukazującej słowo „zysk”, a slogany poszczególnych mutacji lokalnych zostały zindywidualizowane, dzięki czemu informują one odbiorców, że beneficjentem „zysku” płynącego ze współpracy miast jest właśnie ich miasto. I tak lokalne hasła brzmią: „Wszystkie miasta dla Wrocławia”, „Wszystkie miasta dla Sopotu”, „Wszystkie miasta dla Mielca”.

Przesłanie kampanii kierowane jest także do mieszkańców polskich miast. – Współcześnie to właśnie miasta na całym świecie biorą na swoje barki rozwiązywanie największych problemów i wyzwań. W ramach różnych sieci współpracy uczymy się od siebie nawzajem, czerpiemy inspiracje i kształtujemy lepszą rzeczywistość – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, sekretarz Zarządu ZMP.

CZYTAJ TAKŻE: Senatorowie będą się upominać o budżety lokalne

Kampanii towarzyszyć będą debaty merytoryczne dotyczące spraw istotnych dla miast, organizowane przez Senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Związek Miast Polskich w Senacie. Podczas nich zostaną poruszone tematy dotyczące stanu finansów samorządowych, gospodarki odpadami, zmian w ustawach ustrojowych czy roli organizacji samorządowych w polskim życiu publicznym.

Debaty mają zapoczątkować proces legislacyjny przygotowanych przez ZMP konkretnych projektów ustaw, które prezes Związku, senator Zygmunt Frankiewicz wniesie pod obrady Senatu. Pierwsza debata odbędzie się  2 marca i będzie dotyczyła finansów polskich miast i gmin.

– Chcemy, aby miasta należące do ZMP miały większe poczucie wspólnoty. Pokazujemy, że mogą za pośrednictwem Związku mówić o wspólnych sprawach i osiągać wspólne korzyści. Liczymy, że umocnienie takiego przekazu „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego”, pozwoli nam skuteczniej lobbować na rzecz lepszych przepisów dla samorządów miejskich, ponieważ pokazujemy siłę, jaka tkwi w miastach, kiedy są solidarne i działają razem – mówi Joanna Proniewicz, rzecznik ZMP.

Na początku marca we Wrocławiu (5-6.03) odbędzie się doroczne Zgromadzenie Ogólne ZMP, do którego należy aktualnie 328 miast, najwięcej w jego powojennej historii. Jednym z ważniejszych tematów konferencji programowej w ramach zgromadzenia będą: „Samorząd miejski – liderzy zmian w Trzydziestoleciu wolnej Polski” oraz „Możliwości rozwoju miast a rosnące obciążenia finansowe”. Sama kampania potrwa do 10 marca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bez samorządów nie da się rządzić

Samorządy już dzisiaj cerują dziury państwa. Jak zostaną im odebrane pieniądze, to nie tylko ...

Powstaje Morskie Centrum Nauki Dlaczego płynie jacht

Przecięty na pół jacht, symulator sztormu czy nawigacji, stanowiska wyjaśniające halsowanie jachtu czy też ...

Spóźnia się tramwaj na południe Katowic

Nie będzie w przyszłym roku tramwaju na południe Katowic, jak wcześniej planowano. Jedna z ...

Teraz Kopenhaga, potem Lwów

Nowe, 11. stałe połączenie uruchamia od 1 kwietnia 2019 roku Port Lotniczy 
Szczecin-Goleniów. Tym ...

Pracowite lato drogowców

Wakacyjne miesiące samorządy wykorzystują na przebudowę ważnych dróg czy trakcji tramwajowych. Ruch samochodowy w ...

Regiony dostaną 124 mln zł z programu Life

Sześć polskich projektów dostało 28 mln euro z unijnego programu Life. Organizacje pozarządowe mogą ...