Wspólnota siłą polskich samorządów

AdobeStock

„Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” – pod takim hasłem wystartowała kampania wizerunkowa Związku Miast Polskich. A prowadzona jest w związku z trzydziestą rocznicą wolnych wyborów samorządowych.

Ma podkreślić znaczenie współpracy środowiska samorządowego, wzmocnić poczucie wspólnotowości i wskazać, że członkostwo w Związku przynosi korzyści płynące ze współdziałania pomiędzy miastami.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory do rad gmin. Były one efektem uchwalonej 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie terytorialnym, która została przygotowana przez Senat RP, wyłoniony w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

Kilka dni temu rozpoczęła się kampania „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego”. Jest ona   kierowana jest zarówno do całego środowiska samorządowego ZMP, jak i do miast, które nie należą do organizacji.

Hasło kampanii zostało przedstawione graficznie w formie ukazującej słowo „zysk”, a slogany poszczególnych mutacji lokalnych zostały zindywidualizowane, dzięki czemu informują one odbiorców, że beneficjentem „zysku” płynącego ze współpracy miast jest właśnie ich miasto. I tak lokalne hasła brzmią: „Wszystkie miasta dla Wrocławia”, „Wszystkie miasta dla Sopotu”, „Wszystkie miasta dla Mielca”.

Przesłanie kampanii kierowane jest także do mieszkańców polskich miast. – Współcześnie to właśnie miasta na całym świecie biorą na swoje barki rozwiązywanie największych problemów i wyzwań. W ramach różnych sieci współpracy uczymy się od siebie nawzajem, czerpiemy inspiracje i kształtujemy lepszą rzeczywistość – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, sekretarz Zarządu ZMP.

CZYTAJ TAKŻE: Senatorowie będą się upominać o budżety lokalne

Kampanii towarzyszyć będą debaty merytoryczne dotyczące spraw istotnych dla miast, organizowane przez Senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Związek Miast Polskich w Senacie. Podczas nich zostaną poruszone tematy dotyczące stanu finansów samorządowych, gospodarki odpadami, zmian w ustawach ustrojowych czy roli organizacji samorządowych w polskim życiu publicznym.

Debaty mają zapoczątkować proces legislacyjny przygotowanych przez ZMP konkretnych projektów ustaw, które prezes Związku, senator Zygmunt Frankiewicz wniesie pod obrady Senatu. Pierwsza debata odbędzie się  2 marca i będzie dotyczyła finansów polskich miast i gmin.

– Chcemy, aby miasta należące do ZMP miały większe poczucie wspólnoty. Pokazujemy, że mogą za pośrednictwem Związku mówić o wspólnych sprawach i osiągać wspólne korzyści. Liczymy, że umocnienie takiego przekazu „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego”, pozwoli nam skuteczniej lobbować na rzecz lepszych przepisów dla samorządów miejskich, ponieważ pokazujemy siłę, jaka tkwi w miastach, kiedy są solidarne i działają razem – mówi Joanna Proniewicz, rzecznik ZMP.

Na początku marca we Wrocławiu (5-6.03) odbędzie się doroczne Zgromadzenie Ogólne ZMP, do którego należy aktualnie 328 miast, najwięcej w jego powojennej historii. Jednym z ważniejszych tematów konferencji programowej w ramach zgromadzenia będą: „Samorząd miejski – liderzy zmian w Trzydziestoleciu wolnej Polski” oraz „Możliwości rozwoju miast a rosnące obciążenia finansowe”. Sama kampania potrwa do 10 marca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsze w Polsce buspasy z oznakowaniem EV

Łódź, jako pierwsze miasto w Polsce, oznakowuje buspasy znakami samochodów elektrycznych. System identyfikacji wizualnej ...

Gala ubiegłorocznej, XIV edycji rankingu

Ranking Samorządów 2019: Najlepsi już po raz 15

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. ...

Planują trzecią linię metra

Ruszył przetarg na opracowanie studium technicznego dla III linii metra. Warszawski ratusz przygotowuje się ...

Magiczna ulica w Połczynie-Zdroju

Ponad 500 kolorowych parasoli tworzy zadaszenie deptaka w najstarszym kurorcie na Pomorze Zachodnie. W ...

Wydłuża się lista miast przyjaznych startupom

Na mapie centrów, wokół których skupiają się młode firmy, nowatorskie projekty i kapitał VC, ...