Płuca szare, a oddychać trzeba. W poniedziałek happening przed stołecznym ratuszem

Akcja pod CZD i ratuszem ma zachęcić warszawiaków do rezygnacji z kopciuchów i większych starań o poprawę jakości powietrza.
Fot. Pixabay

Model płuc ustawiony przed warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka pokazał, jakim powietrzem oddychamy.

Instalacja, przygotowana przez Polski Alarm Smogowy, stoi przed CZD od początku miesiąca. Płuca filtrują powietrze, a zanieczyszczenia osadzają się na tkaninie, która tylko z początku była biała.

Akcja pod ratuszem

17 lutego warszawska akcja zakończy się happeningiem, podczas którego działacze PAS przewiozą szare już płuca przed urząd miasta. Przy tej okazji – o godz. 10 – władze stolicy otrzymają petycję przygotowaną przez organizacje społeczne (Warszawa Bez Smogu, Warszawski Alarm Smogowy, Smog Wawerski) w sprawie wprowadzenia zakazu spalania węgla. Do tej pory podpisało ją ponad 8 tys. osób (apel znajduje się pod adresem chceoddychac.pl/waw).

Półtorej godziny później podobna petycja trafi do radnych Sejmiku woj. mazowieckiego, którzy mają uprawnienia, by przyjąć uchwałę antysmogową dla Warszawy zakazującą m.in. spalania węgla w gospodarstwach domowych.

CZYTAJ TAKŻE: Łódź będzie wolna od smogu i plastiku

Miejsce, w którym stanęły płuca nie jest przypadkowe – Centrum Zdrowia Dziecka mieści się w Wawrze, jednej z najbardziej zanieczyszczonych dzielnic stolicy.

Według szacunków urzędu miasta działa tu co najmniej 3 tysiące „kopciuchów”. Wawer to typowy przykład dzielnicy z zabudową jednorodzinną, gdzie spalany jest węgiel i drewno – mówi Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu.

Zachęta do likwidacji kopciuchów

Akcja, obok apelu do władz miasta, ma zachęcić mieszkańców Warszawy do jak najszybszej wymiany starych pieców węglowych. Do końca 2020 r. w stolicy można uzyskać dopłaty do wymiany źródła ciepła – do 12 tys. zł na kocioł i do 10 tys. zł na wymianę grzejników i instalacji. Mazowiecka uchwała antysmogowa wyznacza ostateczny termin likwidacji „kopciuchów” na 31 grudnia 2022 r.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie nowe narzędzie walki ze smogiem

Warszawa nie jest pierwszym miejscem odwiedzanym przez „płuca” – wcześniej oddychały w Oświęcimiu, podkrakowskim Czernichowie, Wieliczce, Zabierzowie oraz Niepołomicach (także woj. małopolskie). Tam także zostały zrobione na szaro.

– Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym, jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach – podkreśla Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej łąk, a mniej koszenia

Samorządy rezygnują z koszenia traw, a w miastach powstaje więcej łąk kwietnych. Zabiegi związane ...

Rzeszów: szykuje się ostra walka o schedę po Tadeuszu Ferencu

Z małego, niemal prowincjonalnego miasta na południowo-wschodnim krańcu Polski uczynił dynamicznie rozwijającą się metropolię. ...

Łódź staje się nową stolicą stand-upu     

Największe gwiazdy polskiego stand-upu wystąpią w listopadzie w Atlas Arenie podczas pierwszej edycji „Łódź ...

Trzy dekady samorządności

27 maja przypada 30. rocznica pierwszych w pełni wolnych wyborów w powojennej Polsce – ...