Kraków: Kopiec Kościuszki do rozbiórki?

AdobeStock

Kopiec Kościuszki trzeba jak najszybciej wyremontować – do takiego wniosku doszli eksperci podczas Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Krakowie. Koszty szacuje się nawet na 20 mln zł.

Jedna z najważniejszych narodowych pamiątek przechyla się i obsuwa. I wymaga szybkiej interwencji, aby nie nastąpiła katastrofa budowlana. Dlatego Komitet Kopca Kościuszki prowadzi zbiórkę, z której pieniądze mogłyby sfinansować rewitalizację.

Potrzebny szybki remont

Z pomiarów czujników monitorujących kopiec wiadomo, że ważne jest szybkie działanie. – Mamy uzasadnione obawy, że podczas gwałtownego załamania pogody zostaną zniszczone wszystkie dotychczasowe efekty rewitalizacji kopca. Nie chodzi o to czy kopiec się obsunie czy nie, tylko kiedy to nastąpi. A nastąpić może wkrótce, jeżeli czegoś nie zrobimy – podkreśla Leszek Cierpiałowski, dyrektor Komitetu Kopca Kościuszki.

AdobeStock

Dyrektor zaznacza, że ważne jest jak najszybsze przygotowanie projektu remontu kopca, bo mając dokumentację, można starać się o potrzebne dofinansowanie na same prace np. z funduszy norweskich. Każdy kto chce przyczynić się odbudowy zabytku, może wziąć udział w zbiórce na stronie komitetu.

Koszty zabytku

Nie została jeszcze oficjalnie zatwierdzona metoda rewitalizacji kopca. Komitet Kopca Kościuszki proponuje częściowe rozebranie zabytku i jego odtworzenie. Oraz oczywiście zabezpieczenie w taki sposób, by za kilka lat nie były znowu konieczne prace rewitalizacyjne. W grę wchodzi rozbiórka ok. jednej trzeciej bryły kopca, wysypanie ubytku na nowo i obłożenie specjalną siatką przestrzenną, która następnie zostałaby przysypana ziemią i obsiana trawą. To technologia stosowana np. przy budowie autostrad. Planowane prace mają ustabilizować zbocza kopca, jednak zachowana zostanie jego geometria i zabytkowe elementy dekoracyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Krakowskie jeże mają swoje domki

– Górna część bryły kopca, która nie jest oryginalna, zostanie rozebrana i zbudowana na nowo z lżejszych materiałów a zbocza zabezpieczymy przed infiltracją wody i erozją – dodaje dyrektor Cierpiałowski. W planach jest też usunięcie wszystkich wtórnych elementów – betonowych murków, koryt oraz instalacji odwodnieniowych, np. rur i membran z PCV.

Kopiec Kościuszki przez cały czas jest udostępniany zwiedzającym. Jego utrzymanie opiera się prawie całkowicie na wpływach ze sprzedaży biletów. A koszty są niemałe – sam system monitorowania geologicznego oraz inne niezbędne prace wykonywane przy budowli to ok. 200 tys. złotych rocznie. Wstępne koszty remontu są szacowane na ok. 15-20 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Można snuć wspaniałe wizje, ale rzeczywistość skrzeczy

Skandalem jest to, że nawet te niewielkie podwyżki nauczycielskie przyznane przez rząd nie zostały ...

Bez tunelu utkniemy w miejscu

Świnoujście nie jest bogaczem. Jednak wszelkie prognozy wskazują, że nasza sytuacja finansowa będzie się ...

Lepszy własny program niż „Czyste powietrze”

Choć sztandarowy program rządu Mateusza Morawieckiego przeszedł pewne zmiany, samorządy wątpią, czy przełoży się ...

Mieszkańcy w centrum uwagi

Większość miast zwiększyła w 2018 roku wydatki promocyjne, kierując swoje działania głównie do lokalnej ...

Szklane domy z Koszalina

Filharmonia w Szczecinie, szklane mosty kampusu Uniwersytetu w Białymstoku czy też siedziba Swatcha w ...

Gminy chcą inaczej wywozić odpady. Jakie zmiany proponują?

Samorządy same powinny regulować częstotliwość odbioru śmieci zmieszanych i bio. Powinny też być tylko ...