Nowe 500+ ubogim nie pomoże

Rozszerzenie programu Rodzina+ najbardziej odczuwalne będzie w dużych miastach. Na wsi już wcześniej większość dzieci i tak dostawała wsparcie.

Publikacja: 04.01.2020 10:28

Nowe 500+ ubogim nie pomoże

Foto: AdobeStock

W 2020 r. świadczenia wychowawcze w ramach rozszerzonego programu Rodzina+ będę wypłacane na każde dziecko już przez cały roku. Rząd ocenia, że skorzysta na tym prawie połowa, czyli ok. 3,3 mln zł dzieci w Polsce, które jeszcze rok temu nie otrzymywały dodatków.

Ciekawe jednak, że korzyści z rozszerzania programu 500+ nie rozkładają się równomiernie. Analiza ostatnio przedstawionych danych GUS pokazuje bowiem, że są takie miejsca w Polsce, gdzie zdecydowana większość dzieci, czyli ponad 70 proc. z nich, dostawało dodatek, ale i takie, gdzie ten odsetek był poniżej 40 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Rodzina 500+ maskuje prawdziwą sytuację finansową samorządów

Pierwsza grupa to prawie 200 małych, główne wiejskich gmin, których mieszkańcy w niewielkim stopniu odczują nową rządową pomoc. Najwięcej z nich położona jest w woj. mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Warto też dodać, że w 19 gminach odsetek dzieci, które otrzymywały 500+, przekroczył 80 proc., a w gminie Potworów (Mazowsze) nawet 90 proc. 

Dlaczego w danej gminie odsetek dzieci uprawnionych do wsparcia może być znacznie wyższy niż przeciętnie? Główną przyczyną jest poziom zamożności, czy obowiązujący model społeczny. Im więcej rodzin o niskich dochodach mieszka w danej miejscowości, albo im więcej rodzin posiadających dwójkę dzieci i więcej, tym więcej osób dostawało 500+.

CZYTAJ TAKŻE: 500+ to nie wszystko

Jeśli przyczyną jest niski poziom dochodów mieszkańców, to rozszerzenie programu 500+ na każde dziecko też będzie miało niewielki wpływ na poziom ubóstwa w danym regionie. Najbiedniejsze rodziny przecież i tak dostawały dodatki na wszystkie dzieci i nowej pomoc już nie otrzymają.

Na przeciwległym biegunie znajdują się te miejscowości, gdzie mniej niż 40 proc. dzieci korzystało z 500+. To dosyć różnorodna grupa 38 gmin i miast rozsianych po całej Polsce, w której znalazły się i metropolie (Warszawa i Wrocław), i średniej wielkości miasta (Sopot, Świnoujście, Tychy), ale też kilka gmin wiejskich. Można podejrzewać, że tu mieszka sporo dobrze zarabiających osób, a jednocześnie też sporo rodzin z jednym dzieckiem. I to tu rozszerzenie 500+ na wszystkie dzieci będzie najbardziej odczuwalne.

Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza