Dwa tygodnie z górki: regiony szykują się na inwazję narciarzy

W Krainie Wielkich Jezior miejsce dla uprawiania swojej pasji znajdą także narciarze.
Rzeczpospolita/Jakub Dobrzyński

Ferie zimowe coraz bliżej. Krajowe stacje narciarskie zapraszają i kuszą nowościami.

Najwcześniej – od 13 stycznia – zimowe szaleństwa czekają uczniów z województw pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Tydzień później na stoki, trasy i lodowiska wyruszy młodzież z Warmii i Mazur oraz Podlasia, następnie – 27 stycznia – z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Wreszcie – 10 lutego – przyjdzie pora na Dolny Śląsk, Mazowsze, Pomorze Zachodnie i województwo opolskie.

Wielu młodych narciarzy-zjazdowców wybierze Alpy, część biegaczy popróbuje sił w Skandynawii, niektórzy pojadą za południową granicę. Polskie góry muszą powalczyć o klienta.

Na jednym karnecie

Tatrzańskie miejscowości od lat zachęcają karnetami łączącymi kilka ośrodków. Były Tatry Ski, był konkurencyjny Góral Skipass. W ubiegłym roku obie oferty połączono w jedną – Tatry Super Ski. W tym sezonie, po dołączeniu trzech kolejnych stacji – Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej, Meander Ski & Thermal Park w Oravicach na Słowacji i Długiej Polany w Nowym Targu – oferta Tatry Super Ski obejmuje 17 ośrodków z 91 trasami o łącznej długości 57 km.

Karnet działa także na trasach w Białce Tatrzańskiej, Zakopanem, Jurgowie, Kluszkowicach, Czarnej Górze, Suchem, Witowie oraz w słowackim Ździarze.

CZYTAJ TAKŻE: Narty, łyżwy, bojery, czyli zima w miastach

Sześć z tych tras może pochwalić się homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), zatem zaawansowani narciarze znajdą wyzwania godne umiejętności.

Jak zapewnia ekipa Tatry Super Ski, wszystkie zrzeszone ośrodki dbają o najmłodszych adeptów białego szaleństwa oraz o tych, którzy zaczynają przygodę z nartami i deskami snowboardowymi. Specjalne strefy nauki i 17 wyciągów taśmowych ułatwi postawienie pierwszych kroków.
Miłośnicy biegówek także nie będą stać bezczynnie – odnajdą się na czterech trasach o łącznej długości 6 km.

Trasy biegowe znajdują się m.in. w Kotelnicy Białczańskiej – największej stacji narciarskiej na Podhalu. W ubiegłym sezonie otwarto tu siódmy wyciąg krzesełkowy. Sześcioosobowe podgrzewane kanapy należy uznać za standard europejski. Przepustowość 3 tys. osób na godzinę.

W gminie Bukowina Tatrzańska – w której, obok Bukowiny i Białki leżą także Brzegi, Czarna Góra, Groń, Jurgów, Leśnica i Rzepiska – narciarze mają do wyboru siedem kolei linowych i 30 wyciągów krzesełkowych. Jak informuje Izabela Pająk z bukowińskiego Urzędu Gminy, do dyspozycji jest też lodowisko przygotowane w pobliżu miejscowej szkoły, można również wynająć skuter śnieżny. W razie gorszej pogody urząd gminy zaprasza do nowootwartego Gminnego Centrum Rekreacji i Sportu w Białce Tatrzańskiej z pełnowymiarową halą sportową i dobrze wyposażoną siłownią.

Nie tylko Tatry

Mniejsze stacje także walczą o zjazdowców i biegaczy. Nowym, wspólnym karnetem pochwaliły się ostatnio dwie stacje z Dolnego Śląska – Kamienica Bolesławów i Lądek Zdrój. Do dyspozycji narciarzy są tu dwie koleje krzesełkowe i siedem wyciągów.

CZYTAJ TAKŻE: Na narty, łyżwy, a może kibicując

Obie stacje leżą w rejonie Masywu Śnieżnika i wraz z pobliską Czarną Górą mają współtworzyć – przy wsparciu gmin Stronie Śląskie i Lądek Zdrój – Ski Region Śnieżnik. Idea wspólnego karnetu dla dwóch stacji pokazuje, że pierwsze kroki na rzecz stworzenia większego ośrodka narciarskiego w tej okolicy zostały poczynione. W Czarnej Górze też jest gdzie pojeździć – do dyspozycji jest 14 tras obsługiwanych jest przez 3 koleje krzesełkowe i 9 wyciągów.

Tatry pozostają ważnym celem polskich podróży narciarskich, jednak od dawna nie są jedynym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skarby Radziwiłłów i Sobieskich w Nieborowie

Muzeum w Nieborowie przybliży postaci Sobieskich i ich krewnych Radziwiłłów, w tle znajdą się ...

Więcej odpadów poza systemem

Nawet cztery razy więcej będą musieli płacić mieszkańcy za śmieci zmieszane niż osoby, które ...

Ranking Samorządów 2019: Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

Sopot, gmina Morawica i Wielka Wieś – oto zwycięzcy XV edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. ...

Pandemia nie poraziła budżetów obywatelskich

Wiele miast, mimo znacznego spadku przychodów, nie ogranicza budżetów obywatelskich. Konsultacje projektów przeniosły się ...

Szykuje się upadek samorządu jaki znamy

Według idei PiS Polska ma być państwem scentralizowanym – mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.