Miasta nie zdążą z przekształceniem użytkowania we własność

Warszawa, Kraków, Poznań, czy Katowice potrzebują więcej czasu na wydanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie.

Publikacja: 08.12.2019 14:41

Miasta nie zdążą z przekształceniem użytkowania we własność

Foto: AdobeStock

Duże aglomeracje nie wydadzą do końca roku zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. Potrzebują dodatkowego czasu, zazwyczaj od trzech miesięcy do roku. Inaczej sytuacja wygląda w małych miastach. Wiele z nich wysłało już uwłaszczonym wszystkie zaświadczenia.

Dopiero półmetek

W Lublinie wystawiono 6400 zaświadczeń (35 proc.), w Bydgoszczy 15 123 (48 proc.), w Łodzi 38 tys. (38 proc.), w Katowicach 16 254 (31 proc.).

Natomiast Rzeszów przekroczył już magiczna połowę dla gruntów Skarbu Państwa. Wydał 58 proc. zaświadczeń, ale dla nieruchomości samorządowych już tylko 42 proc. Zostało mu jeszcze 830 zaświadczeń dla nieruchomości SP i 4570 dla komunalnych. Kraków również jest na półmetku. Wydał około 82 tys. zaświadczeń, czyli 63 proc. wszystkich.

CZYTAJ TAKŻE: Gminy stracą na przekształceniu

W Białymstoku trzeba wystawić 9213 tego typu dokumentów dla gruntów samorządowych oraz 5191 dla nieruchomości państwowych. Do końca roku nie uda się wszystkich zaświadczeń przesłać uwłaszczonym.

Liderzy wśród miast

Finiszuje już Toruń, który wydał ich 8800. – Obecnie trwa doręczanie ostatniej partii zaświadczeń właścicielom nieruchomości – wyjaśnia Magdalena Stemplewska z Urzędu Miasta w Toruniu.

Problemów nie ma również Olsztyn. Do wydania miał 21 tys. zaświadczeń, z tego 95 proc. trafiło już do uwłaszczonych. Skąd ten sukces? – Wydawaniem zaświadczeń zajmuje się 28 osób. Wykonują tę pracę zarówno jako zadania dodatkowe, jak i po godzinach – tłumaczy Patryk Pulikowski z Urzędu miasta w Olsztynie.

Mniejsze miasta, jak Wyszków, Łowicz, Rawicz, Sieradz, wystawiły wszystkie zaświadczenia potwierdzające przekształcenie jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

Przez długi czas na szarym końcu była Warszawa. Liczba wydanych zaświadczeń była w stolicy wręcz śladowa. To już jednak historia. – Mamy do wydania 450 tys. zaświadczeń. Do tej pory wysłaliśmy już 162 tys. Do końca roku planujemy zamknąć się liczbą 200 tys. Dziennie wydajemy 2000–2500 zaświadczeń. To bardzo dużo – chwali się Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

Jednak poślizg

Ile dodatkowego czasu potrzebują urzędnicy miejscy na wydanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie? Poznań, Rzeszów, Lublin czy Łódź na tak postawione przez „Życie Regionów” pytanie nie odpowiedziały. W warszawskim ratuszu nie mają natomiast wątpliwości.

– Większość zaświadczeń potwierdzających przekształcenie, których nie uda się w tym roku wystawić, planujemy wydać do połowy 2020 roku. Na pewno więcej czasu trzeba będzie poświęcić kilku procentom tych najtrudniejszych przypadków. Są też grunty, którym nie uda się raczej wyprostować sytuacji prawnej. W ich wypadku nie dojdzie do uwłaszczenia, choć stoją na nich bloki mieszkalne. Ich mieszkańcy nie dostaną więc zaświadczeń potwierdzających przekształcenie – mówi wiceprezydent Robert Soszyński.

CZYTAJ TAKŻE: Uwłaszczenie: samorządy uszczęśliwione na siłę

W Białymstoku proces wydawania zaświadczeń ma się zakończyć znacznie szybciej aniżeli w stolicy. – W stosunku do nieruchomości SP planujemy wydać wszystkie zaświadczenia do końca 2019 roku, a komunalnych w III kwartale 2020 roku – wyjaśnia Agnieszka Błachowska z Urzędu Miasta w Białymstoku.

W Szczecinie urzędnicy dają sobie trzy miesiące dodatkowego czasu. W Katowicach oraz w Krakowie potrzebują jeszcze około roku na wydanie wszystkich zaświadczeń potwierdzających uwłaszczenie. – Proces wydawania zaświadczeń nie rodzi większych problemów. Przy tak dużej liczbie nieruchomości w naszym mieście określony w ustawie termin w odniesieniu do zaświadczeń jest jednak praktycznie nierealny. Proces ich wydawania zakończymy w 2021 roku – tłumaczy Krzysztof Kaczorowski z Urzędu Miasta w Katowicach.

Duże aglomeracje nie wydadzą do końca roku zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. Potrzebują dodatkowego czasu, zazwyczaj od trzech miesięcy do roku. Inaczej sytuacja wygląda w małych miastach. Wiele z nich wysłało już uwłaszczonym wszystkie zaświadczenia.

Dopiero półmetek

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy