Stolica najlepsza dla młodych

AdobeStock

Warszawa zwyciężyła w piątej edycji rankingu „Europolis – miasta dla młodych”, przygotowanego przez Fundację im. Roberta Schumana. Na podium znalazły się także Rzeszów i Katowice.

Ranking budowany jest w oparciu o siedem kategorii: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość oraz zdrowie i opieka. Badaniem objęto 66 miast na prawach powiatu. Stolica zawdzięcza zwycięstwo dość wysokim notom w większości kategorii (poza Edukacją i Zdrowiem). Zdecydowanie zwyciężyła tylko w jednej, opisującej siłę lokalnej gospodarki. W kategorii Otwartość zwyciężył Gdańsk, w Kulturze i rozrywce – Kraków, zaś w Infrastrukturze – Świnoujście.

Laureat drugiego miejsca – Rzeszów – okazał się zwycięzcą w kategoriach Mobilność oraz Edukacja. Podium rankingu zamykają Katowice, zdecydowany lider pod względem dostępności opieki zdrowotnej. W czołowej dziesiątce znalazły się też Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Cieszą zwłaszcza dobre wyniki Opola i Łodzi – miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

Z tym ostatnim problemem będą musiały poradzić sobie niemal wszystkie miasta – zgodnie z prognozą PAN, do 2050 roku liczba mieszkańców nie zmniejszy się jedynie w Warszawie i Rzeszowie.

Ogólne wyniki nie są zbyt dobre – oceniają autorzy raportu. Tylko dwa miasta otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów (Warszawa 55,04, Rzeszów – 51,77), za to aż 28 nie przekroczyło progu 30 punktów (na 100 możliwych). Co więcej, w pierwszej piętnastce znalazły się ośrodki lepsze o zaledwie kilka punktów od średniej (32 punkty). To pokazuje, że nawet faworyci tegorocznego zestawienia mają jeszcze wiele do zrobienia w sprawach polityki młodzieżowej.

Podobnie jak w poprzednich rankingach „Europolis” na czoło wychodzą metropolie (miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców). Stanowią połowę pierwszej dziesiątki, wszystkie mieszczą się też w pierwszej dwudziestce rankingu. Relatywnie dobre wyniki osiągnęło kilka mniejszych ośrodków – miast do 60 tys. mieszkańców. W tej grupie znajdziemy Sopot (najmniejszy z badanych), Krosno oraz Świnoujście.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: jak zmienia się rynek pracy w regionach

Ostatnia dziesiątka składa się z miejscowości Górnego Śląska i Zagłębia (Bytom, Mysłowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza) i miast z regionów o słabszej kondycji gospodarczej (Grudziądz, Elbląg, Chełm i Suwałki). Uzupełnia ją Gorzów Wielkopolski.

Szczególnie niekorzystnie przedstawia się sytuacja młodych bytomian – miasto uzyskało słabe noty we wszystkich kategoriach. Badacze zauważają, że koncentracja usług społecznych w Katowicach powoduje, iż wiele innych miast Górnego Śląska uzyskuje słabe wyniki kategoriach polityki edukacyjnej i kulturalnej oraz mobilności.

Na koniec informacja metodologiczna – autorzy raportu definiują osoby młode jako mieszczące się w przedziale 16 – 30 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rysunek to nie tylko linie na papierze

14 czerwca otwarte zostało Triennale Rysunku Wrocław 2019. To jedna z najdłużej istniejących imprez ...

Należyta staranność pozwala zmienić umowę

Zmiana wynagrodzenia wykonawcy jest dopuszczalna w sytuacji, gdy pociąga za sobą zmianę wartości całego ...

Wałbrzych: zakaz foliówek trafi do kosza?

Wojewoda dolnośląski zakwestionował uchwałę Wałbrzycha zakazującą sprzedaży torebek foliowych. Władze miasta nie wykluczają wniesienia ...

Dlaczego miasta zakładają ogrody na dachach

Zatrzymują wodę i energię, produkują tlen, pochłaniają pyły zawieszone, przez co pomagają w walce ...

Struzik: Rozpoczynamy zakupy niezbędnego sprzętu

Mam nadzieję, że rząd podejmie decyzje radykalne i zobowiąże firmy produkujące materiały sanitarne i ...

Samoizolacja Polaków sprawiła, że wiatr zawiał w żagle tych firm

Polska w ekspresowym tempie przestawia się na pracę zdalną. Dla części przedsiębiorstw to życiowa ...