AdobeStock

Warszawa zwyciężyła w piątej edycji rankingu „Europolis – miasta dla młodych”, przygotowanego przez Fundację im. Roberta Schumana. Na podium znalazły się także Rzeszów i Katowice.

Ranking budowany jest w oparciu o siedem kategorii: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość oraz zdrowie i opieka. Badaniem objęto 66 miast na prawach powiatu. Stolica zawdzięcza zwycięstwo dość wysokim notom w większości kategorii (poza Edukacją i Zdrowiem). Zdecydowanie zwyciężyła tylko w jednej, opisującej siłę lokalnej gospodarki. W kategorii Otwartość zwyciężył Gdańsk, w Kulturze i rozrywce – Kraków, zaś w Infrastrukturze – Świnoujście.

Laureat drugiego miejsca – Rzeszów – okazał się zwycięzcą w kategoriach Mobilność oraz Edukacja. Podium rankingu zamykają Katowice, zdecydowany lider pod względem dostępności opieki zdrowotnej. W czołowej dziesiątce znalazły się też Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Cieszą zwłaszcza dobre wyniki Opola i Łodzi – miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

Z tym ostatnim problemem będą musiały poradzić sobie niemal wszystkie miasta – zgodnie z prognozą PAN, do 2050 roku liczba mieszkańców nie zmniejszy się jedynie w Warszawie i Rzeszowie.

Ogólne wyniki nie są zbyt dobre – oceniają autorzy raportu. Tylko dwa miasta otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów (Warszawa 55,04, Rzeszów – 51,77), za to aż 28 nie przekroczyło progu 30 punktów (na 100 możliwych). Co więcej, w pierwszej piętnastce znalazły się ośrodki lepsze o zaledwie kilka punktów od średniej (32 punkty). To pokazuje, że nawet faworyci tegorocznego zestawienia mają jeszcze wiele do zrobienia w sprawach polityki młodzieżowej.

Podobnie jak w poprzednich rankingach „Europolis” na czoło wychodzą metropolie (miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców). Stanowią połowę pierwszej dziesiątki, wszystkie mieszczą się też w pierwszej dwudziestce rankingu. Relatywnie dobre wyniki osiągnęło kilka mniejszych ośrodków – miast do 60 tys. mieszkańców. W tej grupie znajdziemy Sopot (najmniejszy z badanych), Krosno oraz Świnoujście.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: jak zmienia się rynek pracy w regionach

Ostatnia dziesiątka składa się z miejscowości Górnego Śląska i Zagłębia (Bytom, Mysłowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza) i miast z regionów o słabszej kondycji gospodarczej (Grudziądz, Elbląg, Chełm i Suwałki). Uzupełnia ją Gorzów Wielkopolski.

Szczególnie niekorzystnie przedstawia się sytuacja młodych bytomian – miasto uzyskało słabe noty we wszystkich kategoriach. Badacze zauważają, że koncentracja usług społecznych w Katowicach powoduje, iż wiele innych miast Górnego Śląska uzyskuje słabe wyniki kategoriach polityki edukacyjnej i kulturalnej oraz mobilności.

Na koniec informacja metodologiczna – autorzy raportu definiują osoby młode jako mieszczące się w przedziale 16 – 30 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Urząd dostępny dla wszystkich

Fundusz Dostępności pomoże samorządom w likwidacji barier w budynkach użyteczności publicznej. Od października można wnioskować ...

Śladami Republiki Szczecińskiej

Centrum Dialogu Przełomu to szczeciński odpowiednik gdańskiego ECS – instytucja nie tylko kształcąca pamięć ...

Samorządy: Zróbmy „piątkę transportową”

Co najmniej cztery pary połączeń dziennie między sąsiadującymi gminami, regularne kursy także w święta ...

Hałas musi spełniać standardy

Miastom będą grozić wysokie kary za opóźnienia w sporządzeniu map akustycznych.

To badanie będzie wstrząsem dla Ślązaków. Czekają ich wielkie wydatki

Aż 60 proc. ankietowanych gospodarstw domowych w województwie śląskim, korzystających dziś z pieców węglowych, ...

Ustawa o PKS-ach okazała się porażką

Jedynie garstka samorządów sięgnęła po pieniądze z funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Do wykorzystania było ...