Stolica najlepsza dla młodych

AdobeStock

Warszawa zwyciężyła w piątej edycji rankingu „Europolis – miasta dla młodych”, przygotowanego przez Fundację im. Roberta Schumana. Na podium znalazły się także Rzeszów i Katowice.

Ranking budowany jest w oparciu o siedem kategorii: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość oraz zdrowie i opieka. Badaniem objęto 66 miast na prawach powiatu. Stolica zawdzięcza zwycięstwo dość wysokim notom w większości kategorii (poza Edukacją i Zdrowiem). Zdecydowanie zwyciężyła tylko w jednej, opisującej siłę lokalnej gospodarki. W kategorii Otwartość zwyciężył Gdańsk, w Kulturze i rozrywce – Kraków, zaś w Infrastrukturze – Świnoujście.

Laureat drugiego miejsca – Rzeszów – okazał się zwycięzcą w kategoriach Mobilność oraz Edukacja. Podium rankingu zamykają Katowice, zdecydowany lider pod względem dostępności opieki zdrowotnej. W czołowej dziesiątce znalazły się też Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Cieszą zwłaszcza dobre wyniki Opola i Łodzi – miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

Z tym ostatnim problemem będą musiały poradzić sobie niemal wszystkie miasta – zgodnie z prognozą PAN, do 2050 roku liczba mieszkańców nie zmniejszy się jedynie w Warszawie i Rzeszowie.

Ogólne wyniki nie są zbyt dobre – oceniają autorzy raportu. Tylko dwa miasta otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów (Warszawa 55,04, Rzeszów – 51,77), za to aż 28 nie przekroczyło progu 30 punktów (na 100 możliwych). Co więcej, w pierwszej piętnastce znalazły się ośrodki lepsze o zaledwie kilka punktów od średniej (32 punkty). To pokazuje, że nawet faworyci tegorocznego zestawienia mają jeszcze wiele do zrobienia w sprawach polityki młodzieżowej.

Podobnie jak w poprzednich rankingach „Europolis” na czoło wychodzą metropolie (miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców). Stanowią połowę pierwszej dziesiątki, wszystkie mieszczą się też w pierwszej dwudziestce rankingu. Relatywnie dobre wyniki osiągnęło kilka mniejszych ośrodków – miast do 60 tys. mieszkańców. W tej grupie znajdziemy Sopot (najmniejszy z badanych), Krosno oraz Świnoujście.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: jak zmienia się rynek pracy w regionach

Ostatnia dziesiątka składa się z miejscowości Górnego Śląska i Zagłębia (Bytom, Mysłowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza) i miast z regionów o słabszej kondycji gospodarczej (Grudziądz, Elbląg, Chełm i Suwałki). Uzupełnia ją Gorzów Wielkopolski.

Szczególnie niekorzystnie przedstawia się sytuacja młodych bytomian – miasto uzyskało słabe noty we wszystkich kategoriach. Badacze zauważają, że koncentracja usług społecznych w Katowicach powoduje, iż wiele innych miast Górnego Śląska uzyskuje słabe wyniki kategoriach polityki edukacyjnej i kulturalnej oraz mobilności.

Na koniec informacja metodologiczna – autorzy raportu definiują osoby młode jako mieszczące się w przedziale 16 – 30 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Religia nie musi być pierwsza ani ostatnia

Jedna z uchwał rady gminy dotycząca organizacji planu zajęć szkolnych wywołała rekcję przedstawicieli Kościoła. ...

Anonimowe maile od Poczty. Władze miast zawiadamiają prokuraturę

Samorządy nie chcą przekazywać spisów wyborców Poczcie Polskiej, która wystąpiła o to w nocnym ...

Akademicki Lublin. Nowy rozdział we współpracy miasta z uczelniami

Tradycja akademicka Lublina sięga początku XX wieku. Dziś Lublin kojarzony jest z miastem studenckim, ...

Kolej Plus: mało wniosków po miliardy na samorządowe inwestycje

Samorządy nie popędziły po rządowe dotacje do programu Kolej Plus. Do środowego przedpołudnia złożono ...

Raport bez upiększania

Zachodniopomorskie jest liderem pod względem inwestycji w ochronę środowiska czy produkcji energii ze źródeł ...