W stu śląskich przedszkolach atmosfera się poprawi. Stanie w nich 500 oczyszczaczy powietrza.
To część kampanii „Mogę zatrzymać smog – przedszkolaku złap oddech” realizowanej pod przewodnictwem samorządu województwa. Jej celem jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Śląska – nie tylko tych najmłodszych, bo akcja kierowana jest też do rodziców i opiekunów. Dorośli dostaną materiały z informacjami o przeciwdziałaniu zagrożeniom, jakie niesie smog.
CZYTAJ TAKŻE: Antysmogowa lotna kontrola
Obok zakupu oczyszczaczy kampania obejmuje działania edukacyjne (do grudnia trwa konkurs na najlepszy scenariusz zajęć dla dzieci o tematyce antysmogowej) oraz kulturalne (w lutym poznamy najlepsze przedszkolne przedstawienie na ten sam temat).
W budynkach znajdą się tablice informujące o jakości powietrza. Nie są cyfrowe, więc ich obsługa będzie wymagała zaangażowania personelu, a może i samych dzieci. Nawyk codziennego sprawdzenia stanu atmosfery jest nie tylko znakiem czasu, ale praktyczną potrzebą.
CZYTAJ TAKŻE: Szkoły przyłączają się do walki ze smogiem
Oczyszczacze zostały już rozdzielone, trwa procedura przetargowa związana z zakupem. Lista chętnych okazała się tak długa, że – jak informuje urząd marszałkowski – województwo rozważa możliwość zorganizowania podobnych akcji w późniejszym terminie.
Kampania jest finansowana z pieniędzy samorządu województwa śląskiego przy współudziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jej budżet przekracza milion złotych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.