Firmy z Polski i Niemiec o logistyce i transporcie

AdobeStock

23 października w Szczecinie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Transgraniczna Partnerschaft und Business. Tematem przewodnim będą zagadnienia dotyczące obszarów logistycznych, magazynowych i transportowych miasta.

Praktycy biznesu z Polski i Niemiec już po raz trzeci będą wymieniać się doświadczeniami i opowiadać, jak skutecznie rozwijać relacje polsko-niemieckie i poszerzać perspektywy biznesu po obu stronach granicy. W tym roku konferencja, odbywająca się w ramach 3. edycji Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej, w całości zostanie poświęcona tematom branży TSL. Dlaczego? Szczecin wyróżnia się wyjątkową lokalizacją oraz łatwym dostępem do rynków zbytu i zaopatrzenia w Polsce, Europie i na świecie. Strategiczna lokalizacja na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu oraz dostępność powierzchni magazynowych czynią miasto niezwykle atrakcyjnym miejscem do lokowania i rozwoju firm właśnie z branży logistycznej. Od kilku lat Szczecin stał się wyraźnym liderem rynku magazynowego w północno-zachodniej Polsce.

Co więcej, według tegorocznego raportu Colliers International Poland wszystkie hale magazynowe w Szczecinie i okolicach są wynajęte w stu procentach. – Branża logistyczna w Szczecinie to jedna z najważniejszych branż. Poświęcenie całej konferencji zagadnieniom logistycznym było dla nas naturalnym rozwiązaniem – tłumaczy Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. – Rozwojowi tego sektora służy nie tylko doskonałe położenie geograficzne Szczecina, ale także dostępność portu morskiego, lotniska cargo i sieci dróg ekspresowych.

CZYTAJ TAKŻE: Szczecin wspiera startupy

Podczas konferencji przedsiębiorcy będą dyskutować o atrakcyjności inwestycyjnej Szczecina i możliwościach rozwojowych podczas dwóch paneli: „Logistyka przyszłości kluczowym czynnikiem w rozwoju transgranicznej metropolii Szczecina” i „Polsko-niemieckie analizy sektora TSL – aktualne trendy i wyzwania”. Będzie też można wziąć udział w warsztatach biznesowych.

Konferencja Partnerschaft und Business odbywa się już po raz trzeci. W zeszłym roku wzięło w niej udział 240 przedsiębiorców z Polski i Niemiec.

– Ugruntowane relacje gospodarcze Polski i Niemiec przybierają na sile, czego dowodzi wartość ponad 60 miliardów euro w obrotach handlowych za pierwsze półrocze 2019 r. i awans Polski na 6. miejsce wśród partnerów handlowych Niemiec. Mimo osłabienia koniunktury w Niemczech w ostatnich miesiącach, prognozy wzrostu gospodarczego dla ich wschodniego sąsiada pozostają na poziomie powyżej 4 proc., a popyt wewnętrzny polskiej gospodarki – silny, co tworzy konkretne szanse dla niemieckich eksporterów – tłumaczy dr Lars Gutheil, dyrektor Generalny Polsko-Niemieckej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Z kolei coraz szybsza dynamika eksportu z Polski do Niemiec i rosnący udział eksportu zaawansowanych produktów i usług na rynek niemiecki pokazuje, że polskie firmy radzą sobie coraz lepiej w konkurencyjnym, międzynarodowym otoczeniu. Każdy, kto myśli o rozwoju swojego przedsiębiorstwa i sprostaniu konkurencji, ma szansę skorzystać uczestnicząc w dialogu przedsiębiorców w ramach zbliżających się Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy muszą bardziej wspierać pracodawców

Barometrem typowej produkcji jest południe Polski, gdzie jest największy problem z pozyskaniem takich kandydatów ...

Będzie nowe narzędzie walki ze smogiem

Efektów wprowadzanych przez gminy działań na rzecz czystego powietrza nie będą psuły urządzenia grzewcze ...

Unijne dotacje dla branży stoczniowej

Po raz pierwszy w historii udało się zdobyć wsparcie w ramach regionalnego programu operacyjnego ...

Rowerowy boom w całym kraju

Blisko sto miast ma już systemy rowerów publicznych. Rekordy popularności biją pojazdy elektryczne. To ...

Ubiegłoroczna edycja krakowskich targów

W Krakowie rozpoczyna się święto książki

24 października rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To już 23. edycja tego ...

Sprawdź, jak zwyciężają demokracje

Igrzyska Wolności, w tym roku pod hasłem „Jak zwyciężają demokracje?”, to spotkanie ludzi ciekawych ...