Firmy z Polski i Niemiec o logistyce i transporcie

AdobeStock

23 października w Szczecinie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Transgraniczna Partnerschaft und Business. Tematem przewodnim będą zagadnienia dotyczące obszarów logistycznych, magazynowych i transportowych miasta.

Praktycy biznesu z Polski i Niemiec już po raz trzeci będą wymieniać się doświadczeniami i opowiadać, jak skutecznie rozwijać relacje polsko-niemieckie i poszerzać perspektywy biznesu po obu stronach granicy. W tym roku konferencja, odbywająca się w ramach 3. edycji Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej, w całości zostanie poświęcona tematom branży TSL. Dlaczego? Szczecin wyróżnia się wyjątkową lokalizacją oraz łatwym dostępem do rynków zbytu i zaopatrzenia w Polsce, Europie i na świecie. Strategiczna lokalizacja na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu oraz dostępność powierzchni magazynowych czynią miasto niezwykle atrakcyjnym miejscem do lokowania i rozwoju firm właśnie z branży logistycznej. Od kilku lat Szczecin stał się wyraźnym liderem rynku magazynowego w północno-zachodniej Polsce.

Co więcej, według tegorocznego raportu Colliers International Poland wszystkie hale magazynowe w Szczecinie i okolicach są wynajęte w stu procentach. – Branża logistyczna w Szczecinie to jedna z najważniejszych branż. Poświęcenie całej konferencji zagadnieniom logistycznym było dla nas naturalnym rozwiązaniem – tłumaczy Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. – Rozwojowi tego sektora służy nie tylko doskonałe położenie geograficzne Szczecina, ale także dostępność portu morskiego, lotniska cargo i sieci dróg ekspresowych.

CZYTAJ TAKŻE: Szczecin wspiera startupy

Podczas konferencji przedsiębiorcy będą dyskutować o atrakcyjności inwestycyjnej Szczecina i możliwościach rozwojowych podczas dwóch paneli: „Logistyka przyszłości kluczowym czynnikiem w rozwoju transgranicznej metropolii Szczecina” i „Polsko-niemieckie analizy sektora TSL – aktualne trendy i wyzwania”. Będzie też można wziąć udział w warsztatach biznesowych.

Konferencja Partnerschaft und Business odbywa się już po raz trzeci. W zeszłym roku wzięło w niej udział 240 przedsiębiorców z Polski i Niemiec.

– Ugruntowane relacje gospodarcze Polski i Niemiec przybierają na sile, czego dowodzi wartość ponad 60 miliardów euro w obrotach handlowych za pierwsze półrocze 2019 r. i awans Polski na 6. miejsce wśród partnerów handlowych Niemiec. Mimo osłabienia koniunktury w Niemczech w ostatnich miesiącach, prognozy wzrostu gospodarczego dla ich wschodniego sąsiada pozostają na poziomie powyżej 4 proc., a popyt wewnętrzny polskiej gospodarki – silny, co tworzy konkretne szanse dla niemieckich eksporterów – tłumaczy dr Lars Gutheil, dyrektor Generalny Polsko-Niemieckej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Z kolei coraz szybsza dynamika eksportu z Polski do Niemiec i rosnący udział eksportu zaawansowanych produktów i usług na rynek niemiecki pokazuje, że polskie firmy radzą sobie coraz lepiej w konkurencyjnym, międzynarodowym otoczeniu. Każdy, kto myśli o rozwoju swojego przedsiębiorstwa i sprostaniu konkurencji, ma szansę skorzystać uczestnicząc w dialogu przedsiębiorców w ramach zbliżających się Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gliwicom z Unią po drodze

Gliwice świętują 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Skok cywilizacyjny, który dokonał się ...

Czerwone i żółte strefy w kolejnych miastach

Nowy system wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia dotyka coraz większej liczby miast. A jeśli żółtą ...

Gmina nie zapłaci za faul

To, że władze lokalne organizowały turniej piłkarski, nie uzasadnia domagania się od nich pieniędzy ...

Guliwer był kobietą

Iwona Bielska powróciła na scenę Narodowego Starego Teatru w Krakowie rolą w spektaklu Pawła ...

Miasta uruchamiają telefony wsparcia. Skorzystać mogą przede wszystkim lekarze i seniorzy

Miasta i uniwersytety wspierają lekarzy w walce z koronawirusem i uruchamiają pomoc psychologiczną – ...

Odwrót od plastiku, a plastik do zwrotu

W Polsce nigdy nie udało się stworzyć przyjaznego i funkcjonalnego systemu skupu szklanych opakowań. ...