Niespełna 30 proc. radnych w Polsce to kobiety

Straty Warszawy związane z niższymi wpływami podatkowymi mogą sięgnąć 2 miliardów złotych
AdobeStock

W polityce – również tej lokalnej – płeć piękna jest nadal w defensywie. Tylko 12 proc. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast to kobiety.

„Rzeczpospolita” wzięła pod lupę statystyki dotyczące samorządowców. Ponad 70 proc. wszystkich radnych w Polsce stanowią mężczyźni. Najmniej radnych kobiet jest w województwie podkarpackim (tylko 21,4 proc.), a najwięcej w zachodniopomorskim (36,8 proc.). Jeszcze gorzej sytuacja wgląda „na górze”. Tylko 12 proc. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast to kobiety. Natomiast na wsiach urząd sołtysa sprawuje 40 proc. kobiet.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: jak zmienia się rynek pracy w regionach

Jak wygląda sytuacja w województwach? W sumie zasiada tam 552 radnych, aż 349 z nich to przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy. Ze wspomnianych 552 osób zasiadających w radzie województw 392 to mężczyźni. Z kolei w radach powiatów zasiada 6229 radnych, ale niespełna 24 proc. z nich stanowią kobiety. W radach gmin mamy 39 314 osób, z czego 12 038 to kobiety. A w miastach na prawach powiatu ponad 70 proc. – z 1698 radnych –  stanowią mężczyźni.

Bardziej wyrównane proporcje spotkamy w radach dzielnic Warszawy. Zasiada tam 415 radnych. Większość to mężczyźni, ale kobiety stanowią 41,4 proc.

Kwoty pomogły. Ale co dalej?

Zebrane przez „Rzeczpospolitą” dane dotyczące samorządów wpisują się w szerszy obraz niskiej reprezentacji kobiet w życiu społeczno-gospodarczym w Polsce. Dobrze pokazują to dane Instytutu Spraw Publicznych, według których kandydatki zajmują nieco ponad 42 proc. miejsc na listach wyborczych w dzisiejszych wyborach parlamentarnych. To spadek o 1,4 pkt proc. w porównaniu z wyborami parlamentarnymi 2011 r., kiedy po raz pierwszy w wyborach do sejmu obowiązywały 35-proc. kwoty płci na listach. Obecnie kandydatki zajmują również zaledwie 20 proc. „jedynek”, które dają największe szanse na sukces wyborczy.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy najlepiej dbają o rozwój

– Wprowadzenie kwot pomogło, ale widać, że szklany sufit w polityce  istnieje nadal. Być może sytuację zmieniłby suwak, czyli naprzemienne ustawianie kandydatów na listach. Wtedy kobiety czułyby, że warto się starać i sama statystyka, związana z liczeniem głosów, powodowałaby, że więcej kobiet wchodziłoby do polityki  – komentuje Małgorzata Lelińska, ekspertka ds. pracodawców w projekcie „Równość w biznesie” oraz wicedyrektorka departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

Biznes ewoluuje

Kobiety nadal są w  mniejszości nie tylko w polityce, ale również w biznesie. Ale w ostatnich latach powoli się to zmienia. Według raportu CWDI na temat roli kobiet w radach nadzorczych i zarządach instytucji finansowych, od 2005 r. ich obecność w tych organach wzrosła z 10,3 proc. do prawie 25 proc. w 2018 r. Przy czym w krajach, w których obowiązują kwoty, udział ten w 2018 r. osiągnął ponad 36 proc., a w tych, w których kwoty nie obowiązują wyniósł 21 proc.

Z kolei według badania Hays Poland „Kobiety na rynku pracy – równe szanse i elastyczność”, 84 proc. najwyższych stanowisk w firmach zajmują mężczyźni. Podobnie jest w branży finansowo-księgowej, gdzie odsetek mężczyzn zarządzających firmami wynosi 80 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy muszą bardziej wspierać pracodawców

– Jednak kobiety umacniają swoją pozycję w polskim biznesie, coraz częściej obejmując strategiczne role w swoich organizacjach. A w miarę postępującej automatyzacji i robotyzacji, na znaczeniu będą zyskiwać kompetencje miękkie, które często są domeną kobiet – podkreśla Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę CIMA.

Jego zdaniem w ślad za trendami, które już teraz są widoczne w biznesie, odsetek kobiet może się zwiększać także w innych obszarach życia publicznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Katowice, Wrocław i Poznań przygotowują się do FST

Z 40 mld euro, jakie w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczono dla górniczych regionów, aż ...

Moda na rowery opanowała Katowice

Rower miejski w Katowicach cieszy się ogromną popularnością. - Moda na rowery opanowuje miasto ...

Śpiewacy w przyłbicach, orkiestra na widowni. Opery walczą o powrót do gry

Teatry, które mogą grać od 6 czerwca przy widowni zapełnionej widzami w maseczkach do ...

Małopolska rusza z odsieczą branży turystycznej

198 milionów złotych – taką kwotę przeznaczyło na pomoc dla lokalnych przedsiębiorców województwo małopolskie. ...

Niecodzienny protest samorządowców. W miastach zgasną światła

Jeśli ten głos rozpaczy Polski samorządowej nie zostanie potraktowany poważnie, będziemy zmuszeni zaprotestować. Od ...

Zarządzenie to nie jest prawo miejscowe

Nie każdy akt przyjęty przez organy gminy podlega takim samym zasadom zaskarżania go do ...