Zobaczyć z bliska historię oręża

Pikniki wojskowe, warsztaty edukacyjne czy bezpłatne zwiedzanie placówek – tak wojskowe muzea obchodzą Święto Wojska Polskiego.

Publikacja: 14.08.2019 22:57

Zobaczyć z bliska historię oręża

Foto: fot. Arek Uriasz / MWP

Różnego rodzaju takich placówek mamy w kraju aż kilkadziesiąt. Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego powstaje na warszawskiej Cytadeli. W innych muzeach – też sporo się dzieje. Przybywa eksponatów, niektóre są modernizowane.

15 sierpnia był Świętem Wojska Polskiego jeszcze przed II wojną światową. Sankcjonował go rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. W czasach PRL-u żołnierze świętowali 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino.

W wolnej Polsce ustawa z dnia 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. I 27 lat temu centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się właśnie tego dnia przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W tym roku po raz pierwszy defilada „Wierni Polsce” w Święto Wojska Polskiego odbędzie się  w Katowicach. Okazją do zaprezentowania Wojska Polskiego jest także 100. rocznica wybuchu Powstań Śląskich. Weźmie w niej udział 2,6 tys. żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych.

Zostać czołgistą chociaż na chwilę

Wojsko będzie świętować też w innych miastach, zwłaszcza tam, gdzie są muzea mu poświęcone. Na dziedzińcu warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego w Al. Jerozolimskich odbędzie się wojskowy piknik w godz.10-16. Podczas imprezy będzie można się m.in. dowiedzieć jak brzmiał przepis na grochówkę z 1682 roku, jaką kawę lubił pijać król Jan III Sobieski, czy co sądził Napoleon sądził o polskich kiszonych ogórkach? Zaplanowano też spotkanie ze st. szer. Piotrem Marcińczykiem, członkiem reprezentacji kucharzy Wojska Polskiego, otwartą ekspozycję czy konkursy historyczne dla całej rodziny. Wstęp do muzeum tego dnia jest bezpłatny.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz piękniejsze samorządowe muzea

Z kolei Muzeum Wojska w Białymstoku będzie czynne w godzinach 9.30-17. – Zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystaw i uczestnictwa w przygotowanych specjalnie na ten dzień wydarzeniach. Wstęp i udział bezpłatny – zaprasza placówka. Dla zwiedzających przygotowano m.in. prezentację wybranych obrazów i rysunków ze zbiorów MWB, których łączy postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród prac dzieła autorstwa m.in. Zdzisława Czermańskiego, Leopolda Gottliba czy Stanisława Żukowskiego. O godz. 10 rozpoczną się warsztaty edukacyjne „Naprzód marsz!”. Zaplanowano m.in. trenowanie musztry, pokazy modeli RC (radiosterowalnych), a także kiermasz muzealny.

""

Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowe

regiony.rp.pl

Z kolei w Lubuskim Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie po raz czwarty odbędzie się piknik z okazji Święta Wojska Polskiego. – W tym dniu można będzie wejść do czołgu T-55, samolotu MiG 21, odbędzie się pokaz kawalerii z września 1939, będą repliki pojazdów z kampanii wrześniowej – wylicza Piotr Dziedzic, dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego.

Poza tym do placówki zaproszono żołnierzy z 5. Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego, 5. Pułku Artylerii z Sulechowa, z 4 Pułku Przeciwlotniczego z Czewieńska oraz z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin. – Żołnierze będą prezentować współczesne uzbrojenie, ale również będzie można z nimi porozmawiać i złożyć świąteczne życzenia – mówi dyr. Dziedzic. Piknik będzie trwał od godz. 10 do 17. Dorośli płacą za wstęp 10 zł, a dzieci i młodzież do 18. roku życia wchodzą za damo.

""

Ubiegłoroczny rodzinny piknik niepodległości / Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

regiony.rp.pl

A w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wśród świątecznych atrakcji wejście do czołgu T-72 oraz do haubicy samobieżnej Goździk, bezpłatna grochówka wojskowa, bezpłatny wstęp na wystawy. Tego dnia muzeum czynne będzie w godz.10-16.

Rośnie muzeum na Cytadeli

Wojskowe muzea zmieniają swoje oblicze. Od ubiegłego roku trwa budowa nowej siedziby dla Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli. Oprócz tej placówki powstaje tam równocześnie Muzeum Historii Polski, Muzeum Katyńskie, Muzeum X Pawilonu. Będzie to jeden z największych kompleksów muzealnych w Europie. Oprócz adaptacji istniejących obiektów zabytkowych, mają powstać ekspozycje plenerowe, amfiteatr i plac zabaw dla dzieci. A tematem przewodnim będzie historia Wojska Polskiego.

""

Tak ma wyglądać siedziba Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli / mat.pras.

regiony.rp.pl

Nowy budynek Muzeum Wojska Polskiego będzie miał dwa oddzielne wejścia o charakterze ogólnodostępnym. Pierwsze zlokalizowane jest od strony Placu Gwardii, a kolejne, drugorzędne od Bramy Straceń. Projektowana funkcja wnętrz muzeum kształtowana jest wokół otwartych przestrzeni komunikacyjnych, holu wejściowego i wewnętrznego. Inwestycja ma zakończyć się w 2021 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Jak dzisiaj budować muzea i opowiadać o historii czy sztuce?

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądało Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, którego otwarcie było zapowiadane na przyszły rok. Stary projekt zakładał, że powstanie tam budynek z amfiteatrem na szczycie usypanego wzgórza. Po obu stronach w planach były dwa stumetrowe maszty na upamiętnienie stulecia niepodległości Polski i stulecie Bitwy Warszawskiej. Ale jest on nieaktualny. MON zapowiedział, że na miejscu muzeum powstanie tylko „pawilon multimedialny”, bo jest tańszy.

Nowe eksponaty, nowe wystawy

Sporo się dzieje też w innych wojskowych muzeach. W ostatnim roku Lubuskie Muzeum Wojskowe pozyskało pistolet maszynowy Błyskawica składany w warunkach konspiracyjnych w Warszawie i używany podczas Powstania Warszawskiego. – Eksponat ten został odkryty kilka lat temu w okolicach Słubic nad Odrą i przekazany do zbiorów przez nowosolską policję. Najprawdopodobniej został zarekwirowany po Powstaniu Warszawskim i być może użyty w walkach nad Odrą w 1945 r. przez oddziały volkssturmu – zastanawia się dyr. Dziedzic.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna o muzeum wojny

Pod koniec ub. roku muzeum zmodernizowało jedną z wystaw stałych „Żołnierz Polski 1914-1945”. – Na początku września otworzymy wystawę z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na której przedstawimy losy żołnierzy-mieszkańców województwa lubuskiego, którzy brali udział w walkach na wszystkich frontach II wojny – dodaje dyr. Dziedzic.

""

Remont działa samobieżnego SU-152 / Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowe

regiony.rp.pl

Poza tym w placówce trwa remont działa samobieżnego SU-152. Rozpoczął się wczesną wiosną. – W naszym muzeum znajdują się dwa egzemplarze dział z trzech zachowanych na świecie. Zostały one wyprodukowane w 1943 r. w ZSRR. Użyte podczas bitwy na Łuku Kurskim odznaczyły się ogromną skutecznością przeciw niemieckim tygrysom (ciężkim czołgom PzKpf VI „Tiger”). Z tego powodu były nazywane potocznie „zwierobojami”, czyli pogromcami zwierząt – opowiada szef Lubuskiego Muzeum Wojskowego.

18 września w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy ma zostać otwarta wystawa czasowa pt. „1939”, związana z wojną obronną 1939 roku. – W styczniu 2020 roku otwieramy z kolei wystawę czasową związaną z powrotem Bydgoszczy do macierzy („Bydgoszcz 1920”) – mówi Wojciech Bartoszek, dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Różnego rodzaju takich placówek mamy w kraju aż kilkadziesiąt. Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego powstaje na warszawskiej Cytadeli. W innych muzeach – też sporo się dzieje. Przybywa eksponatów, niektóre są modernizowane.

15 sierpnia był Świętem Wojska Polskiego jeszcze przed II wojną światową. Sankcjonował go rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. W czasach PRL-u żołnierze świętowali 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Z regionów
20 lat samorządów w Unii Europejskiej. Jakie wyzwania na przyszłość
Z regionów
20 lat Polski w UE. "Rzeczpospolita" wyróżnia samorządy
Z regionów
Jarmarki wielkanocne w polskich miastach. Pisanki, plecionki i Siuda Baba
Z regionów
Ranking rzetelności przedsiębiorstw: Tam, gdzie mniej firm, tam więcej rzetelności
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Listy kandydatów dopiero zamknięte, a kampania już się kończy