Wyludnia się większość polskich regionów

Warszawy miała w zeszłym roku najwyższy przyrost ludności wśród polskich miast
AdobeStock

Tylko w czterech województwach, na czele z Mazowszem, w minionym roku wzrosła liczba mieszkańców. W pozostałych 12 jest ich teraz mniej niż na początku 2018 r. W części z nich ten spadek trwa już od lat.

Ponad 14,6 tys. osób ubyło w ciągu minionego roku z woj. śląskiego, które było w 2018 r. rekordzistą spadku liczby mieszkańców – wynika z najnowszych danych GUS. Jednak ten największy w skali kraju uszczerbek nie był dla Śląska tak dotkliwy (0,3 proc. ludności), jak sięgający 6,2 tys. osób spadek w woj. świętokrzyskim, bo ono straciło w zeszłym roku 0,5 proc. mieszkańców.

Jak zwracają uwagę autorzy raportu GUS, nie dość, że świętokrzyskie od kilku lat notuje najwyższy ubytek liczby ludności, to w dodatku występuje tam jeden z najwyższych współczynników ubytku naturalnego (czyli więcej ludzi umiera niż się rodzi), a także ujemnego salda stałych migracji wewnętrznych.

W praktyce oznacza to, że wielu mieszkańców świętokrzyskiego, które ma jedną z najwyższych stóp bezrobocia (7,6 proc. w czerwcu br.), przenosi się na stałe do innych regionów. Na przykład do sąsiadujących z nim Mazowsza i Małopolski, które jako jedne z nielicznych województw mogą się pochwalić wzrostem liczby mieszkańców.

Magnes Warszawy

Liczba ludności Mazowsza zwiększyła się w minionym roku o prawie 18,8 tys. osób (0,3 proc.) głównie dzięki dużej skali napływu migrantów. Zarówno tych z zagranicy, jak i z kraju, czyli migracji wewnętrznych. Jedni i drudzy kierują się zwykle do Warszawy, która miała w zeszłym roku najwyższy przyrost ludności wśród polskich miast.

CZYTAJ TAKŻE: Więcej innowacji na lokalnych rynkach pracy

Można przypuszczać, że właśnie tutaj trafiła część mieszkańców, którzy odpłynęli w ciągu ubiegłego roku z woj. łódzkiego (zanotowało drugi liczbowo spadek liczby ludności po Śląsku – prawie o 10 tys.) czy lubelskiego, gdzie na początku tego roku mieszkało o 8,7 tys. osób mniej niż rok wcześniej. W całej Polsce, na początku tego roku było nas o 22,4 tys. (o 0,1 proc.) mniej niż rok wcześniej. W części regionów spadku liczby ludności nie daje się zatrzymać już od kilkunastu lat.

Z kolei Małopolska, gdzie liczba mieszkańców zwiększyła się niemal o 9,2 tys. – zarówno dzięki migracjom z innych części kraju, jak i przyrostowi naturalnemu – przyciąga przybyszów m.in. z sąsiadujących z nią woj. świętokrzyskiego i Podkarpacia (choć tam spadek ludności był minimalny).
Migracje wewnętrzne i solidny przyrost naturalny wspierają też sytuację ludnościową woj. pomorskiego, które było w minionym roku liderem pod względem tempa wzrostu mieszkańców (0,4 proc.) plasując się zaraz za Mazowszem pod względem ich liczby – o 9,3 tys. Czwartym z regionów, który ludnościowo jest „na plusie” było woj. wielkopolskie, gdzie przybyło prawie 4,8 tys. osób.

Wsi spokojna

Dane GUS wskazują, że Polacy coraz częściej chcą mieszkać na wsi (np. w willowych osiedlach pod miastem); w zeszłym roku zwiększyła się o 14,7 tys. liczba mieszkańców wsi, których przybywało przede wszystkim w Wielkopolsce i na Pomorzu.

CZYTAJ TAKŻE: Alarm dla średnich miast – grozi im katastrofa

Natomiast spadła i to sporo, bo o 37,2 tys. liczba mieszkańców miast – najwięcej w woj. śląskimi i łódzkim – w których mieszka prawie 60 proc. z nas. Tyle, że coraz mocniej ich liczba przesuwa się w kierunku grupki największych ośrodków. Prof. Przemysław Śleszyński z PAN, podkreślał w swoim ubiegłorocznym raporcie, że coraz więcej regionów i miast staje przed wizją wyludnienia, starzenia się mieszkańców i utraty funkcji społeczno-gospodarczych. Według niego, aż 122 ośrodki w Polsce wymaga szczególnego wsparcia państwa, by choćby spowolnić tempo niekorzystnych zmian.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mieszkańcy stolicy zapłacą więcej za wywóz śmieci

Gminy lawinowo podnoszą opłaty za wywóz odpadów. Dołączyła do nich właśnie Warszawa.

Ekologiczna siedziba marszałka

Ekstremalnie niskie zużycie energii, stanowiska dla aut elektrycznych, odzyskiwanie deszczówki. Pomorze Zachodnie rozpoczyna budowę ...

Strajk wstrząsnął szkołami

Samorządowcy otrzymali uprawnienia do klasyfikowania uczniów. Sejm błyskawicznie uchwalił ustawę maturalną.

Warszawska śmieciarka pojedzie do Torunia

Duże miasta, takie jak Bydgoszcz, Gdańsk i Warszawa, są przeciwne obecnej reformie gospodarowania śmieciami. ...

Miasta i gminy przepłacają za prąd

Najwcześniej za miesiąc możliwe będzie obniżenie rachunków za energię. Na razie lokalne budżety dopłacają ...

Samorządowe „nie” dla nocnych z alkoholem

Od września będzie mniej sklepów w Krakowie sprzedających alkohol w nocy. Miasto dogadało się ...