Jak złowić pracownika na studiach

AdobeStock

Świętokrzyscy przedsiębiorcy wybrali najlepsze prace dyplomowe studentów miejscowej politechniki. Laureaci otrzymują nie tylko nagrody pieniężne czy rzeczowe, ale bardzo często propozycje współpracy z firmami.

To była druga edycja konkursu organizowanego przez lokalną uczelnię oraz Kielecki Park Technologiczny. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród studentów. W tym roku wpłynęły 102 prace. W I edycji konkursu były 73 zgłoszenia. Prace były oceniane przez przedsiębiorców.

– Konkurs na najlepszą pracę dyplomową jest jednym z efektów porozumienia o współpracy z 2017 roku, jakie Politechnika Świętokrzyska zawarła z Kieleckim Parkiem Technologicznym. Z tej deklaracji wynikają aktywne działania naszych instytucji na rzecz wykorzystania możliwości środowiska akademickiego, polskich przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu – tłumaczy Emilia Ćwikła, kierownik Akademickiego Centrum Kariery Politechniki Świętokrzyskiej.

A Michał Januchta z Kieleckiego Parku Technologicznego dodaje, że do konkursu na najlepszą pracę dyplomową nie są angażowane wyłącznie firmy będące lokatorami KTP (w tym roku na przykład była to tylko Transition Technologies PSC), ale również inne firmy z województwa świętokrzyskiego z wieloletnim doświadczeniem, posiadające ugruntowaną pozycję na rynku.

W ubiegłym roku było  23 laureatów, a w tym roku decyzją przedsiębiorców nagrody otrzymało 26 osób. W sumie wyłoniono 11 kategorii dostosowanych do różnych branż, w których kształci kielecka uczelnia. – Konkurs dotyczył obronionych w roku akademickim 2017/1018 prac inżynierskich, licencjackich i magisterskich. Mogli wziąć w nim udział studenci wszystkich wydziałów uczelni i złożyć pracę do obszarów takich jak: inżynieria środowiska, odnawialne źródła energii, elektrotechnika, informatyka, mechatronika, transport, ekonomia, inżynieria produkcji, budownictwo, architektura, mechanika i budowa maszyn – wylicza Emilia Ćwikła.

W kategorii informatyka pracę oceniała firma Transition Technologies, która zdecydowała się przyznać dwie główne nagrody w wysokości 1,5 tysiąca złotych każda. Jedną z nich otrzymał Yehor Tarkovsyi za opracowanie systemu rozpoznawania gestów rąk. Drugą nagrodę główną zdobył Kamil Piec.

– Tematem mojej pracy była rekonstrukcja obrazów trójwymiarowych na poziomie obrazów 2D. Google Maps korzysta z czegoś podobnego do generowania map terenu na podstawie na przykład zdjęć satelitarnych. Również nowoczesne samochody, jak Tesla wykorzystują takie technologie do generowania otoczenia 3D – mówił Kamil Piec.

Elżbieta Ćwikła zauważa, że tego typu konkurs daje możliwość udziału wszystkim studentom, a przedsiębiorcom docenienia ich umiejętności i kompetencji. – Warto podkreślić, że laureaci naszego konkursu otrzymują nie tylko nagrody pieniężne czy rzeczowe, ale bardzo często propozycje współpracy. Firmy biorące udział w konkursie oceniają prace z punktu widzenia praktyka.  W ten sposób mogą nie tylko określić stopień przygotowania do rozpoczęcia kariery zawodowej, ale także pozyskać przyszłego zdolnego pracownika – uważa przedstawicielka Politechniki Świętokrzyskiej.

A Marcin Januchta dodaje, że  KPT od lat współpracuje z Politechniką Świętokrzyską w realizacji różnych projektów. – Pełnimy rolę łącznika pomiędzy światem nauki i biznesu, więc naturalnym wydało nam się zaangażowanie w to przedsięwzięcie – mówi przedstawiciel KPT. Nie tylko studenci z Politechniki Świętokrzyskiej mogą brać udział w konkursie na najlepszą pracę magisterską bądź licencjacką. Żacy z Politechniki Lubelskiej mogą  stanąć do rywalizacji na temat rozwoju rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego.

Jego organizatorem jest BNP Paribas. Okazją jest stulecie banku. – Do konkursu mogą być zgłaszane prace absolwentów wszystkich uczelni, których obrona odbyła się w 2018 lub w 2019 roku. Poruszona w nich problematyka musi być związana z szeroko rozumianym rozwojem agrobiznesu, tj. postępem, innowacyjnością i rozwojem gospodarstw rolnych, terenów wiejskich oraz innych działań przynoszących wartość dodaną dla społeczeństwa wiejskiego, środowiska naturalnego, gospodarstw rolnych, przemysłu rolno-spożywczego itp. – tłumaczy uczelnia.

Prace konkursowe można  zgłosić do 20 września. A rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 15 października. Trzech laureatów otrzyma nagrody finansowe o łącznej wartości 10 tys. zł brutto.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Walka o uczciwą informację

Mowa nienawiści, fake newsy to jedno z większych zagrożeń współczesnego świata, dlatego każdy z ...

Teraz Kopenhaga, potem Lwów

Nowe, 11. stałe połączenie uruchamia od 1 kwietnia 2019 roku Port Lotniczy 
Szczecin-Goleniów. Tym ...

Planują trzecią linię metra

Ruszył przetarg na opracowanie studium technicznego dla III linii metra. Warszawski ratusz przygotowuje się ...

Warunki tylko na plombę

Rząd chce ograniczyć wydawanie warunków zabudowy, co nie do końca podoba się gminom.

Wójt Wielkiej Wsi: Mieszkańcy są naszą główną siłą

Około 80 proc. gmin w Polsce wyludnia się, a nam co roku przybywa średnio 500 mieszkańców ...

Uśpione PKS z szansą na powrót do życia

Od początku sierpnia samorządy mogą składać do wojewodów wnioski do nowo powołanego funduszu autobusowego, ...