Coraz piękniejsze samorządowe muzea

UM Szydłowiec

Szydłowieckie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych ma nową siedzibę. Gruntowną modernizację przeszedł Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie, ruszyła również przebudowa Muzeum Archeologicznego.

Trzykondygnacyjny budynek w Szydłowcu powstał tuż przy zamkowym parku, nieopodal rynku. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na niego aż 8,7 mln zł.

Przez lata placówka mieściła się w salach renesansowego zamku. Instrumenty muzyczne prezentowane były na stałej wystawie o powierzchni zaledwie 180 mkw. Pokazywano na niej tylko część z największej kolekcji ludowych instrumentów muzycznych w kraju. Samorząd województwa mazowieckiego postanowił wybudować nową, znacznie większą placówkę.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna o muzeum wojny

Obiekt jest już gotowy. Ma ponad 1175 mkw. powierzchni. Do jego budowy wykorzystano takie materiały jak szkło, aluminium i okładzinę z piaskowca szydłowieckiego. – W ciągu niespełna roku udało się wybudować od podstaw piękny, nowoczesny budynek. Tym samym placówka zyskała nowe przestrzenie, w których m.in. prowadzone będą zajęcia edukacyjne – mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

W nowym muzeum znajdują się w nim m.in. sale konferencyjne i edukacyjne, pracownie dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej, pokoje administracji, biblioteka oraz magazyny zbiorów muzealnych. – Nowa siedziba pozwala na zwiększenie oferty edukacyjnej, rozwinięcie działań o charakterze naukowo-badawczym. Jest fundamentem dla realizacji szerszego, wieloetapowego planu rozwoju muzeum – mówi Aneta Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Podkreśla, że nowe, stałe wystawy instrumentologiczne oraz historyczne pozwolą na udostępnienie większej liczby cennych dla tradycji muzycznej muzealiów na przestrzeni niemal dwukrotnie większej, niż było to dotąd. Ale nie tylko.

– To pozwoli pokazać historyczny urok i urodę dotychczas zajmowanych przez muzealne magazyny i biura, najciekawszych XV–XVI-wiecznych zamkowych wnętrz, dekorowanych renesansowymi polichromiami i stropami kasetonowymi – tłumaczy dyrektor Oborny.

Muzeum Witolda Gombrowicza zostało uroczyście otwarte 10 października 2009 roku z udziałem Rity Gombrowicz

 

Jak mówi Marta Milewska, rzecznik marszałka Mazowsza, w ostatnich latach samorząd regularnie inwestował w modernizację, ale przede wszystkim rozbudowę swoich instytucji kultury. – Teraz większość z nich to nasz powód do dumy i prawdziwe perełki. Przykładem może być nowoczesne Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Gombrowicza we Wsoli czy Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Właśnie zakończyła się też rozbudowa Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – wylicza Marta Milewska.

W tym roku gruntowną modernizację przeszedł Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie, a na jego terenie powstał Park Kulturowo-Historyczny. W Warszawie natomiast ruszyła przebudowa Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz dłuższe kolejki po prawo jazdy

W czasie pandemii więcej osób chce korzystać z własnego auta. Jednak na egzamin praktyczny ...

Spektakl "Powitanie" w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Kulturalny weekend: Od Rzeszowa po Zieloną Górę

Nie wiesz, co zrobić w pierwszy wrześniowy weekend? Wybraliśmy kilka propozycji z różnych części ...

Mieszkańcy napędzają rozwój polskich metropolii

Miasta mogą się pochwalić wieloma atutami, jeśli chodzi o jakość zasobów rynku pracy – ...

Senatorowie będą się upominać o budżety lokalne

Każda nowa ustawa powinna być konsultowana i winny być wyliczane skutki finansowe dla samorządów. ...

Strajk wstrząsnął szkołami

Samorządowcy otrzymali uprawnienia do klasyfikowania uczniów. Sejm błyskawicznie uchwalił ustawę maturalną.

Samorządowcy walczą z covidowymi inwestycjami. Z różnym szczęściem

Gminy nie chcą na swoim terenie covidowych inwestycji. Razem z mieszkańcami starają się zablokować ...