Reklama
Rozwiń

Coraz piękniejsze samorządowe muzea

Szydłowieckie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych ma nową siedzibę. Gruntowną modernizację przeszedł Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie, ruszyła również przebudowa Muzeum Archeologicznego.

Publikacja: 14.06.2019 14:14

Coraz piękniejsze samorządowe muzea

Foto: UM Szydłowiec

Trzykondygnacyjny budynek w Szydłowcu powstał tuż przy zamkowym parku, nieopodal rynku. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na niego aż 8,7 mln zł.

Przez lata placówka mieściła się w salach renesansowego zamku. Instrumenty muzyczne prezentowane były na stałej wystawie o powierzchni zaledwie 180 mkw. Pokazywano na niej tylko część z największej kolekcji ludowych instrumentów muzycznych w kraju. Samorząd województwa mazowieckiego postanowił wybudować nową, znacznie większą placówkę.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna o muzeum wojny

Obiekt jest już gotowy. Ma ponad 1175 mkw. powierzchni. Do jego budowy wykorzystano takie materiały jak szkło, aluminium i okładzinę z piaskowca szydłowieckiego. – W ciągu niespełna roku udało się wybudować od podstaw piękny, nowoczesny budynek. Tym samym placówka zyskała nowe przestrzenie, w których m.in. prowadzone będą zajęcia edukacyjne – mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

W nowym muzeum znajdują się w nim m.in. sale konferencyjne i edukacyjne, pracownie dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej, pokoje administracji, biblioteka oraz magazyny zbiorów muzealnych. – Nowa siedziba pozwala na zwiększenie oferty edukacyjnej, rozwinięcie działań o charakterze naukowo-badawczym. Jest fundamentem dla realizacji szerszego, wieloetapowego planu rozwoju muzeum – mówi Aneta Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Reklama
Reklama

Podkreśla, że nowe, stałe wystawy instrumentologiczne oraz historyczne pozwolą na udostępnienie większej liczby cennych dla tradycji muzycznej muzealiów na przestrzeni niemal dwukrotnie większej, niż było to dotąd. Ale nie tylko.

– To pozwoli pokazać historyczny urok i urodę dotychczas zajmowanych przez muzealne magazyny i biura, najciekawszych XV–XVI-wiecznych zamkowych wnętrz, dekorowanych renesansowymi polichromiami i stropami kasetonowymi – tłumaczy dyrektor Oborny.

""

Muzeum Witolda Gombrowicza zostało uroczyście otwarte 10 października 2009 roku z udziałem Rity Gombrowicz

Foto: regiony.rp.pl

Jak mówi Marta Milewska, rzecznik marszałka Mazowsza, w ostatnich latach samorząd regularnie inwestował w modernizację, ale przede wszystkim rozbudowę swoich instytucji kultury. – Teraz większość z nich to nasz powód do dumy i prawdziwe perełki. Przykładem może być nowoczesne Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Gombrowicza we Wsoli czy Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Właśnie zakończyła się też rozbudowa Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – wylicza Marta Milewska.

W tym roku gruntowną modernizację przeszedł Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie, a na jego terenie powstał Park Kulturowo-Historyczny. W Warszawie natomiast ruszyła przebudowa Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Z regionów
Olsztyn na razie nie będzie większy. Ale władze miasta się nie poddają
Z regionów
Finanse i transformacja energetyczna wśród najważniejszych wyzwań dla samorządów
Z regionów
Deszczówka w mieście się przyda. „To zasób, a nie ściek”
Z regionów
Miasta stawiają na odnawialne źródła energii. I wspierają w tym mieszkańców
Z regionów
Proste rozwiązania mogą pomóc samorządom w walce z suszą hydrologiczną
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama