4 czerwca w stolicy: Święto wolności i wiary

Warszawa będzie świętowała 30 rocznicę częściowo wolnych wyborów 1989 roku, a także 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Publikacja: 01.06.2019 09:24

4 czerwca w stolicy: Święto wolności i wiary

Foto: regiony.rp.pl

Wydarzenia związane z obchodami 4 czerwca 1989 roku rozpoczęły się już w piątek, 31 maja – okazją jest 12. Orange Warsaw Festival na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu. Podczas imprezy powstanie instalacja artystyczna związana z 30 rocznicą pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Ponadto będzie szansa, aby przy okrągłym stole wyrazić swoją wolność w formie sztuki, a także stworzyć unikatowe chusty, bransoletki i tatuaże. Zaplanowana jest też strefy relaksu z leżakami i pufami.

1 czerwca na placu Defilad o godz. 15.00 odbędzie się premiera książki „Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność” dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ich rodziców i nauczycieli. Tego samego dnia o godz. 17.00 zaplanowana jest debata „Wolność w kulturze”, którą na pl. Defilad poprowadzi Beata Chmiel, a jej gośćmi będą: Agnieszka Holland – reżyserka filmowa, Katarzyna Kozyra – artystka, performerka, Karolina Maciejaszek – reżyserka teatralna,  dr Jakub Dąbrowski – prawnik i historyk sztuki, współautor monografii o cenzurze w sztuce polskiej po 1989 roku. A dzień później, 2 czerwca, o godz. 12.00 na placu Defilad rozpocznie się debata „Przełom kobiet”. W rozmowie wezmą udział Ludwika Wujec, Janina Jankowska, Joanna Szczepkowska, prof. Małgorzata Fuszara. O godz. 14.00 na pl. Defilad wzniesiony zostanie toast za wolność i odbędzie się pokaz filmu „Niespodzianka” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora.

3 czerwca, o godz. 9.00, przy ul. Fredry 6 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca miejsce, w którym od kwietnia 1989 roku mieściła się siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Tego samego dnia o godz. 17.00 na Krakowskim Przedmieściu przy pl. Zamkowym otwarta zostanie plenerowa wystawa fotograficzna „1989 MUSIMY WYGRAĆ !”  pomysłu Macieja Goliszewskiego.

Hymn i koncert

4 czerwca w samo południe w alei głównej w Ogrodzie Saskim warszawianki i warszawiacy, podobnie jak mieszkańcy w innych miastach, wspólnie odśpiewają Hymn Polski. Tego samego dnia, o godz. 20.00, na placu Defilad odbędzie się koncert „Wybraliśmy wolność” pod kierownictwem artystycznym Smolika, który wspólnie z gośćmi wykona polskie utwory o wolności m.in. „Centrala”, „Kocham wolność”, „Polska”, „To tylko tango”. W koncercie udział wezmą m. in. Mela Koteluk, Katarzyna Nosowska, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow. Koncert poprowadzi Piotr Metz.

Jak drukowano w podziemiu

Muzeum Drukarstwa, przy ul. Ząbkowskiej 23/25 zaprasza na obchody Święta Wolności, które rozpoczną się  1 czerwca, o godz. 12.00. Pojawią się drukarze i przedstawiciele warszawskiego środowiska poligraficznego. Będzie można obejrzeć przygotowaną ekspozycję druków solidarnościowych i powielaczy używanych w latach 80. XX wieku. Wystawę powielaczy, druków i wydawnictw solidarnościowych będzie można oglądać od 1 do 16 czerwca w godz. 10.00–18.00. Z kolei we wtorek, 4 czerwca, zaprezentowane zostaną urządzenia i maszyny drukarskie używane przez prasę podziemną. Wśród atrakcji również: spotkania z działaczami „Solidarności”, którzy prowadzili podziemne drukarnie, wspólne drukowanie ulotek na historycznych maszynach. Każdy z uczestników otrzyma na pamiątkę ulotkę z napisem „Solidarność”, a także będzie mógł samemu wydrukować ulotkę okolicznościową na zabytkowej korektorce.

7 czerwca, o godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią rozpocznie się wernisaż wystawy „Przełom w kadrze 1989”. Na wystawie plenerowej z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku zobaczymy zdjęcia prasowe dokumentujące wydarzenia sprzed trzech dekad m.in Wojciecha Druszcza, Chrisa Niedenthala, Anny Pietuszko, Czarka Sokołowskiego, Krzysztofa Millera, Erazma Ciołka, Jarosława Stachowicza, Jacka Domińskiego i Anny Beaty Bohdziewicz. Ekspozycja można będzie zobaczyć na skwerze ks. Jana Twardowskiego.

Od 20 czerwca do 4 lipca na „patelni”, czyli placu znajdującym się przy wejściu do stacji metra Centrum, będzie można zobaczyć mural „Solidarność Warszawa 1989-2019”, nawiązujący do prezentowanej od 7 czerwca wystawy rocznicowej „Przełom w kadrze” na skwerze im. ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Historyczna pielgrzymka

Z okazji 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny od 30 maja do 19 czerwca 2019 r. przy Krakowskim Przedmieściu 34 (obok Kościoła Sióstr Wizytek i Skweru Ks. Jana Twardowskiego) można oglądać wystawę plenerową „POLONIA SEMPER FIDELIS. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Włoska perspektywa”.

Ekspozycja (w języku polskim, włoskim i angielskim) prezentuje fotografie Carla Leidi (1930–1998) – włoskiego fotografa, pisarza i podróżnika, który w czerwcu 1979 r. podążał śladami Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski.
Zdjęciom towarzyszyć będą wspomnienia artysty oraz cytaty Jana Pawła II z homilii w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i Auschwitz. Wystawa zainicjowana przez Mt 5, 14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, współorganizowana jest z Narodowym Centrum Kultury i Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie.

„Każde zdjęcie Carla Leidiego to odkrywanie nadziei i wzruszenia, z jakim Polacy przeżywali nie tylko przyjazd Jana Pawła II do Ojczyzny, ale nade wszystko fakt, że są razem, że są narodem, który łączą wspólne wartości, że odtąd już nigdy nic nie będzie takie samo. Coś ważnego się stało. Coś pękło… Polacy odzyskali zdeptaną przez lata komunizmu godność i poczucie dumy narodowej. Dziś już wiemy, że w czerwcu 1979 roku, wraz z I pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, rozpoczęła się polska droga do wolności…” – napisała we wstępie do wystawy Joanna Olendzka z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, pomysłodawczyni i kurator wystawy.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski odbyła się w dniach 2 – 10 czerwca 1979 roku. Przyświecały jej słowa: „Gaude Mater Polonia”, zaś celem, oprócz zakończenia I Synodu Diecezji Krakowskiej i uczczenia 900. rocznicy śmierci patrona Polski św. Stanisława, było symboliczne pożegnanie z rodakami oraz miejscami związanymi z dzieciństwem i młodością. Komunistyczne władze Polski ingerowały nie tylko w harmonogram pielgrzymki, ale i jej przebieg. Podczas wizyty w kraju papież odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim (Auschwitz-Birkenau) i Nowy Targ.

Wydarzenia związane z obchodami 4 czerwca 1989 roku rozpoczęły się już w piątek, 31 maja – okazją jest 12. Orange Warsaw Festival na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu. Podczas imprezy powstanie instalacja artystyczna związana z 30 rocznicą pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Ponadto będzie szansa, aby przy okrągłym stole wyrazić swoją wolność w formie sztuki, a także stworzyć unikatowe chusty, bransoletki i tatuaże. Zaplanowana jest też strefy relaksu z leżakami i pufami.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy