Noc z książką

W sobotę 25 maja startuje we Wrocławiu Europejska Noc Literatury. Jedynie w tym mieście w Polsce czytelnicy mają gwarantowane przeżycia porównywalne z Nocą Muzeów.

Publikacja: 24.05.2019 18:59

Plac Grunwaldzki z lotu ptaka

Plac Grunwaldzki z lotu ptaka

Foto: Wysoki-Śląsk

– Projekt po raz pierwszy zagościł u nas jeszcze podczas przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. I od razu spotkał się ze świetnym przyjęciem – mówi „Życiu Regionów” Kuba Żary, jeden z organizatorów Europejskiej Nocy Literatury. – Od tamtej edycji ENL jest tłumnie odwiedzana, co roku przychodzi na nią około10 tys. osób. Teraz kontynuuje ją Strefa Kultury Wrocław. W tym roku to już ósma edycja.

Co roku inny kurator

Wrocław w porównaniu z innymi miastami Europy zorganizował dotychczas największą liczbę literackich nocy. – Czasem inne polskie miasta nieśmiało nas pytają, czy mogłyby skorzystać z naszego doświadczenia – kontynuuje Kuba Żary. – Nie odmawiamy, ale dotychczas w Polsce nikt z nami nie konkuruje.

Pierwsze edycje ENL były prezentacjami literackich premier, organizowanych przy udziale wydawnictw. Od trzech lat Noce maja przewodni temat. A od ubiegłego roku także zaproszonego kuratora. W 2018 był nim Michał Nogaś, który zaproponował temat „Obcy”, uznając, że pogłębiająca się obcość jest jednym z największych problemów współczesnego świata.

Kuratorką Nocy 2019 została Justyna Sobolewska, która inaczej spojrzała na kwestię wyborów literackich i zaproponowała zaskakujący klucz. Zamiast szukać tematu jednoczącego wątki fabularne, zdecydowała się zaprezentować klasykę światowej literatury w zupełnie nowych polskich tłumaczeniach, których sporo ukazało się na naszym rynku. Stąd tytuł ósmej edycji ENL „Nowa klasyka”.

To okazja do zwrócenia uwagi na rolę tłumaczy, którzy przestają być pomijani. Zaczynamy rozumieć, że i oni mają znaczący wkład w literacką interpretację dzieła. Ciekawe, czy nowy tytuł  przekładu powieściowego głośnego cyklu Marcela Prousta zaproponowany przez Krystynę Rodowską „W poszukiwaniu utraconego czasu” może wyprzeć zakorzenione od dawna „W poszukiwaniu straconego czasu”?

Znacznie chyba łatwiej zgodzimy się zaakceptować zmieniony tytuł prozy Andrieja Płatonowa, znanej dotychczas jako „Wykop”, a obecnie przetłumaczonej przez Adama Pomorskiego jako „Dół”’.

Wokół Placu Grunwaldzkiego

Z zestawu kilkudziesięciu tytułów wybrano dziesięć książek, których fragmenty czytać będą znani przedstawiciele polskiej kultury. „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego (przekład Cezary Wodziński) usłyszymy w interpretacji Doroty Pomykały; „Proces” Franza Kafki (przekład Jakuba Ekiera, uwzględniające zarzucone przez autora rozdziały ) – czytać będzie Jacek Braciak; „Jądro ciemności” Josepha Conrada (przekład Magda Heydel) – Max Cegielski; „Ulissesa” Jamesa Joyce’a (tłumaczenie Maciej Świerkocki) – Ewa Kasprzyk; „Pani Bovary” Gustave’a Flauberta (tłumaczenie Ryszard Engelking) – Roma Gąsiorowska; „Baśni” Hansa Christiana Andersena  (przekład Bogumiła Sochańska wprost z duńskiego oryginału) – Ilona Ostrowska.

Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W programie jest też czytanie „Obcego” Alberta Camus (przekład. Marek Bieńczyk) i „Zgrozy w Dunwich” mistrza literatury grozy H.P. Lovecrafta (przekład. Maciej Płaza).

Czytania będą się odbywać wokół Placu Grunwaldzkiego. Obecnie jest to dzielnica Akademicka, bo znajdują się tam campusy czterech największych uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Medycznego.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą" i "Parkietem"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Część z wybranych lokalizacji jest szczególnie atrakcyjna, jak np. mało znany zabytkowy Zbór Kościoła Zielonoświątkowego przy ulicy Miłej, Aleja Profesorów Politechniki Wrocławskiej, czy kompleks modernistycznych wieżowców Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, który definiuje architektonicznie cały Plac Grunwaldzki.

Noc trwa od godz. 18 do 22.30; czytania są powtarzane 10 razy co 30 minut. Jeśli ktoś dobrze zaplanuje spacer – ma szansę wysłuchać wszystkich.

Z regionów
Burmistrz Głogówka chce sprzedać miejski zamek Elonowi Muskowi
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Z regionów
Fajerwerki coraz większym problemem dla samorządów
Z regionów
Nocny burmistrz Krakowa: Nie można zgasić światła i zamknąć miasta
Z regionów
Co zrobić ze świątecznym drzewkiem? Można dać mu nowe życie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Z regionów
Jaki rok czeka samorządy? Liczne wyzwania na horyzoncie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego