Plakat Tomasza Sarneckiego z wizerunkiem Gary’ego Coopera to wciąż mocne wspomnienie wyborów parlamentarnych sprzed 30 lat. Bohater westernu „W samo południe”, szeryf Will Kane, przypiął znaczek Solidarności, w dłoni trzyma kartę do głosowania. Tamte wybory odmieniły polską rzeczywistość, czas, by dobrze o nich pomyśleć.
Jedenastodniowe Święto Wolności i Solidarności zaplanowano w Europejskim Centrum Solidarności. Gdańska instytucja zapowiada 130 wydarzeń, licząc, że w dniach 1–11 czerwca miasto odwiedzi 100 tysięcy gości. Na samą tylko część muzyczną złoży się 12 koncertów na 5 scenach z udziałem ponad 150 muzyków. „Chcemy świętować ten czas – być razem. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku. Spotkają się również samorządowcy z całego kraju, aby debatować nad wyzwaniami, które w najbliższych latach staną przed małymi ojczyznami” – piszą organizatorzy.
Przedstawiciele ECS zapowiadają 130 wydarzeń, licząc, że w dniach 1–11 czerwca miasto odwiedzi 100 tysięcy gości / shutterstock
4 czerwca zaplanowano m.in. pokazy unikatowych materiałów filmowych z obrad i wyborów, opowieści o eksponatach niedostępnych na co dzień dla zwiedzających ECS, forum obywatelskie z udziałem bohaterów przełomowych wydarzeń, debaty pt. „4 czerwca 1989. Początek nowej epoki”, „Kultura siłą demokracji”, „Wykluczeni, zapomniani, niewidzialni”. O godz. 20 koncert główny dla kilku pokoleń, na scenie m.in. Krystyna Prońko, Perfect, Raz Dwa Trzy i Krzysztof Zalewski. Wieczór zakończy Potańcówka Wolności. Dla młodszych m.in. warsztaty plastyczne „Każdy inny, wszyscy równi”, czyli o solidarności przez małe „s”.
Takiej, jaką zademonstrowali uczestnicy zbiórki #wspieramECS zorganizowanej po tym, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmniejszyło dotację dla Centrum z 7 do 4 mln zł (czyli do poziomu zagwarantowanego w umowie o współprowadzeniu instytucji).