Bardzo udany sezon – pogoda dopisała, przyjechali turyści

Ponad 15 mln noclegów wykupiono w 2018 roku na całym Pomorzu Zachodnim – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To najlepszy wynik w Polsce. Z miast regionu najlepsze okazały się Kołobrzeg i Świnoujście.

Dane, jakie podał Główny Urząd Statystyczny, nie pozostawiają wątpliwości, że Pomorze Zachodnie nie tylko pozostaje krajowym liderem, ale co roku dokonuje dużego skoku. W 2016 roku na terenie województwa udzielono 13,12 mln noclegów, w 2017r. – 14,06 mln, a w ub. roku – aż 15,15 mln. To wzrost o blisko milion co roku. Główny Urząd Statystyczny badał wykorzystanie turystycznych miejsc noclegowych. Pod powagę brano m.in. hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, hostele, motele, campingi i kwatery prywatne.

Drugim regionem – za Pomorzem Zachodnim – okazało się Małopolskie, które zanotowało 13,9 mln noclegów. Poza tymi dwoma – żaden inny region nie przekroczył liczby 10 mln noclegów. Ulokowane na trzecim miejscu Pomorskie miało ich 9,8 mln. Zachodniopomorskie odnotowało także najwyższy wskaźnik wykorzystania miejsc noclegowych – aż 51,6 proc. Na drugim miejscu znalazło się Mazowieckie (44,6 proc.) i Kujawsko-Pomorskie, a trzecim Pomorskie (42,5 proc.).

Kołobrzeskie spa

GUS ogłosił też najlepsze powiaty. W pierwszej dziesiątce znalazły się kurorty Pomorza Zachodniego – Kołobrzeg (3. miejsce) i Świnoujście (7. miejsce). To miasta na prawach powiatu.

Kołobrzeg odnotował w ub. roku 5 mln noclegów, aż o 9,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Wyprzedziły go tylko Warszawa (6,3 mln) i Kraków (5,5 mln). Z kolei jeżeli chodzi o porównanie liczby mieszkańców do liczby noclegów to Kołobrzeg zanotował najwyższy współczynnik w Polsce (64 tys. noclegów na 1 tys. ludności) całkowicie, dystansując Warszawę (41. miejsce) i Kraków (23. miejsce). Okazał się też liderem wakacji, wyprzedzając Gdańsk (2. miejsce), Rewal (3. miejsce) i Mielno (4. miejsce).

Trudno się dziwić. Kojarzone niegdyś tylko z państwowymi sanatoriami i festiwalem piosenki żołnierskiej miasto w ciągu dwóch dekad przemieniło się w jeden z najlepszych kurortów nad Bałtykiem z dużą liczbą wysokiej klasy hoteli, bazą spa i zapleczem konferencyjnym. W mieście jest 585 obiektów z 6728 miejscami noclegowymi. Samych hoteli jest 14 z 4047 miejscami, do tego 21 zakładów uzdrowiskowych z 5988 miejscami. Dynamiczny wzrost ruchu władze miasta widzą chociażby po wpływach z opłaty uzdrowiskowej. Jeszcze pięć lat temu w lipcu wyniosły 787 tys. zł, a sierpniu – 1,03 mln zł. W 2018 było już odpowiednio: 1,51 mln zł i 1,9 mln.

Świnoujście buduje tunel

Świnoujście, które znalazło się na siódmym miejscu, odnotowało w 2018 roku 2,08 mln noclegów, uzyskując 6-procentowy wzrost w stosunku do 2017 roku. Jeżeli chodzi o porównanie liczby mieszkańców do liczby noclegów – ten najbardziej wysunięty na północny zachód kurort Polski – uzyskał drugie miejsce, tuż za Kołobrzegiem z wynikiem 50,9 tys. noclegów na 1000 mieszkańców.

– To był bardzo dobry sezon – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Oczywiście, pogoda wyjątkowo sprzyjała wypoczynkowi nad morzem. Ale Świnoujście ma tę zaletę, że oferuje turystom nie tylko wypoczynek na plaży. Mamy wiele atrakcji, ciekawych miejsc, doskonale rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych, które są świetną alternatywą, ofertą dla turystów oczekujących czegoś więcej niż tylko plażowania.

Niewykluczone, że ruch w Świnoujściu jeszcze szybciej będzie wzrastać. To wyspiarskie miasto położone jest na 44 wyspach i jako jedyne w Polsce nie posiada stałego połączenia z krajem. Komunikacja odbywa się z pomocą promów. W 2018 ruszyła wielka budowa tunelu pod rzeką Świną, obecnie trwa projektowanie tunelu. Oszacowana na blisko 800 mln zł inwestycja ma zakończyć się w 2022 roku.

Poza Kołobrzegiem i Świnoujściem także inne powiaty Pomorza Zachodniego znalazły się w zestawieniu. GUS wskazał w nim 38 z 380 powiatów i miast na prawach powiatu, które znajdują się w Polsce. Na 12. miejscu znalazł się powiat kamieński na terenie którego poza turystycznym Kamieniem Pomorskim są m.in. popularne Międzyzdroje i Dziwnów. 14. miejsce zajął powiat gryficki z Rewalem, Pobierowem, Niechorzem, Pogorzelicą, Trzęsaczem, Pobierowem czy Mrzeżynem, 17. – powiat sławieński, 18. – koszaliński, a 23. – Szczecin.

Szlak żeglarski i rowerowy

Na świetne wyniki regionu miała niewątpliwie wpływ doskonała pogoda, jaka była w 2018 roku. Wiosna i lato należały do wyjątkowo ciepłych. Już średnie temperatury kwietnia i maja były wyższe o 3 do 5 stopni niż w poprzednich latach. W lipcu i sierpniu gorące i słoneczne dni niezwykle rzadko były przerywane chłodniejszymi. O ile urlopy są planowane z wyprzedzeniem, o tyle świetna pogoda sprzyjała krótkim, spontanicznym wyjazdom. Czynnikiem decydującym były jednak warunki naturalne i infrastruktura. Zachodniopomorskie dysponuje 185-km wybrzeżem z piaszczystymi plażami, do tego liczne pojezierza i lasy, które stanowią 35 proc. powierzchni regionu.

– Od wielu lat inwestujemy w produkty turystyczne – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. – To m.in. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, promenady, parki zdrojowe. Aktualnie powstaje sieć dróg rowerowych, piękne wieże widokowe w parkach krajobrazowych. To tylko przykłady. Wiemy, że obok takich miejsc z sukcesem lokują się inwestycje prywatne: pensjonaty, hotele, restauracje. Dzięki temu mamy coraz więcej turystów na Pomorzu Zachodnim.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO

Gdy w lipcu podczas 43. sesji komisji dziedzictwa UNESCO ogłoszono, że lista światowego dziedzictwa ...

Janosikowe trzeba odesłać do lamusa

Rząd mógłby zwiększyć pulę tych dochodów dla nas i przeznaczyć większość PIT dla poszczególnych ...

Na pomoc pszczołom, czyli mniej koszenia w miastach

Zamiast wymuskanych trawników - kwietne łąki. Samorządy zakładają je, by nie tylko cieszyły oczy ...

Dolny Śląsk będzie miał nowy szpital onkologiczny

Region zrobił ważny krok na drodze do realizacji inwestycji. Samorząd województwa otrzymał działkę, na ...

Śmieci: mieszkańcy płacą mniej i w budżetach widać dziurę

Regionalne izby obrachunkowe kwestionują sztuczne zaniżanie opłat za odbiór śmieci. Okazuje się, że taka ...

Autonomiczne busy już nad Motławą

Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, jeszcze we wrześniu zacznie testować autonomiczne autobusy. Możliwe, ...