70 proc. mieszkańców stolicy kupiło coś online w ostatnim czasie. Wynik jest znacznie wyższy od średniej dla kraju, dającej Polsce dalekie miejsce w unijnych statystykach.
Statystycznie 54 proc. Polaków w wieku 16–74 lat kupiło towary lub usługi przez Internet w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie – wynika z badania Eurostatu. Średnia unijna to ponad 58 proc., a liderami są takie kraje, jak Holandia, Irlandia i Dania – każdy z wynikiem ponad 80 proc. w 2024 r. Najgorzej wypadają zaś wyniki Bułgarii, Grecji, Włoch.
Taki odsetek Polaków w wieku 16-74 lata kupił towar lub usługę przez internet w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie Eurostatu
Zupełnie inaczej wygląda jednak, gdy bierze się pod uwagę wyniki regionów, a nie całych państw. Eurostat podaje, że w aż 21 regionach co najmniej 80 proc. osób kupuje online. W tej grupie 11 regionów znajduje się Holandii, cztery w Szwecji, trzy w Danii, dwa w Irlandii i jeden jest z Czech.
Gdzie w Unii Europejskiej znajdują się regiony z najmniejszą liczbą transakcji wykonywanych przez internet?
Równocześnie było 20 regionów, gdzie z kolei mniej niż 35 proc. populacji kupiło coś przez internet. Aż sześć znalazło się w Rumunii, pięć we Włoszech oraz w Bułgarii. Do tej grupy zaliczono też trzy zamorskie departamenty francuskie oraz polskie Podlasie. Region ma w 2024 r. wynik ledwie 33 proc. i zamyka polskie statystyki. Trochę lepiej wypadło warmińsko-mazurskie, z rezultatem 38,7 proc. osób, które w ostatnich trzech miesiącach kupiły coś w sieci.