Jak polskie samorządy pomagają dokarmiać ptaki

Do piątku mieszkańcy Szczecina mogą odbierać karmniki w siedzibach Lasów Miejskich. Podobną akcję zorganizowano w Białymstoku.

Publikacja: 11.12.2024 15:51

W Szczecinie za karmę dla ptaków można dostać zrobiony przez urzędników karmnik

W Szczecinie za karmę dla ptaków można dostać zrobiony przez urzędników karmnik

Foto: UM Szczecin

- Aktywnie zachęcamy do dokarmiania ptaków w okresie zimowym we własnym zakresie oraz edukujemy najmłodszych w ramach naszych zajęć w szkołach w zakresie zasad prawidłowego dokarmiania, aby było ono bezpieczne dla ptaków - mówi Ewelina Suska, z Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Jak Szczecin dokarmia ptaki. Akcja trwa od kilku lat

Mieszkańcy Szczecina mogą odebrać karmnik dla ptaków. Budki wykonali pracownicy Lasów Miejskich, którzy teraz je rozdają. - W ten sposób kontynuują oni, prowadzoną od kilku lat przez Wydział Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych, akcję „Szczecin dokarmia ptaki”. W tym czasie do szczecińskich szkół, przedszkoli i osób prywatnych trafiło już kilkaset karmników. Leśnicy chcą w ten sposób przybliżyć szczecinianom tematy związane z ochroną przyrody i zaangażować ich w realną pomoc ptakom - powiedziała Paulina Łątka, rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych. Pomogą w tym specjalne karmniki, które wykonali własnoręcznie pracownicy Lasów Miejskich i za darmo przekazują mieszkańcom Szczecina.

Karmniki można odbierać w siedzibach Lasów Miejskich: przy ul. Miodowej 3 oraz przy ul. Czarnogórskiej 63 do 13 grudnia w godz. 9-14 lub do wyczerpania zapasów. Jedna osoba może odebrać jeden karmnik.

Czytaj więcej

W ekologii wiedza ekspertów czasami musi się ścierać z dobrymi chęciami aktywistów

Budki są rozdawane w zamian za karmę dla ptaków. Aby otrzymać jedną z nich należy przynieść ze sobą co najmniej kilogram mieszanki zbóż i ziaren lub trzy gotowe kule tłuszczowe. Odebrane drewniane karmniki trzeba później samodzielnie złożyć. Będzie do tego potrzeby młotek i wkrętarka. W pudełku znajdziemy również instrukcję, czym dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić.

Dzięki akcji już kilkaset karmników trafiło nie tylko do mieszkańców Szczecina, ale także do szkół i przedszkoli. Teraz leśnicy planują odwiedzić te placówki, przekazać zebraną karmę i przeprowadzić w nich krótkie lekcje przyrody.

Ptaki jedzą ziarna zbóż, płatki owsiane, słonecznik pastewny, kaszę, kukurydzę, orzechy włoskie, ziemne niesolone, laskowe, niesoloną słoninę (nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie), gotowane, pokrojone i niesolone warzywa oraz gotowane jajka.

Białystok i Kraków też pomagają dokarmiać ptaki

Podobną akcję zorganizowano w Białymstoku. Aby wziąć w niej udział, wystarczyło wypełnić formularz zgłoszeniowy. Akcja trwa przez kilka dni. - Zima jest trudnym okresem dla tych gatunków ptaków, które nie odleciały w cieplejsze regiony. Wiele osób w tym czasie podejmuje się ich dokarmiania - tłumaczą urzędnicy z Białegostoku.

Przypominają oni, że wiosną rozdawano mieszkańcom budki lęgowe dla ptaków, a teraz postanowiono zorganizować kolejną akcję związaną z przekazaniem 100 karmników.

Czytaj więcej

Arbuz dla hipopotama, majonez dla niedźwiedzi. Przysmaki w ogrodzie zoologicznym

Na zgłoszenia od mieszkańców miasto czekało do 10 grudnia. - Osoby zakwalifikowane do akcji zostaną o tym poinformowane mailowo lub telefonicznie. Karmniki będzie można odebrać w Departamencie Gospodarki Komunalnej przy ul. Kamiennej 17 do 20 grudnia do godz. 15:30 – przekazała nam Marta Matejczuk, z białostockiego ratusza. Urzędniczka dodała, że jedna osoba może wziąć udział w akcji tylko jeden raz i otrzymać jeden karmnik.

Poza tym miasto w ramach współpracy z Nadleśnictwem Dojlidy, przygotowało tablice edukacyjne o prawidłowym dokarmianiu ptaków, które zostaną ustawione w wybranych lokalizacjach – tam gdzie mieszkańcy najczęściej dokarmiają ptaki.

Krakowskie MPO w Walentynki rozdaje mieszkańcom ok. 1 tys. budek lęgowych i karmników, które powstają ze starych mebli i foteli, oddanych m.in. do Lamusowni w punkcie odbioru surowców wtórnych.

Czytaj więcej

Kiedyś były wszędzie, dziś grozi im wyginięcie. Polska wydała wojnę tym ptakom

- W przyszłym roku planowana jest 11. edycja tej akcji. Inicjatywa idealnie wpisuje się w wytyczne i ustalenia dotyczące gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym. Chodzi o maksymalne, powtórne wykorzystanie wszelkich możliwych odpadów i surowców, a celem jest maksymalne ograniczenie marnotrawstwa potencjalnej i zawartej w odpadach energii - mówi Patrycja Piekoszewska, z krakowskiego magistratu.

W sumie przez 10 lat rozdano ponad 20 tys. budek i karmników, a zaoszczędzone w ten sposób drewno zapobiegło wycięciu ponad 2,5 tys. drzew.

Inną akcję dla zwierząt zorganizowano w Świnoujściu. Tam, dzięki wsparciu ratusza oraz wolontariuszy i wielu lokalnych firm, wykonano 30 specjalnych domków dla kotów. Drewniane budki, dzięki odpowiedniej izolacji, mają zapewniać zwierzętom komfort i ochronę przed mrozem.

Domki rozdano opiekunom kotów wolno żyjących, którzy regularnie karmią i dbają o te zwierzęta. Drewniane domki zostaną rozmieszczone w różnych częściach Świnoujścia.

O czym trzeba pamiętać dokarmiając ptaki zimą?

Podczas zimowego dokarmiania ptaków należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze: dokarmianie powinno trwać od momentu pojawienia się pierwszych mrozów i śniegu do końca ich trwania. Powinno być systematyczne, a pożywienie powinno być świeże i pozbawione soli. Poza tym należy regularnie usuwać odchody i zalegające resztki pokarmu z karmnika.

Z regionów
W całej Polsce organizowane są śniadania wielkanocne dla potrzebujących
Z regionów
Samorządy nie radzą sobie z cyberbezpieczeństwem
Z regionów
Polskie miasta inwestują w żłobki. Nowe placówki są coraz bardziej ekologiczne
Z regionów
Jarmarki wielkanocne: w tym roku więcej rzemiosła, mniej „chińszczyzny”
Z regionów
Jarmark odpustowy Emaus nadal przy krakowskich Błoniach