Na ratowanie cmentarnych zabytków. Wpłaty do puszki, ale i przelewem

Nie tylko do puszek, ale i blikiem lub przez internet będzie można w tym roku złożyć datki na renowację grobów na Starych Powązkach w Warszawie. Kwesta organizowana jest tam po raz 50. Podobne zbiórki odbędą się na innych nekropoliach w Polsce. Na niektórych już trwają.

Publikacja: 31.10.2024 16:36

Znani artyści, dziennikarze, politycy, ale też warszawska młodzież w piątek, sobotę i niedzielę od g

Znani artyści, dziennikarze, politycy, ale też warszawska młodzież w piątek, sobotę i niedzielę od godz. 9 będą kwestować na Cmentarzu Powązkowskim

Foto: Adobe Stock

- Podczas 30. kwesty nasi wolontariusze otrzymają ulotkę z kodem, który otwiera naszą skarbonkę internetową. Wystarczy, że zainteresowana osoba odczyta go swoim komórkowym aparatem - przekazało Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, które także organizuje zbiórkę.

Jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach

Znani artyści, dziennikarze, politycy, ale też warszawska młodzież w piątek, sobotę i niedzielę od godz. 9 będą kwestować na Cmentarzu Powązkowskim. Zbiórka odbędzie się po raz 50., a jej cel niezmiennie jest taki sam – ratowanie zabytkowych pomników i nagrobków na zabytkowej nekropolii.

Wśród tych, którzy zapowiedzieli udział w tegorocznej kweście na Powązkach są m.in.: Artur Barciś, Emilia Krakowska, Magdalena Zawadzka, Karol Strasburger czy Hanna Bakuła.

Przez 50 lat działalności Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa i dzięki hojności warszawiaków udało się uratować ponad 1700 zabytkowych kwater, pomników i grobowców. Niektóre kaplice ratowano kilkakrotnie.

Czytaj więcej

Kraków doczekał się ekologicznych pochówków

W ciągu ostatniej dekady odnowiono 110 nagrobków Alei Zasłużonych, 84 nagrobki w Alei Katakumbowej, 11 grobów należących do rodziny Fryderyka Chopina oraz groby przedwojennych marszałków Sejmu RP

Tylko w bieżącym roku zrealizowano prace przy 14 zabytkach, zaś w 2025 roku zaplanowano remonty kolejnych 10, znajdujących się w najstarszej części cmentarza. Podczas zeszłorocznej kwesty udało się zabrać 230 tys. zł.

A Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich organizuje na stołecznych cmentarzach w tym na  Starych Powązkach kwestę na renowację cmentarzy Lwowa, oraz pomoc Polakom z Kresów Wschodnich.

Od piątku na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Młynarskiej  w Warszawie odbędzie się doroczna kwesta na ochronę zabytków cmentarza. Można będzie nas wesprzeć dyżurem, ofiarną lub dobrym słowem do niedzieli 3 listopada.

Kwesta także na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. Poprowadzi ją Gołda Tencer, aktorka, reżyserka i piosenkarka.

- To piękna tradycja, która jednoczy nas w pamięci o tych, którzy odeszli, i w trosce o zachowanie naszego wspólnego dziedzictwa. Na miejscu będzie także wiele innych wspaniałych osób, także mój syn Dawid, z którymi wspólnie będziemy zbierać datki na zabytki Cmentarza Żydowskiego - przekazała Gołda Tencer.

Wolontariusze na cmentarzach w różnych miastach

Od piątku do niedzieli,  na Starym Cmentarzu w Łodzi odbędzie się 30. jubileuszowa kwesta na rzecz ratowania zabytków.

Zebrane fundusze, tradycyjnie już przeznaczone zostaną na prace konserwatorskie, wybranych komisyjnie pomników nagrobnych, posiadających wartości historyczne i zabytkowe.

Od kilkunastu lat do pieniędzy zebranych podczas kwest, przeznaczana jest również część środków miejskich, na wybrany wspólnie z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem nagrobek.

W 2024 roku wybór padł na pomnik nagrobny Iry Aldridge`a, pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego, wybitnego XIX-wiecznego aktora, który przyjechał do Łodzi na międzynarodowe tournée i tutaj niestety zmarł.

Czytaj więcej

Samorządy rozbudowują nekropolie

Dzięki zebranym środkom  udało się w całości odnowić nagrobek aktora, który mieści się na ewangelicko-augsburskiej części nekropolii. Od 1995 roku, w poprzednich edycjach kwesty udało się zebrać prawie 2 miliony złotych.

Trzy dni potrwa kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków przy ul. Lipowej w Lublinie. Wśród kwestujących będą m.in. uczniowie, artyści, samorządowcy, artyści.

W piątek i sobotę wolontariuszy będzie można spotkać w godz. od  8 do 18, a w niedzielę od godz. 8  do 17. Za zebrane środki organizatorzy planują odnowienie 7-8 pomników.

W zeszłym roku udało się odnowić siedem nagrobków: Wiktorii Brodowskiej, Władysława Plewińskiego, Emiliana Brzozowskiego, Stanisława Pliszczyńskiego, Euzebii Stankowskiej oraz dwa nagrobki dziecięce Stefanii Rudzińskiej i Krysi Andruszkiewicz.

W ciągu 37 lat kwesty na cmentarzu przy Lipowej w Lublinie odnowionych zostało ponad 300 zabytkowych pomników.

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tam katolicy, prawosławni i ewangelicy. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 roku.

Zbierają dla hospicjów i dla bezdomnych

Trwają już kwesty dobroczynne  na krakowskich cmentarzach. Chętni mogą wesprzeć m.in. podopiecznych hospicjum. Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” zaczęło 33. edycję swojej zbiórki już w ostatnią niedzielę.

W czwartek wolontariusze będą obecni m.in, na cmentarzu Podgórskim. W czwartek na cmentarzach: Grębałów, Podgórskim, Prądnik Czerwony i Rakowickim; w piątek na: Bronowice, Grębałów, Mydlniki, Prądnik Czerwony, Prokocim, Pychowice i Wola Duchacka.

Najpopularniejsza zbiórka, w którą zaangażowani są znani mieszkańcy, odbędzie się tradycyjnie 1 i 2 listopada na cmentarzu Rakowickim.

- Każdego roku podczas święta zbieramy datki na funkcjonowanie hospicjum, ponieważ to, co dostajemy z Narodowego Funduszy Zdrowia, nie wystarcza na naszą działalność – powiedziała PAP Renata Połomska z tej placówki. Rok temu podczas zbiórki do puszek trafiło ponad 300 tys. zł.

Czytaj więcej

Coraz mniej miejsca na cmentarzach. Część zapełniona już w 100 proc.

Jak co roku, tak i w tym na gdańskich cmentarzach będą kwestować wolontariusze na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.  Wśród nich będzie m.in. posłanka Henryka Krzywonos, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydentki Monika Chabior i Emilia Lodzińska, wiceprezydent Piotr Borawski, bokser Dariusz Michalczewski, spiker Lechii Gdańsk Marcina Gałki czy żeglarz Piotr Myszka.

Dzięki pozyskanym funduszom wyremontowany zostanie budynek hospicjum stacjonarnego przy ul. Mikołaja Kopernika 6.

- Remont budynku jest dla nas istotną inwestycją. Poza bieżącymi pracami, hospicjum nie było remontowane od dnia jego powstania. Podniesienie komfortu pacjentów i otoczenie ich najlepszą opieką jest dla nas priorytetem, dlatego modernizacja budynku jest nieunikniona - wyjaśnia Iwona Sierzputowska, prezeska zarządu Fundacji Hospicyjne

Wolontariuszy w żółtych koszulkach zbierających na rzecz hospicjum będzie można spotkać między 1, a 3 listopada na wszystkich większych cmentarzach Gdańska. Liczy się każda złotówka, bo środki z tegorocznej zbiórki zasilą fundusz przeznaczony na remont hospicjum.

- Podczas 30. kwesty nasi wolontariusze otrzymają ulotkę z kodem, który otwiera naszą skarbonkę internetową. Wystarczy, że zainteresowana osoba odczyta go swoim komórkowym aparatem - przekazało Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, które także organizuje zbiórkę.

Jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Pługosolarki w gotowości. Czekają tylko na sygnał do wyjazdu
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Z regionów
Rafał Trzaskowski kandydatem na prezydenta? Co to oznacza dla Warszawy i samorządu?
MAteriał Partnera
Nieoczywiste wyprawy po Mazowszu i MAZOpikniki
Z regionów
Kadencja samorządów będzie spokojna tylko w teorii
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Z regionów
Samorządy szukają bata na grafficiarzy