„W ramach inicjatywy lokalnej urząd nie przekazuje bezpośrednio funduszy na realizację pomysłu, ale może kupić lub wypożyczyć potrzebne usługi czy sprzęty. W przypadku ogrodów społecznych mogą to być rośliny” – przekazał nam stołeczny ratusz.
Ogrody społeczne Wspólne sadzenie marchewki czy buraków
Miasto Lublin uruchamia program zakładania ogrodów społecznych, czyli ogólnodostępnych przestrzeni tworzonych przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczonych do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji
– Program miejskich ogrodów społecznych to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą czerpać przyjemność z miejskiego ogrodnictwa, ale nie posiadają miejsca do tego typu aktywności. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, jak i placówki edukacyjne, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Jestem przekonany, że mieszkańcy chętnie skorzystają z tej formy integracji sąsiedzkiej i zielone ogrody pojawią się w Lublinie, tak jak zagościły już w innych miastach – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Czytaj więcej
Członkowie pewnej biblioteki publicznej w Stanach Zjednoczonych nie muszą obawiać się kar za przetrzymanie książek lub oddanie ich w uszkodzonym stanie. Wystarczy, że spełnią jeden prosty warunek. Jak to działa i czy czytelnikom pomysł się spodobał?
Głównym celem ogrodów społecznych jest integracja sąsiedzka przez wspólną uprawę roślin i dbanie o taką przestrzeń. Urzędnicy podkreślają, że takie miejsca dają szereg korzyści zdrowotnych, społecznych i edukacyjnych, kreują i utrzymują ekosystemowe usługi, takie jak: retencja wody, bioróżnorodność, produkcja żywności, zapylanie i przerabianie materii organicznej. Lubelski program skierowany jest zarówno do indywidualnych mieszkańców jak też placówek edukacyjnych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych.