Jakie kąpieliska czekają na turystów nad Morzem Bałtyckim?

Wszystkie nadmorskie kąpieliska już oficjalnie otwarte. Samorządy apelują, by korzystać z tych, gdzie czuwają ratownicy, którym wydłużono godziny pracy, by turyści i mieszkańcy czuli się bezpiecznie.

Publikacja: 02.07.2024 07:35

Samorządy apelują, by korzystać ze strzeżonych kąpielisk

Samorządy apelują, by korzystać ze strzeżonych kąpielisk

Foto: Adobe Stock

- Ratownicy Sopockiego WOPR obserwujący plaże z siedmiu wież mają możliwość obserwacji także fragmentów niestrzeżonych. Te obszary są również nadzorowane przez patrole ratowników grupy interwencyjnej – przekazała nam Izabela Heidrich, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sopocie.

Sopot: Opaski z pamięcią dla dzieci idących z rodzicami na plażę

W tym sezonie w Sopocie oddano do dyspozycji mieszkańców i turystów siedem strzeżonych kąpielisk, każde o długości 100 m linii brzegowej. Cztery kąpieliska usytuowane są po stronie północnej molo, trzy po stronie południowej. Strzeżone odcinki plaż nie tworzą linii ciągłej, zostały wytyczone na najchętniej odwiedzanych fragmentach plaż.

Na sopockich kąpieliskach codziennie dyżuruje 30 ratowników – na plażach, w grupie interwencyjnej, a także w centrum koordynacji. - Biorąc pod uwagę godziny dyżurów i system zmianowy. Przez cały sezon będzie to ok. 60 osób, a to wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo na całym odcinku wybrzeża w granicach Sopotu, liczącym około 4 km – mówi Izabela Heidrich.

Ratownicy Sopockiego WOPR mają do dyspozycji quady z przyczepką do transportowania osób poszkodowanych, motorówki i łódź kabinową, skutery wodne, a także drony z kamerami termowizyjnymi do poszukiwania osób w wodzie, defibrylatory AED i inny sprzęt niezbędny do udzielania pomocy medycznej.

Czytaj więcej

Jak kupować polisę ubezpieczeniową na wakacje. Poradnik

Urzędnicy z Sopotu apelują, aby osoby wybierające się na plaże z dziećmi wyposażyły pociechy w specjalne opaski, które pomogą w szybkim odnalezieniu rodziców lub opiekunów. Każda z opasek posiada pamięć, w której rodzic może zapisać swój numer telefonu. Opaski są bezpłatne i można je odebrać w punktach Informacji Turystycznej i u ratowników Sopockiego WOPR.

Sopockie plaże są sprzątane codziennie. Mechaniczne prowadzone jest do godziny 9., a później ręczne przez cały dzień, do godziny 20. Codziennie też kontrolowana jest czystość. Jak zapewniają urzędnicy z Sopotu glony sprzątane są mechanicznie, przez ciągnik z broną z sitem – codziennie od godziny 6 do 9. Roczny koszt sprzątania plaż miejskich to koszt rzędu 731 824 zł.

W Gdańsku działa obecnie dziewięć kąpielisk

W Gdańsku na części kąpielisk sezon rozpoczął się 21 czerwca. Na początku uruchomione zostały kąpieliska Molo Gdańsk Brzeźno oraz Stogi. A od początku lipca – kolejnych sześć. W sumie w mieście działa dziewięć kąpielisk: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle, Świbno. Kąpieliska znajdują się na długiej na 1,3 km linii brzegowej strzeżonej przez 70 ratowników. Miasto uruchomiło punkty medyczne w takich miejscach jak Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Jelitkowo. A Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego działa przy molo – całodobowo. Do dyspozycji ratowników jest sześć łodzi motorowych, dwa skutery wodne, pięć pojazdów ATV, 13 łodzi wiosłowych, sześć kajaków, sześć desek oraz 10 hulajnóg. Dla osób, które chcą uprawiać sporty plażowe, przygotowane zostały boiska do siatkówki, piłki możnej oraz ręcznej. Jest ich w sumie 29.

Swoją ofertę zapewnia ponadto Gdański Stadion Letni w Brzeźnie. Jeśli ktoś lubi zadbać o ogólną sprawność fizyczną, w Jelitkowie znajdzie siłownię plażową. Dla najmłodszych czekają trzy atrakcyjne plażowe place zabaw: dwa z nich można znaleźć w Brzeźnie przy wejściu nr 51, kolejny w Jelitkowie przy wejściu nr 63.

W Gdańsku ruszyła Letnia Szkoła Ratownictwa. To cykl zajęć dla młodych plażowiczów w wieku od 6 do 14 lat. „Nauka, a jednocześnie wielka, wakacyjna przygoda przybliża młodym ludziom ideę ratownictwa oraz bezpiecznego odpoczynku nad wodą” – przekazał gdański ratusz. Zajęcia odbywać będą się w każdą sobotę i potrwają aż do 31 sierpnia. Na każdy dzień obowiązują osobne zapisy. Podczas szkolenia dzieci i młodzież będą mogli poczuć się jak prawdziwi ratownicy. Dowiedzą się także, jak wykorzystywać profesjonalny sprzęt ratowniczy w praktyce – będą to między innymi deski ratownicze, kajaki.

Czytaj więcej

To nie sezon na tanie wakacje „last minute”. Ceny w biurach podróży znowu w górę

Kołobrzeski akwen sportów wodnych

W Kołobrzegu w tym sezonie funkcjonuje 10 strzeżonych kąpielisk, na których czuwa blisko 50 ratowników. Działają one od 10 do 18.

– Naszym trzem kąpieliskom przyznano Międzynarodowy Certyfikat Ekologiczny „Błękitna Flaga”. Otrzymały je: Zachód „plaża TRM”; Wschód „Bałtyk”; Wschód „Kamienny Szaniec” – wylicza Robert Szpak, z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu.

Przy wejściu na plażę nr 17 działa siłownia plenerowa. Jest ogólnodostępna dla wszystkich i darmowa. – Wyznaczono też dwie lokalizacje dla spacerujących z psami, oba odcinki są odpowiednio oznakowane, oraz wyposażone w pojemniki z woreczkami na psie odchody – mówi Robert Szpak.

18

Tyle osób utonęło w morzu w 2023 roku

W Kołobrzegu jest też akwen szkoleniowy przeznaczony t do uprawiania sportów wodnych takich jak: SUP (Stand Up Paddling - sport wodny, podczas którego pływa się na specjalnej desce oraz wiosłuje jednym wiosłem), kitesurfing, windsurfing, miejsce jest wyznaczone pomiędzy falochronem wschodnim a molo. A przy plaży Milenium do końca sierpnia działa miasteczko sportowo- rekreacyjne. To tam organizowane są przeważnie wydarzenia sportowe.

W dniach 12-14 lipca 2024 odbędą się w Kołobrzegu „ V Światowe Dni Bursztynu” na plaży przy Kamiennym Szańcu. W programie m.in. poławianie i przesiewanie bursztynu, bursztynowe warsztaty plastyczne, Średniowieczny Warsztat Bursztynnika. A w ostatni weekend lipca - Finał Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Plażowej.

Niemal wszystkie kąpieliska nad morzem są dostępne dla mieszkańców i turystów. Jednak przy dwóch: Mielno 220 i Unieście 221 powiewa czerwona flaga, bo Główny Inspektorat Sanitarny podał, że wprowadził w tych lokalizacjach tymczasowy zakaz kąpieli „w związku z uzyskaniem klasyfikacji niedostatecznej za miniony sezon kąpielowy”. Aktualne informacje o kąpieliskach można znaleźć na tej stronie.

W morzu – jak wynika z danych Komendy Głównej Policji — tonie mniej osób niż w innych zbiornikach wodnych. W 2023 roku morza dotyczyło 18 spośród 450 wszystkich utonięć. Znacznie więcej osób tonie w rzekach (121) i jeziorach (111). W tym roku tylko w czerwcu utonęło 52 osoby.

- Ratownicy Sopockiego WOPR obserwujący plaże z siedmiu wież mają możliwość obserwacji także fragmentów niestrzeżonych. Te obszary są również nadzorowane przez patrole ratowników grupy interwencyjnej – przekazała nam Izabela Heidrich, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sopocie.

Sopot: Opaski z pamięcią dla dzieci idących z rodzicami na plażę

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wakacje, więc w szkołach i przedszkolach rozpoczęły się remonty
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Z regionów
Ciemna strona turystyki. Goście potrzebni miastom, ale nie zastąpią mieszkańców
Z regionów
Święto kobiecego żeglarstwa. Najlepsza załoga z YKP Szczecin
Z regionów
Nowe zarządy samorządowych korporacji. Prezesi zostają na kolejną kadencję
Materiał Promocyjny
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo
Z regionów
Kosiarki nie wyjadą w teren. „Celem jest walka z miejskimi wyspami ciepła”