Wybory do Parlamentu Europejskiego: Bezpłatna komunikacja zachęci do głosowania?

W Warszawie, w Gdańsku czy we Wrocławiu w niedzielę będzie bezpłatna komunikacja miejska. Tak samorządy chcą zachęcić mieszkańców do udziały w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Publikacja: 07.06.2024 19:24

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Bezpłatna komunikacja zachęci do głosowania?

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W innych miastach na podwiezienie do komisji wyborczej mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami czy seniorzy powyżej 60 roku życia.

- Zwolnienie z opłaty za bilet przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy ukończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. W przypadku osób z niepełnosprawnościami - dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności - orzeczeniem, wypisem z orzeczenia lub legitymacją – mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania

Warszawa: Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów

Prezydent Warszawy podjął decyzję, że w dniu wyborów komunikacja miejska w stolicy będzie darmowa. Podobne rozwiązanie wprowadzono również podczas ostatnich wyborów parlamentarnych i samorządowych.

Także mieszkańcy Gdańska w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego będą mogli skorzystać z darmowej komunikacji. Do bezpłatnego transportu dołączyły również inne miasta należące do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, łącznie 14 gmin.

- Zależy nam oczywiście na tym, żeby frekwencja wyborcza była jak największa. Te wszystkie ułatwienia są po to, żeby nikt nie miał żadnej wymówki i żeby nie było problemu, choćby komunikacyjnego, z dotarciem do lokalu wyborczego. Oczywiście tego dnia uruchamiamy także specjalne linie, które normalnie w niedzielę nie kursują, jeżdżą natomiast w tygodniu, dowożąc uczniów do szkół – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Jak oddać ważny głos w wyborach do PE

Jak oddać ważny głos w wyborach do PE

Foto: PAP

W niedzielę na ulice Gdańska wyjedzie więcej autobusów. I tak linia 113 pojedzie na skróconej trasie Łostowice Świętokrzyska – Gościnna, według specjalnego rozkładu jazdy. Z kolei linie 268 i 512 będą funkcjonować według rozkładów jazdy zbliżonych do powszednich

A linia 269 pojedzie zgodnie z rozkładem jazdy dla dni powszednich, wolnych od nauki szkolnej. Poza tym w dzielnicy Orunia, wprowadzona zostanie specjalna linia 501, która zawiezie mieszkańców z ulicy Żuławskiej do Okręgowej Komisji Wyborczej nr 27, mieszczącej się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, przy ul. Smoleńskiej.

Także we Wrocławiu będzie darmowa komunikacja miejska w niedzielę. - Dla wsparcia działań profrekwencyjnych Rada Miejska już przed pierwszą turą wyborów samorządowych zdecydowała o wprowadzeniu darmowej komunikacji publicznej w dni wyborcze – mówi Mikołaj Czerwiński, z wrocławskiego ratusza.  Dodaje, że ten zapis będzie obowiązywał również podczas najbliższych wyborów do Europarlamentu, które odbędą się 9 czerwca, bo ideą tego typu działań jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców Wrocławia do udziału w wyborach.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: W Krakowie bezpłatny transport dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Ale nie we wszystkich miastach tak będzie. – Komunikacja publiczna w Krakowie w niedzielę wyborczą nie będzie bezpłatna – przyznaje Joanna Dubiel, z krakowskiego magistratu.

Kraków organizuje bezpłatny transport do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych, które mają trudności w poruszaniu się. - Zapisy są przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami. Można to zrobić jeszcze w niedzielę 9 czerwca (w dniu wyborów), w godz. 7 –21 pod numerami telefonów 12 616 50 76 oraz 12 323 32 40 – mówi urzędniczka.

Czytaj więcej

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy już zaczęli oddawać głosy

Jak poinformował nas Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania tutejsi wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem) mogą bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. - Ulga obowiązuje tylko w dniach wyborów – mówi dyr. Kasprzak. Dodaje, że zwolnienie z opłaty za bilet przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy ukończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. A w przypadku osób z niepełnosprawnościami - dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności - orzeczeniem, wypisem z orzeczenia lub legitymacją.

Joanna Stryczewska, w lubelskiego ratusza mówi, że miasto w dniu wyborów zapewni transport nieodpłatny specjalistycznymi samochodami do lokalu wyborczego i z lokalu do miejsca zamieszkania dla osób z niepełnosprawnościami i starszych, które mają problemy w poruszaniu się. - Zasady korzystania z komunikacji miejskiej pozostaną bez zmian, z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystają m.in. lubelscy seniorzy – mówi urzędniczka z Lublina.

Materiał Partnera
Jakie długi trzeba spłacać przede wszystkim
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Z regionów
Warszawa stawia na efektywne zarządzanie gospodarką odpadami
Z regionów
Wiatr od morza to nowe szanse
Z regionów
Dolny Śląsk wspiera biznes w ekspansji
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Z regionów
Czy sezon zimowy 2024/2025 był udany dla polskiej branży turystycznej?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście