Podobne działania podejmują także inne samorządy. „Tylko w latach 2019-2023 roku wysokość dofinansowania na usunięcie azbestu wyniosła niemal 13 mln zł. Dzięki temu zrealizowano niemal 470 inwestycji i usunięto ponad 1,3 tys. ton azbestu” – przekazał nam stołeczny ratusz.
W stolicy wysokość dofinansowania na usunięcie azbestu obejmuje demontaż, pakowanie, transport odpadów i przekazanie ich do unieszkodliwienia na składowisko i może wynieść nawet do 100 proc. poniesionych kosztów.
Druga połowa XX wieku: Czasy eternitu, czyli skąd się wziął problem z azbestem
Popularność eternitu sięgała w drugiej połowie XX wieku, kiedy to pokrywano nim większość domów, czy budynków gospodarczych. Obecnie prawo nakazuje jednak jego usunięcie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dachy z azbestu muszą zostać wymienione do 2032 roku. A eternitowej dachówki ciągle jest sporo. I to nie tylko na wsiach, ale także w dużych miastach.
W 2022 roku władze Warszawy zleciły inwentaryzację budynków i altanek działkowych, posiadających dachy z azbestem. Naliczono wówczas łącznie ponad 4 tys. takich obiektów.
„Informacje o rodzaju, ilości i miejscach występowania wyrobów zawierających azbest prezydentowi Warszawy przedkładają tylko osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Osoby prawne dane takie przekazują Marszałkowi Województwa Mazowieckiego” – przekazał nam wydział prasowy stołecznego ratusza.