Ile dziś kosztuje utrzymanie dziecka w przedszkolu? Opłaty wzrosną

Część samorządów podniesie od września opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. W niektórych miastach zapowiadana jest też podwyżka stawek za wyżywienie dzieci.

Publikacja: 03.06.2024 22:41

W niektórych miastach wzrosną opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu

W niektórych miastach wzrosną opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu

Foto: Adobe Stock

- Waloryzacja opłaty przedszkolnej, którą corocznie ogłasza resort edukacji, służy urealnieniu jej wysokości, m.in. o wskaźnik inflacji, wzrost cen, wzrost wynagrodzeń. To one powodują, że koszt utrzymania dziecka w przedszkolu samorządowym systematycznie rośnie – obecnie wynosi już 21 251,73 zł rocznie czyli ponad 1770 zł miesięcznie – wylicza nam Małgorzata Tabaszewska, z krakowskiego magistratu.

Miasta przyjmują dziesiątki tysięcy dzieci do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025

W niektórych miastach już zakończyła się rekrutacja do przedszkoli, w innych dobiega końca. W samorządowych placówkach zapełniono tysiące miejsc.

Tylko w Poznaniu w samorządowych przedszkolach oraz szkołach podstawowych, w których funkcjonują takie oddziały od 1 września 2024 roku będzie 13 420 miejsc organizacyjnych. W Krakowie na rok szkolny 2024/2025 samorządowe przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przygotowały łącznie 17 241 miejsc. W Łodzi jest 17 382, a we Wrocławiu blisko 15,5 tys. miejsc w przedszkolach prowadzonych przez miasto, w tym 200 w nowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Cynamonowej, które zostanie otwarte we wrześniu.

Czytaj więcej

Zakup sprzętu komputerowego dla szkoły może być objęty zerową stawką VAT

Stołeczny ratusz przekazał, w oparciu o dane z systemu rekrutacyjnego do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach na rok szkolny 2024/2025, że w Warszawie przyjęto do nich 46,7 tys. dzieci. „W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych jest jeszcze 3 tys. wolnych miejsc. Wolne miejsca są również w przedszkolach prowadzonych przez inne podmioty - publicznych i niepublicznych konkursowych. 12 czerwca rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca” – podało nam biuro prasowe stołecznego ratusza.

Urzędnicy podkreślają, że Warszawa zapewnia miejsca realizacji wychowania przedszkolnego wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym zamieszkałym w stolicy.

O ile wzrośnie opłata za pobyt dziecka w przedszkolu?

W części miast rodzice muszą liczyć się z wyższymi opłatami za pobyt dziecka w przedszkolu. Bydgoscy radni zdecydowali o wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest miasto.

I tak od września podniesione zostały opłaty do wysokości 1,44 zł (obecnie 1,30 zł) za każdą godzinę zajęć powyżej pięciu godzin dziennie. Jest to związane jest z obwieszczeniem ministra edukacji i nauki w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji oraz maksymalnej wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego.

W Bydgoszczy trwa nabór dzieci do nowego przedszkola na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Placówka ułatwi opiekę nad dziećmi osobom, które pracują w tej części miasta. Będzie oferowała opiekę w godz. 5:30 – 18:30. Ma zacząć działać od 1 września.

Rodzice zainteresowani usługami nowej placówki będą mogli zobaczyć jak wygląda najnowocześniejsze bydgoskie przedszkole 29 czerwca. Operator przedszkola w godzinach od 10 do 14 przygotowuje „dzień otwarty” – przekazał bydgoski ratusz.

Czytaj więcej

Biała niedźwiedzica uczy dzieci o sądach. Kolejna akcja edukacyjna w wydaniu adwokatury

Opłata za pobyt dzieci w przedszkolu ponad pięć godzin dziennie zmieni się też w Poznaniu. – Obecnie wynosi ona 1,30 zł, ale od 1 września planowana jest podwyżka do 1,44 zł za godzinę – przekazał nam Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. Podobnie będzie w Krakowie czy we Wrocławiu.

Rodzice przedszkolaków ze stolicy nie muszą się martwić bo, od 1 września 2017 roku, nie ponoszą oni opłat za korzystanie przez dzieci z wychowania przedszkolnego. Sam pobyt dziecka w przedszkolu i oddziale przedszkolnym dla rodziców jest bezpłatny.

O ile więcej trzeba będzie zapłacić za posiłki w przedszkolach

W niektórych miastach do podwyżki opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu dojdą jeszcze wyższe opłaty za całodzienne wyżywienie maluchów. – Obecnie stawki wynoszą średnio 15 zł Prawdopodobny jest ich wzrost od 1 września - przyznaje dyrektor Banaś z poznańskiego Urzędu Miasta.

Jak przekazała Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego magistratu zgodnie z prawem oświatowym wysokość opłat za posiłki ustala indywidualnie dla każdego przedszkola jego dyrektor, w porozumieniu z organem prowadzącym. - Stawki te mogą się zatem różnić w poszczególnych przedszkolach, ze względu m.in. na zróżnicowane oczekiwania rodziców co do jakości produktów nabywanych w celu przygotowania posiłków i układanych jadłospisów – mówi urzędniczka. Przyznaje ona, że wraz ze wzrostem cen żywności systematycznie rosną też stawki opłat za wyżywienie w przedszkolu.

- Dyrektorzy przedszkoli składają wnioski z propozycją nowej stawki, kiedy ta obowiązująca już nie wystarcza na zakup artykułów spożywczych, z których przygotowywane są posiłki. Ostatnie wnioski mówią o kwocie 12 zł za pełne dzienne wyżywienie czyli trzy posiłki – mówi Małgorzata Tabaszewska.

W Warszawie, zgodnie z zarządzeniem prezydenta, dzienna wysokość opłaty za korzystanie przez dzieci z posiłków w przedszkolu nie może być wyższa niż 17 zł. „Dyrektorzy przedszkoli i szkół podstawowych nie zgłaszają obecnie konieczności podwyższenia tej opłaty” – zapewnia nas stołeczny ratusz.

- Waloryzacja opłaty przedszkolnej, którą corocznie ogłasza resort edukacji, służy urealnieniu jej wysokości, m.in. o wskaźnik inflacji, wzrost cen, wzrost wynagrodzeń. To one powodują, że koszt utrzymania dziecka w przedszkolu samorządowym systematycznie rośnie – obecnie wynosi już 21 251,73 zł rocznie czyli ponad 1770 zł miesięcznie – wylicza nam Małgorzata Tabaszewska, z krakowskiego magistratu.

Miasta przyjmują dziesiątki tysięcy dzieci do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Nowe zarządy samorządowych korporacji. Prezesi zostają na kolejną kadencję
Z regionów
Kosiarki nie wyjadą w teren. „Celem jest walka z miejskimi wyspami ciepła”
Z regionów
Nieco ochłody na upały. Specjalne zraszacze na ulicach
Z regionów
Karty w regionach już (prawie) rozdane. Co się zmieniło w zarządach województw?
Z regionów
Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży