Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie

Choć wybory do Parlamentu Europejskiego już za niespełna dwa tygodnie, jeśli chcemy głosować poza miejscem stałego zameldowania, korespondencyjnie czy przez pełnomocnika musimy się pośpieszyć. Odpowiedni wniosek trzeba bowiem złożyć w wyznaczonym terminie.

Publikacja: 22.05.2024 15:19

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Na razie nie ma zbyt wielu chętnych. - Zainteresowanie mieszkańców wyborami do Parlamentu Europejskiego na obecna chwilę jest niewielkie. Liczby pokazują, że czynności wyborczych jest mało. Z reguły zainteresowanie tymi sprawami wzrasta na dwa tygodnie przed terminem wyborów – mówi Mikołaj Czerwiński z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Czerwiński mówi, że aktualnie Wrocław wraz z Unią Metropolii Miast Polskich przygotowuje się do rozpoczęcia kampanii profrekwencyjnej z wykorzystaniem nośników internetowych oraz przestrzeni miejskich.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Zgłoś, że zagłosujesz korespondencyjnie lub przez pełnomocnika

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 27 maja trzeba złożyć wniosek w sprawie głosowania korespondencyjnego. Mogą to zrobić osoby niepełnosprawne, a także seniorzy po 60 roku życia. Z kolei do końca maja można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polska powinna opuścić Unię Europejską? Polexit popularny na wsi i wśród zwolenników Konfederacji

Na razie zbyt wielu chętnych na to nie ma. W Warszawie do tej pory przyjęto 237 zgłoszeń w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa. „Dynamika zgłoszeń nie odbiega od średniej w poprzednich wyborach” – przekazał nam stołeczny ratusz. W Łodzi były 62 takie wnioski, a we Wrocławiu – 61, a w Poznaniu 31 osób złożyło wnioski o głosowanie przez pełnomocnika.

W Krakowie takich wniosków jest nieco więcej. - Na ten moment mamy 115 zgłoszeń do głosowania przez pełnomocnika. W wyborach samorządowych na tym samym etapie, tj. na ok. dwa tygodnie przed upływem terminu składania wniosków, mieliśmy ich trzy razy mniej, czyli 35 – przekazała nam Joanna Dubiel, z krakowskiego magistratu. Dodała, że podobnie jest w przypadku głosowania korespondencyjnego – obecnie jest 90 zgłoszeń, a w wyborach samorządowych na tym etapie były 33 wnioski w tej sprawie.

2 727

Tyle osób zmieniło miejsce głosowania w wyborach do PE w Warszawie (stan na 17 maja)

- W związku z tym spodziewamy się, że zarówno w przypadku głosowania przez pełnomocnika, jak i w przypadku głosowania korespondencyjnego chętnych będzie znacznie więcej niż było w wyborach samorządowych – uważa Joanna Dubiel.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Wyjeżdżasz? Weź zaświadczenie o prawie do głosowania

Mieszkańcy dopisują się też do spisów wyborców. W stolicy od 26 kwietnia 2024 (pierwszy dzień przyjmowania zgłoszeń) do 17 maja miejsce głosowania zmieniło 2 727 osób. W Łodzi trzy osoby dopisały się osobiście do spisów wyborców, a 387 złożyły taki wniosek elektronicznie.

Do wrocławskiego magistratu wpłynęło 718 wniosków o dopisanie się do spisu wyborców. Poza tym miasto wydało już 126 decyzji o ujęciu w stałym obwodzie głosowania (wpisanie do stałego rejestru wyborców). W Poznaniu 759 osób zmieniło miejsce głosowania, a 152 osoby zostały ujęte na wniosek w stałym obwodzie głosowania.

- Spodziewamy się, że największa liczba wniosków zostanie złożona w ostatnim tygodniu przed wyborami – mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

Podział mandatów w wyborach do PE w 2019 roku

Podział mandatów w wyborach do PE w 2019 roku

PAP

Z kolei w Krakowie do końca ubiegłego tygodnia Urząd Miasta przyjął 541 wniosków o zmianę miejsca głosowania i 55 wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. - Zainteresowanie zatem obecnie nie jest duże, jednak im bliżej wyborów, tym tradycyjnie ono wzrasta. Zawsze najwięcej wyborców zgłasza się do nas w ostatnich dwóch-trzech dniach przyjmowania wniosków, dlatego zachęcamy, aby już teraz dopełnić tych formalności, aby uniknąć spiętrzenia się kolejek – mówi Joanna Dubiel.

Wyborcy, którzy 9 czerwca będą przebywać poza miejscem stałego zamieszkania, albo za granicą mogą wcześniej wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu będzie można oddać głos w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Zgodnie z decyzją MSZ - za granicą powstanie 295 obwodów głosowania. Najwięcej obwodowych komisji wyborczych będzie w miejscach, w których przebywa większa liczba Polaków, a więc w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech.

Takie zaświadczenia cieszą się sporą popularnością. W samej Warszawie od 26 kwietnia do 17 maja zaświadczenie o prawie do głosowania pobrało 3 100 osób. W Łodzi — 597 osób, we Wrocławiu - 687, a w Poznaniu 506.

Wybory do PE - kalendarz

Wybory do PE - kalendarz

PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Ważna wysoka frekwencja, bo każdy głos się liczy

Jak zauważa Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania jednostki samorządu terytorialnego nie mają w swoim zakresie zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów powszechnych zadań dotyczących prowadzenia kampanii wyborczej, w tym także kampanii profrekwencyjnych. Nie otrzymują na ten cel środków finansowych.

- Za prowadzenie tego rodzaju kampanii odpowiedzialne są inne podmioty państwowe, np. Państwowa Komisja Wyborcza oraz poszczególne komitety wyborcze czy organizacje pozarządowe, zgodnie ze swoimi statutami – mówi Kasprzak. Przyznaje, że na stronach internetowych miasta regularnie publikowane są informacje organizacyjne dotyczące możliwości udziału w wyborach, a także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zachęca wszystkich, żeby wzięli udział w wyborach - to nasz obywatelski obowiązek.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Głosować będzie można w godz. 7-21. Po zakończeniu głosowania w pierwszej kolejności zliczane są wszystkie głosy zdobyte w kraju przez poszczególne komitety wyborcze.

W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które otrzymały co najmniej 5 proc. ważnych głosów w skali kraju. W tych wyborach dotyczy to zarówno komitetów partii, jak i koalicji. Następnie liczbę głosów zdobytą przez te komitety przelicza się na mandaty — w tych wyborach do rozdzielenia są 53 mandaty — z wykorzystaniem metody D'Hondta.

Na razie nie ma zbyt wielu chętnych. - Zainteresowanie mieszkańców wyborami do Parlamentu Europejskiego na obecna chwilę jest niewielkie. Liczby pokazują, że czynności wyborczych jest mało. Z reguły zainteresowanie tymi sprawami wzrasta na dwa tygodnie przed terminem wyborów – mówi Mikołaj Czerwiński z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Czerwiński mówi, że aktualnie Wrocław wraz z Unią Metropolii Miast Polskich przygotowuje się do rozpoczęcia kampanii profrekwencyjnej z wykorzystaniem nośników internetowych oraz przestrzeni miejskich.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte
Z regionów
W których polskich miastach hałas jest najbardziej dokuczliwy?
Z regionów
Jak miasta wyróżniają swoich wybitnych obywateli?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Bezpłatna komunikacja zachęci do głosowania?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy już zaczęli oddawać głosy
Z regionów
Jak polskie miasta pozbywają się azbestu