Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?

W dużych miastach w wydziałach obsługi mieszkańców nie ma z reguły żadnych symboli religijnych, a ich włodarze nie zamierzają regulować takich spraw w sposób formalny, jak zrobił to w stolicy Rafał Trzaskowski, wydając specjalne zarządzenie.

Publikacja: 21.05.2024 11:18

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Foto: PAP, Piotr Nowak

- Kwestia obecności symboli religijnych w pomieszczeniach magistratu nie jest przedmiotem regulacji, nie wzbudzała też dotąd kontrowersji – przekazał nam Dariusz Czapla, z wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Dlaczego Rafał Trzaskowski wprowadził zarządzenie ws. krzyży?

O krzyżach w urzędach zrobiło się głośno w ubiegłym tygodniu. Wówczas wyszło na jaw, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie w sprawie „świeckości urzędu”. - Chodzi o pewne uporządkowanie sytuacji wynikające z wielu pytań o to, czy urzędy powinny być miejscem, w którym eksponowane są symbole religijne – tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej Trzaskowski.

Prezydent Warszawy podkreślił, że jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji, natomiast wskazano w nim także, że przestrzenie w których są obsługiwani mieszkańcy, powinny być neutralne. - Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty, ani postępować w sposób dogmatyczny – zapewniał prezydent stolicy.

Czytaj więcej

Paweł Łepkowski: W polityce walka z krzyżem to ryzykowny wybór

Zgodnie z przyjętymi standardami „przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie", a "dbanie o równe traktowanie jest zasadą horyzontalną ujętą we wszystkich dokumentach programujących rozwój m.st. Warszawy (strategii, politykach i programach) oraz wszystkich innych standardach i wytycznych obowiązujących w urzędzie".

Trzaskowski uściślił, że zarządzenie w sprawie nieeksponowania symboli religijnych nie dotyczy szpitali, szkół czy ośrodków pomocy społecznej, a uroczystości i wydarzenia organizowane w warszawskich urzędach powinny mieć charakter świecki i być neutralne. Prezydent dodał, że w tej chwili prowadzona jest kwerenda ile krzyży jest powieszonych przy stanowiskach obsługi. – Takich sytuacji jest mało – dodał Rafał Trzaskowski.

Zapewnił, że jeśli będą organizowane uroczyści historyczne, jak obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, to „są tam elementy uświęcone tradycją i nikt tego nie będzie zmieniał, np. formuły, którą od lat mamy 31 lipca”. - Mamy mszę świętą, to zostanie podtrzymane. Sami organizujemy często modlitwy ekumeniczne, choćby na Cmentarzu Wolskim — tłumaczył prezydent Trzaskowski.

Generalnie w przestrzeni sal obsługi nie mamy na ścianach nic, poza godłem RP

Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska

A rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth powiedziała PAP, że w zarządzeniu nie ma w ogóle mowy o żadnym zakazie i że standardy mówią jedynie o neutralności urzędu, jako instytucji. - Odnoszą się wyłącznie do przestrzeni dostępnych dla osób z zewnątrz. Są zbiorem 16 zaleceń, które mają na celu zapewnienie wzajemnego szacunku, przeciwdziałanie dyskryminacji i sprawienie, by każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Warszawy mógł w takim samym stopniu korzystać z miejskich usług" – wyjaśniła.

Krzyże w urzędach — jak wygląda sytuacja w innych miastach?

Inne duże miasta nie zamierzają iść śladem Warszawy i nie będą usuwać krzyży. Przynajmniej na razie. W katowickim Urzędzie Miasta obecny jest tylko jeden symbol religijny — w sali obrad Rady Miasta Katowice na ścianie wisi krzyż. - Kwestia obecności symboli religijnych w pomieszczeniach magistratu nie jest przedmiotem regulacji, nie wzbudzała też dotąd kontrowersji – zapewnia Dariusz Czapla, z katowickiego magistratu.

Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania, przekazała nam, że ratusz nie prowadzi ewidencji krzyży umieszczonych w pomieszczeniach Urzędu Miasta Poznania. - Nie mamy sztywnych wytycznych dotyczących obecności symboli religijnych w urzędzie. Jeżeli znajdują się w pomieszczeniach biurowych, to wynika to z inicjatywy pracowników. Krzyże obecne są też w salach sesyjnych, w których zostały umieszczone z inicjatywy części radnych – tłumaczy.

Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska przekazał, że miasto nie ma żadnych planów w sprawie symboli religijnych. - Generalnie w przestrzeni sal obsługi nie mamy na ścianach nic, poza godłem RP – dodał.

Podobnie jest w Krakowie. Jak poinformowała nas Joanna Krzemińska z krakowskiego magistratu Urząd Miasta Krakowa zawsze dbał o neutralność, a w przestrzeniach, gdzie obsługiwani są mieszkańcy, nie ma symboli o charakterze religijnym. - Nie ma więc potrzeby tworzenia przestrzeni neutralnych zarządzeniem w sprawie ich nieeksponowania – tłumaczyła krakowska urzędniczka.

Suwerenna Polska składa zawiadomienie w sprawie zarządzenia Rafała Trzaskowskiego

Poseł Suwerennej Polski Sebastian Kaleta już w piątek zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury i Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zarządzenia stołecznego ratusza.

– Prokurator generalny ma możliwość podejmowania czynności w obronie praworządności, a elementem takiej działalności jest chociażby inicjowanie postępowań innych niż karne. Zwrócimy się, żeby prokuratura podjęła czynności w kierunku uchylenia zarządzenia" - zapowiedział poseł. Dodał, że w drugiej kolejności posłowie zwrócą też uwagę na to, że „być może doszło do popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień”. Jako uzasadnienie podał art. 53 Konstytucji, który — jak mówił - wskazuje, że wszelkie ograniczenia upubliczniania swojej wiary mogą być nakładane jedynie w formie ustawowej.

- Kwestia obecności symboli religijnych w pomieszczeniach magistratu nie jest przedmiotem regulacji, nie wzbudzała też dotąd kontrowersji – przekazał nam Dariusz Czapla, z wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Dlaczego Rafał Trzaskowski wprowadził zarządzenie ws. krzyży?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Szkolne łatanie dziur, czyli trudne zapełnianie nauczycielskich wakatów
Z regionów
Boris zmierza do Polski. Samorządy w gotowości przed możliwymi powodziami
Z regionów
Problemy z niechcianymi reklamami. Jak samorządy porządkują wspólną przestrzeń
Z regionów
Kraków doczekał się ekologicznych pochówków
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne