Półkolonie w swoim mieście. Samorządy przygotowują wypoczynek dla najmłodszych

Od wtorku 14 maja ruszą w Warszawie zapisy do tegorocznej edycji akcji „Lato w mieście”. Podobne półkolonie organizują też inne samorządy.

Publikacja: 13.05.2024 21:36

Samorządy przygotowują półkolonie dla dzieci, które lato spędzają w mieście

Samorządy przygotowują półkolonie dla dzieci, które lato spędzają w mieście

Foto: Adobe Stock

Samorządy organizują półkolonie w mieście same, albo zlecają takie zdanie organizacjom pozarządowym. - Realizowane przez nie projekty będą finansowane ze środków budżetowych miasta, a uczestnicy nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów. Termin rozstrzygnięcia konkursu to 12 czerwca. Oferty, które wygrają, będą realizowane od 22 czerwca do 31 sierpnia – przekazała nam Eliza Malarecka kierownik Oddziału Projektów Edukacyjnych i Relacji Zewnętrznych Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania

Lato w stolicy: Co oferuje dzieciom w wakacje Warszawa?

Jak co roku w czasie wakacji stołeczny samorząd organizuje opiekę oraz różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży z Warszawy.

- W ramach naszej miejskiej akcji „Lato w Mieście” uczniowie oraz dzieci mieszkające w stolicy mają zapewnioną całodzienną opiekę, wyżywienie, w tym ciepły posiłek i napoje, oraz bogatą ofertę zajęć: sportowych, artystycznych, edukacyjnych i rekreacyjnych – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.

Czytaj więcej

Spacery w samym bikini po mieście? Włosi mówią „basta” i nakładają mandaty

W tym roku akcja „Lato w Mieście” rozpocznie się już 24 czerwca i potrwa do 30 sierpnia. Zapisy na półkolonie ruszą 14 maja o godz. 16 i potrwają do 26 maja do północy. Będą prowadzone przy wsparciu elektronicznego systemu zgłoszeń.

Rodzice rejestrują dzieci na stronie: warszawa-latowmiescie.pzo.edu.pl za pomocą numeru PESEL dziecka i następnie samodzielnie tworzą hasło. Po wprowadzeniu do systemu podstawowych informacji i wyborze turnusów feryjnych należy wskazać preferowane szkoły. Można wybrać dowolną liczbę placówek na każdy jednotygodniowy turnus – przekazał stołeczny ratusz. Dzienna opłata dla uczestników akcji nie zmienia się od kilku lat i wynosić będzie 50 zł, z czego 20 zł to opłata za wyżywienie, a 30 zł za opiekę.

Z opłat zwolnione są dzieci korzystające w ciągu roku szkolnego z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Listy zakwalifikowanych dzieci zostaną opublikowane 28 maja.

Lato w mieście: Co oferuje dzieciom Kraków?

Tak jak w poprzednich latach także Kraków przygotowuje bogatą ofertę zajęć i aktywności dla najmłodszych, którzy wakacje spędzać będą w mieście.

Czytaj więcej

Czeka nas ekstremalne lato? Eksperci zapowiadają „upały i tropikalne noce"

- Miejskie instytucje kultury zorganizuj półkolonie, warsztaty, kursy i zajęcia z różnych dziedzin – np. taniec, muzyka, teatr, plastyka, sport i rekreacja. Oferta jest jeszcze w przygotowaniu – mówi Małgorzata Tabaszewska, z krakowskiego ratusz. Kontynuowane będą też półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami. W tym roku organizowane będą od 22 czerwca do 30 sierpnia. Miasto już ogłosiło na to konkurs.

- Składanie ofert trwa do 14 maja, do godziny 12. O zapisach na turnusy półkolonii będą informować organizatorzy oraz Urząd Miasta Krakowa poprzez komunikat w podstronie Magicznego Krakowa — Kraków bez barier – mówi Małgorzata Tabaszewska.

Podobnie jak w poprzednich latach Kraków przygotowuje dla dzieci i młodzieży, objętych programem „Krakowska Karta Rodzinna 3+”, bezpłatne bilety wstępu do wybranych obiektów kultury, sportu i rekreacji, takich jak np.: baseny, kina, parki rozrywki, parki trampolin, zoo, ogród doświadczeń itp. Z takich biletów będzie można korzystać w lipcu i sierpniu. - Do wybranych obiektów kultury, sportu i rekreacji itp. będą obowiązywać dzienne limity bezpłatnych biletów wstępu, a bilety niewykorzystane jednego dnia przejdą do puli biletów na dzień następny – wyjaśnia urzędniczka.

Czytaj więcej

Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci

Poza tym Urząd Miasta Krakowa od kilku lat organizuje wypoczynek dla uczniów ze szkół podstawowych w ramach akcji „Lato w szkole”. Także w tym roku w trakcie wakacji będzie organizowana akcja „Lato w szkole”.

Do 20 maja trwa zbieranie zgłoszeń ze szkół zainteresowanych organizacją przedsięwzięcia – w tym informacji na temat liczby uczniów, opiekunów oraz okresu prowadzenia akcji w każdej szkole. - Po zebraniu tych informacji będzie można określić ostateczny koszt, a także zasięg przedsięwzięcia – mówi urzędniczka.

Samorząd podobnie jak w latach poprzednich finansuje wynagrodzenia opiekunów oraz kierownika wypoczynku, a pozostałe koszty pokrywają rodzice dzieci.

W ubiegłym roku na akcję „Lato w szkole” Kraków przeznaczył 1,9 mln zł. Akcja została wówczas zorganizowana w 68 szkołach podstawowych, a skorzystało z niej ponad 4 tys. dzieci. Ofertę zajęć przygotowują także, jak co roku, młodzieżowe domy kultury oraz placówki sportowe.

Lato w Poznaniu: Wakacje na kajakach, albo na basenie

Także Poznań przygotowuje się do letniej akcji wypoczynkowej. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji planują prowadzić Akcję Lato przez całe wakacje. Będzie sześć turnusów półkolonii (cztery w lipcu i dwa w sierpniu) dla ponad 260 uczestników w wieku 7-12 lat, cztery wycieczki dla dzieci z rodzicami, cztery spływy kajakowe dla dzieci z rodzicami i zajęcia dla dzieci na poznańskich basenach.

- Zapisy planujemy uruchomić w drugiej połowie maja. Ceny turnusu półkolonii są jeszcze ustalane. Przewidujemy zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny z kodem terytorialnym Miasta Poznania. Wycieczki i spływy będą bezpłatne – mówi Filip Borowiak, rzecznik Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

W Poznaniu trwa otwarty konkurs ofert na organizację wypoczynku letniego w formie półkolonii oraz obozów i kolonii dla dzieci z rodzin z problemem uzależnień. – Jest to zlecane przez miasto organizacjom pozarządowym. Do rozdysponowania jest kwota 500 tys. zł – mówi Łukasz Grzybak, kierownik Oddziału Przeciwdziałania Uzależnieniom Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Poza tym miasto rozstrzyga też inny konkurs dotyczący wypoczynku dla dzieci w czasie wakacji w formach różniących się od metod stosowanych w szkole. Na ten cel przeznaczono prawie 90 tys. zł.

Samorządy organizują półkolonie w mieście same, albo zlecają takie zdanie organizacjom pozarządowym. - Realizowane przez nie projekty będą finansowane ze środków budżetowych miasta, a uczestnicy nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów. Termin rozstrzygnięcia konkursu to 12 czerwca. Oferty, które wygrają, będą realizowane od 22 czerwca do 31 sierpnia – przekazała nam Eliza Malarecka kierownik Oddziału Projektów Edukacyjnych i Relacji Zewnętrznych Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Marszałek województwa śląskiego: Naszą wizytówką będzie przemysł zielonych technologii
Z regionów
W miastach powstają nowe wybiegi dla psów
Z regionów
Jak samorządowcy wspierają działkowców. Powstają siłownie i place zabaw
Z regionów
W Sokółce powstaje biblioteka z miejscem do robienia sobie selfie
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?