Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?

Byli parlamentarzyści zostali wybrani do sejmików województw. Najwięcej eksposłów wśród radnych ma Prawo i Sprawiedliwość.

Publikacja: 17.04.2024 16:22

Hanna Gill-Piątek

Hanna Gill-Piątek

Foto: TV.RP.PL

- Sejmiki pełnią realnie bardzo dużą rolę w sprawowaniu władzy, w podziale pieniędzy, co jest istotne w funkcjonowaniu struktur partyjnych w danym województwie. Pozostawienie w sejmiku utrzymuje w politycznej grze, ratuje przez marginalizacją – uważa prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wybory samorządowe: Posłowie zdobywają mandaty radnych z rekordowymi wynikami

Kilku byłych parlamentarzystów zasiądzie w nowym sejmiku Mazowsza. Wśród nich jest Jarosław Krajewski, który był wieloletnim radnym Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, a przez dwie kadencje posłem ze stolicy. W październiku 2023 roku nie udał mu się uzyskać mandatu na kolejną kadencję.

Teraz został radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Otrzymał ponad 37 tys. głosów. „To najwyższy wynik wyborczy jaki kiedykolwiek uzyskałem. To również jest wyraz ogromnego zaufania ze strony mieszkańców Warszawy! Co warto podkreślić startowałem z najmniejszego okręgu w województwie mazowieckim do Sejmiku, ale uzyskałem aż 68 proc. całej listy PiS” – napisał w mediach społecznościowych radny Krajewski.

Dwie kadencje posłem był też Paweł Lisiecki, także z PiS. W październiku 2023 roku bezskutecznie kandydował do Sejmu X kadencji. W styczniu tego roku został burmistrzem Pragi Północ, a teraz zdobył mandat radnego sejmiku.

„W tych wyborach udało mi się uzyskać mandat radnego Sejmiku Mazowieckiego. 44 500 głosów oddanych na moją osobę jest dla mnie zobowiązaniem względem mieszkańców. Wbrew wcześniejszym prognozom w okręgu nr 3 (Prawobrzeżna #Warszawa) udało się uzyskać jeszcze jeden mandat” – pochwalił się Paweł Lisiecki.

Czytaj więcej

Wszystko, co trzeba wiedzieć przed II turą wyborów samorządowych

W Sejmie IX kadencji zasiadał Zdzisław Sipiera, były wojewoda mazowiecki i burmistrz Woli, a przez lata radny powiatu pruszkowskiego. Reelekcja na Wiejską w październiku mu się nie udała, ale teraz został radnym Mazowsza. Zdobył aż 54 734 głosy.

- Co jest najlepszym indywidualnym wynikiem w całym okręgu! Zapewniam, że wykorzystam swoją wiedzę i doświadczenie na rzecz rozwoju Mazowsza. Państwa zaufanie jest dla mnie zobowiązaniem do dalszej pracy. Obowiązki radnego będę wykonywał sumiennie i w poczuciu odpowiedzialności – zapowiada radny Sipiera.

Były poseł, a obecnie radny zapewnia, że będzie zabiegał o realizację ważnych spraw, projektów i potrzeb mieszkańców, aby województwo mazowieckie dynamicznie rozwijało się, wykorzystywało swój potencjał i było miejscem przyjaznym do życia oraz stwarzającym szerokie możliwości dla osób w każdym wieku.

Byli posłowie gotowi do działania w sejmikach

Byli posłowie zasiądą także w innych sejmikach. W Łódzkiem – będzie to Hanna Gill-Piątek. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku wystartowała z drugiego miejsca z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Łodzi jako przedstawicielka Wiosny Roberta Biedronia i mandat zdobyła. Niespełna rok później przeszła do Ruchu Szymona Hołowni, a później założonej przez niego partii. Jednak pod koniec kadencji Sejmu znów zmieniła barwy. Tym razem wstąpiła do klubu Koalicji Obywatelskiej. I z jej list startowała do parlamentu w październiku. Nie dostała się. A teraz została radną.

„Odbiliśmy łódzki sejmik. Zostałam jego radną. 24 735 waszych głosów i trzeci wynik w Łodzi. Dziękuję Wam! A teraz czas do pracy, samo się po PiS nie posprząta” – napisała na portalu X była posłanka.

Senatorem przez dwie kadencje był Maciej Łuczak. W 2015 roku kandydował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Zdobył mandat senatora zdobywając ponad 58 tys. głosów i pokonując m.in. dotychczasowego senatora Andrzeja Owczarka. Cztery lata później ponownie został wybrany do Senatu, ale w 2023 roku nie udało mu się zdobyć ponownie mandatu. Teraz w kwietniu został radnym Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Radną sejmiku na Podlasiu będzie Bernadeta Krynicka, była posłanka PiS, o której głośno zrobiło się, gdy odmówiła rozmowy z protestującymi w Sejmie opiekunami osób z niepełnosprawnościami. Krynicka wyjaśniała, że sama ma niepełnosprawną intelektualnie córkę i "jeżeli ma się dziecko dorosłe niepełnosprawne czy intelektualnie, czy fizycznie, to ono jest w pewnym stopniu, a nawet dużym, uzależnione od rodziców i jest pod ogromnym wpływem".

W czasie zorganizowanego w Sejmu protestu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, kiedy jedna z protestujących matek chciała dopytać posłankę na sejmowym korytarzu, o co chodziło w jej wypowiedzi, Krynicka odmówiła rozmowy i odeszła, rzucając "nie będę z panią rozmawiała".

Teraz Bernadeta Krynicka zdobyła mandat w wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego. Startowała z ostatniego miejsca na liście PiS. Poparło ją 6 392 wyborców.

„Jestem gotowa do działania, by krok po kroku wprowadzać moje cele w życie regionu. Obietnice wyborcze same się nie spełnią. Nie mogę też, oczywiście, nie wspomnieć o wszystkich tych, którzy wspierali mnie swoją pomocą podczas całej kampanii. To dzięki Wam i Waszemu nieocenionemu wsparciu, na wielu poziomach - osiągnęliśmy tak fantastyczny wynik. Jestem dumna!” – chwaliła się była posłanka w mediach społecznościowych.

Jak zauważa prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prawdziwą władzę na poziomie Sejmu ma dość nieliczne grono posłów.

- Większość jest elementem machiny partyjnej i klubowej, natomiast sejmiki pełnią realnie bardzo dużą rolę w sprawowaniu władzy, w podziale pieniędzy, co jest istotne w funkcjonowaniu struktur partyjnych w danym województwie – mówi ekspert.

- Sejmiki pełnią realnie bardzo dużą rolę w sprawowaniu władzy, w podziale pieniędzy, co jest istotne w funkcjonowaniu struktur partyjnych w danym województwie. Pozostawienie w sejmiku utrzymuje w politycznej grze, ratuje przez marginalizacją – uważa prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wybory samorządowe: Posłowie zdobywają mandaty radnych z rekordowymi wynikami

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Boris zmierza do Polski. Samorządy w gotowości przed możliwymi powodziami
Z regionów
Problemy z niechcianymi reklamami. Jak samorządy porządkują wspólną przestrzeń
Z regionów
Kraków doczekał się ekologicznych pochówków
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Z regionów
Czy inwestycja w rowery się opłaca? To miasto jest tego dowodem
Z regionów
Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?