- Sejmiki pełnią realnie bardzo dużą rolę w sprawowaniu władzy, w podziale pieniędzy, co jest istotne w funkcjonowaniu struktur partyjnych w danym województwie. Pozostawienie w sejmiku utrzymuje w politycznej grze, ratuje przez marginalizacją – uważa prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Wybory samorządowe: Posłowie zdobywają mandaty radnych z rekordowymi wynikami
Kilku byłych parlamentarzystów zasiądzie w nowym sejmiku Mazowsza. Wśród nich jest Jarosław Krajewski, który był wieloletnim radnym Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, a przez dwie kadencje posłem ze stolicy. W październiku 2023 roku nie udał mu się uzyskać mandatu na kolejną kadencję.
Teraz został radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Otrzymał ponad 37 tys. głosów. „To najwyższy wynik wyborczy jaki kiedykolwiek uzyskałem. To również jest wyraz ogromnego zaufania ze strony mieszkańców Warszawy! Co warto podkreślić startowałem z najmniejszego okręgu w województwie mazowieckim do Sejmiku, ale uzyskałem aż 68 proc. całej listy PiS” – napisał w mediach społecznościowych radny Krajewski.
Dwie kadencje posłem był też Paweł Lisiecki, także z PiS. W październiku 2023 roku bezskutecznie kandydował do Sejmu X kadencji. W styczniu tego roku został burmistrzem Pragi Północ, a teraz zdobył mandat radnego sejmiku.