Jedź na wybory. Transport do komisji wyborczej może być za darmo

Zarówno największe aglomeracje, jak i mniejsze miasta będą miały darmową komunikację w dniu wyborów. W niektórych ośrodkach na trasy wyjedzie też więcej tramwajów czy autobusów. Ma to poprawić frekwencję wyborczą.

Publikacja: 05.04.2024 14:51

W dniu wyborów samorządowych nie trzeba będzie kasować biletów w pojazdach Warszawskiego Transportu

W dniu wyborów samorządowych nie trzeba będzie kasować biletów w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego

Foto: Bloomberg

- Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów samorządowych to jeden z pomysłów profrekwencyjnych. Dzięki temu mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli dogodnie, autobusem lub tramwajem, dotrzeć do lokali wyborczych nie ponosząc opłat za przejazd – przekazał bydgoski ratusz.

Za wyborczą komunikację zapłaci miasto

W dniu wyborów samorządowych nie trzeba będzie kasować biletów w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego. Zarządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Warszawy. Bezpłatne przejazdy autobusami, tramwajami, metrem czy pociągami SKM mają ułatwić dotarcie do lokali wyborczych.

Także we Wrocławiu, jak zdecydowali już w marcu miejscowi radni, mieszkańcy bezpłatnie dojadą komunikacją miejską do lokali wyborczych. - Zachęcamy wszystkich mieszkańców, tak jak w przypadku wyborów parlamentarnych, do głosowania. Liczę, że i tym razem pobijemy rekord. Aby to ułatwić mieszkańcom, wprowadziliśmy bezpłatną komunikację w dni wyborcze – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Bezpłatna komunikacja miejska w tym mieście będzie także w trakcie wyborów do parlamentu europejskiego w czerwcu.

Czytaj więcej

Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych

Również gdańszczanie będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, do której dołączy siedem dodatkowych połączeń autobusowych. Bezpłatny transport oferują też inne miasta należące do trójmiejskiej metropolii.

- W Gdańsku, w wyborczą niedzielę uruchomimy łącznie siedem dodatkowych połączeń autobusowych. Sześć z nich to będą linie, które funkcjonują jedynie w dni powszednie. Oprócz tego uruchomiona zostanie specjalna linia 501, która w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce dowiezie mieszkańców do lokalu przy ulicy Smoleńskiej – przekazała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Bezpłatna komunikacja ma podnieść frekwencję wyborczą

Jak poinformował Urząd Miasta Torunia, darmowe przejazdy będą obowiązywać przez cały dzień wyborów, a nie tylko w godzinach głosowania, w strefie I - czyli na terenie Miasta Torunia.

Decyzję w tej sprawie podjęła rada miasta podczas sesji 21 września 2023 roku. Początkowo projekt przewidywał wprowadzenie bezpłatnych przejazdów w dniu wyborów parlamentarnych 2023 - tj. 15 października 2023. Jednak po dyskusji radni zdecydowali, że wprowadzą takie rozwiązanie także podczas każdych kolejnych wyborów i referendów.

Czytaj więcej

Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?

Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów samorządowych to jeden z pomysłów profrekwencyjnych Bydgoszczy. Ulga dotyczy osób biorących udział w głosowaniu, członków komisji wyborczych, mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych - na wszystkich liniach dziennych w granicach I strefy biletowej.

Bydgoszcz prowadzi w ramach Unii Metropolii Polskich kampanię, która ma zachęcać mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach samorządowych. Jej hasło brzmi „Bydgoszcz głosuje w wyborach samorządowych. Kto głosuje, ten się liczy”.

Wybory samorządowe 2024. Darmowy transport dla niepełnosprawnych i seniorów

Na podobny krok decydują się też mniejsze miasta. Nieodpłatna komunikacja obowiązywać będzie w niedzielę w całej sieci połączeń (Strefa A i B) obsługiwanych przez stalowowolską komunikację miejską dla wszystkich pasażerów. 

Bezpłatne przejazdy dla wszystkich zapewnia też gmina Świerklany na Śląsku. - Chodzi o dwa kursy (poranny i popołudniowy), które umożliwią obywatelom dotarcie do lokali wyborczych – przekazał Urząd Gminy. Podobnie będzie w Radzyminie, gdzie bezpłatna komunikacja publiczna obejmie linie R1, R3, R4, R5 i R7.

Czytaj więcej

Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie

Niezależnie od decyzji samorządów w sprawie bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców gminy i miasta muszą zapewnić dowóz osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom, którzy ukończyli 60. rok życia, ale nie są w stanie samodzielnie udać się do lokalu wyborczego. Tacy wyborcy wcześniej powinni poinformować o tym gminę.

Szef MSWiA Marcin Kierwiński przypomniał w środę, że ministerstwo jest współodpowiedzialne za proces dowozu wyborców do lokali wyborczych. Zgłoszenia były zbierane i będą realizowane zgodnie z prawem przez samorządy. Odbędzie się to dzięki środkom z budżetu centralnego przekazywanym poprzez wojewodów.

- Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów samorządowych to jeden z pomysłów profrekwencyjnych. Dzięki temu mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli dogodnie, autobusem lub tramwajem, dotrzeć do lokali wyborczych nie ponosząc opłat za przejazd – przekazał bydgoski ratusz.

Za wyborczą komunikację zapłaci miasto

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?
Z regionów
Największe polskie miasta skorzystały na akcesji do Unii Europejskiej
Z regionów
Arkadiusz Wiśniewski: Przez ostatnie lata przeciwstawiano jedne samorządy drugim
Z regionów
Wojna Rosji z Ukrainą sprawi, że autobusy w Polsce będą jeździć rzadziej?
Z regionów
Półkolonie w swoim mieście. Samorządy przygotowują wypoczynek dla najmłodszych
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?