Dolny Śląsk inauguruje nowy sezon turystyczny

W tym roku w regionie zaplanowano setki wydarzeń związanych z szeroko pojętym wypoczynkiem. Ich kulminacja nastąpi oczywiście w wakacje oraz w październiku, kiedy Dolny Śląsk obchodzi swoje święto.

Publikacja: 26.02.2024 03:00

W tym roku oficjalne plenerowe „Otwarcie sezonu turystycznego” zaplanowane zostało na ostatni weeken

W tym roku oficjalne plenerowe „Otwarcie sezonu turystycznego” zaplanowane zostało na ostatni weekend kwietnia w Głogowie

Foto: umwd

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Tegoroczny sezon w regionie zapowiada się niezwykle obiecująco. Samorząd województwa przeznaczył w tym roku więcej środków na upowszechnianie turystyki i promocję walorów Dolnego Śląska, a także wzrost konkurencyjności tutejszej branży turystycznej. Łącznie jest to 5,8 mln zł. To wielokrotnie więcej niż w poprzednich latach. Stało się to możliwe za sprawą nowych programów i rozwijającej się aktywności podmiotów z branży turystycznej w naszym regionie.

Bogata oferta

– Turystyka jest bardzo ważnym elementem promocji i rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska. Nasz region może poszczycić się największą w Polsce liczbą zamków i pałaców, niesamowitymi szlakami podziemnymi, bujnymi lasami pełnymi pomników przyrody czy borami słynącymi z grzybów, rzekami, na których rozwija się prężnie żegluga turystyczna, tysiącami kilometrów pieszych szlaków, przepięknymi górami otwartymi na wszystkich, stawami będącymi siedliskiem dla tysięcy gatunków ptaków czy trasami rowerowymi dostępnymi dla wszystkich – wymienia Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

– Dodatkowo na terenie naszego województwa działają dziesiątki organizacji turystycznych świadczących usługi na najwyższym poziomie. Dolny Śląsk jest prawdziwym turystycznym rajem – dodaje Cezary Przybylski.

Na tegoroczny budżet regionu przeznaczony na turystykę składają się pieniądze przeznaczone na konkursy dla organizacji pozarządowych (2,9 mln zł), konkursy dla gmin (800 tys. zł), składkę do Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej (DOT; 1,3 mln zł), której województwo jest członkiem, a także inicjatywy własne, w tym projekty promocyjne, kampanie społeczne, wydarzenia branżowe i badania (800 tys. zł).

Przygotowania do wydarzeń już się rozpoczęły. Na Dolnoślązaków i gości odwiedzających region czekają w tym roku setki wydarzeń, dzięki którym można zobaczyć kultowe miejsca, poznać nowe atrakcje lub odkryć te mniej znane.

Otwarcie sezonu

Dolnośląski sezon turystyczny rozpocznie impreza 27 i 28 kwietnia w Głogowie. Przez dwa dni wszyscy będą mieli okazję skorzystać z bogatej oferty warsztatowej na stanowiskach poszczególnych atrakcji turystycznych czy posłuchać ciekawych prelekcji ludzi z branży turystycznej. Integralną częścią wydarzenia będzie także atrakcyjny program artystyczny na scenie.

Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia plenerowego organizowanego przez DOT. Poprzednie odbyły się w Wałbrzychu i we Wrocławiu, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem ze strony odwiedzających i wystawców, którzy dostrzegli idealny moment na prezentację swoich propozycji turystycznych tuż przed długim weekendem majowym i wakacjami.

Specjalną ofertę dla zainteresowanych wydarzeniem „Otwarcie sezonu turystycznego” przygotowały Koleje Dolnośląskie. Jest to akcja „Powrót gratis”. Wystarczy w dniach imprezy plenerowej pojawić się na miejscu i przybić na bilecie specjalną pieczątkę. Dla wielu pasażerów będzie to znakomita okazja do podróży regionalną koleją.

1,7 mln zł dla NGO

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w styczniu rozstrzygnął konkurs na projekty turystyczne w 2024 roku, w którym do realizacji wybrano 80 wydarzeń i inicjatyw, a łączna suma dotacji wyniosła 1,7 mln zł.

– To prawie czterokrotnie więcej niż w 2021 roku, w którym na projekty turystyczne przeznaczaliśmy 454 tys. zł. Mamy w regionie prężnie działające organizacje pozarządowe (NGO), które profesjonalnie, atrakcyjnie i bezpiecznie co roku goszczą miliony turystów i odwiedzających region, ale też oczywiście samych Dolnoślązaków. Dzięki wsparciu, którego w tym roku udzieliło im województwo, na Dolnym Śląsku odbędą się setki wydarzeń – rajdów, wycieczek, warsztatów, szkoleń, spływów, imprez plenerowych, spacerów, powstanie lub zostanie zmodernizowana infrastruktura turystyczna. Cieszę się, że do konkursu co roku przystępuje coraz więcej organizacji i że wnioski, które składają, są pisane coraz lepiej i wzrasta ich poziom merytoryczny – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa odpowiedzialny za turystykę.

Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę wniosków: 180. Dotacje przyznano 80 wnioskom.

Jakie wydarzenia w ramach tego konkursu czekają w 2024 roku Dolnoślązaków i gości? To choćby projekty: #odkrywajlokalnie z przewodnikami LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej, czyli bezpłatne spacery z profesjonalnymi przewodnikami, spływy kajakowe po Odrze organizowane przez LGD Kraina Łęgów Odrzańskich, wycieczki dla dzieci i młodzieży po Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców zgłoszone przez Stowarzyszenie Kultury i Sztuki w Machnicach czy cyfrowe gry miejskie w aplikacji Tropimy realizowane przez Fundację Polska górom!

Powstaną też nowe szlaki turystyczne (np. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów „Dolnośląska Kraina Rowerowa” wytyczy i oznakuje Szlak Młodości Ryszarda Szurkowskiego w gminach Krośnice, Milicz i Zawonia), a kilka istniejących przejdzie modernizację (m.in. droga św. Jakuba, szlaki na Wzgórzach Dalkowskich czy w Sudetach Zachodnich).

Z kolei w październiku pojawi się również wiele propozycji wydarzeń z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego, które przypada 16 października, czyli w dniu św. Jadwigi, patronki regionu.

Dolnośląski Fundusz Odrzański czeka na wnioski

Do 4 marca trwa nabór w trzeciej edycji konkursów Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego – inicjatywy infrastrukturalnej, dzięki której gminy i organizacje pozarządowe z regionu mogą realizować inwestycje związane z turystyką wodną na Odrze i jej dopływach oraz kupować sprzęt pływający.

W ramach funduszu powstają między innymi nowe pomosty, slipy dla łodzi, miejsca rekreacyjne nad rzekami, wypożyczalnie sprzętu i inne inwestycje, które w istotny sposób wpływają na rozwój turystyki wodnej. Rozszerza się także oferta spływów, zajęć i innych inicjatyw turystycznych.

W tym roku możliwe jest również finansowanie wydarzeń turystycznych zaplanowanych z wykorzystaniem infrastruktury, która powstała w ramach funduszu w 2023 i 2018 roku. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie turystyka.dolnyslask.pl w zakładce Dolnośląski Fundusz Odrzański.

Z kolei szczegóły oferty turystycznej Dolnego Śląska na 2024 rok można znaleźć na kanałach społecznościowych regionu oraz na stronie: dolnyslask.travel.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Tegoroczny sezon w regionie zapowiada się niezwykle obiecująco. Samorząd województwa przeznaczył w tym roku więcej środków na upowszechnianie turystyki i promocję walorów Dolnego Śląska, a także wzrost konkurencyjności tutejszej branży turystycznej. Łącznie jest to 5,8 mln zł. To wielokrotnie więcej niż w poprzednich latach. Stało się to możliwe za sprawą nowych programów i rozwijającej się aktywności podmiotów z branży turystycznej w naszym regionie.

Pozostało 91% artykułu
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład