Gdańsk pamięta. Uroczystości w piątą rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza

Koncert carillonowy, światełko dla Pawła Adamowicza, modlitwa międzywyznaniowa w gdańskiej Bazylice Mariackiej czy widowisko słowno-muzyczne – to tylko część zaplanowanych na sobotę, 13 stycznia imprez. Tak Gdańsk obchodzi piątą rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza, prezydenta miasta.

Publikacja: 13.01.2024 13:21

Wdowa po prezydencie Adamowiczu, europosłanka Magdalena Adamowicz (L) oraz dyrektor ECS Basil Kerski

Wdowa po prezydencie Adamowiczu, europosłanka Magdalena Adamowicz (L) oraz dyrektor ECS Basil Kerski (C) podczas promocji książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Foto: PAP

„'Miałem wyjątkowe szczęście – przez ponad połowę życia oddawałem się mojej pasji, mojemu miastu'” – tak o sobie i naszym mieście pisał Paweł Adamowicz. Marzeniem prezydenta było Miasto Gdańsk otwarte i szczodre, w którym jest miejsce dla każdego. Wierzę, że takim miastem się stajemy… Bardzo nam Ciebie brakuje Szefie, ale wiem, że jesteś i czuwasz nad nami! -napisała dziś Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, w mediach społecznościowych.

Dulkiewicz dodała, że „dla gdańszczanek i gdańszczan 13 stycznia to dzień zadumy i refleksji”. „Bądźmy dziś razem o 19 przy Złotej Bramie i wspomnijmy naszego prezydenta” – zaapelowała prezydent Gdańska.

Koncert dzwonów dla miłośnika dzwonów

W sobotę, mija piąta rocznica zamachu na prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz został ugodzony kilka razy nożem przez Stefana Wilmonta podczas koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ostrze zadało śmiertelne rany, sięgając m.in. serca. Prezydent zmarł następnego dnia po wielogodzinnej operacji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Sobotnie uroczystości o godz. 12:05 rozpoczął koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta. Prezydent Adamowicz był wielkim orędownikiem i promotorem gdańskich carillonów. Już na samym początku, kiedy trzeba było dokończyć carillon św. Katarzyny, osobiście z bratem ufundował dzwon noszący imię „Piotr i Paweł”.

Czytaj więcej

Tusk zapowiada demonstrację w rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza. "Nie zapomnimy"

Adamowicz zaangażował się potem bezpośrednio w odbudowę carillonu Ratusza Głównego Miasta, do realizacji tego zadania powołał specjalny zespół, któremu przewodniczył, i tu również ufundował dzwon: „Kazimierz Jagiellończyk”.

O godz. 16 zostanie ogłoszony tegoroczny laureat Nagrody im. Prezydenta Adamowicza. „Nagroda jest dla tych, którzy są odważni w promowaniu postaw walczących o prawdę, walczących przeciwko ksenofobii, mowie nienawiści oraz promujących równość, wolność i tolerancję” – podaje gdański ratusz.

Tej lekcji nie zapomnimy nigdy

Z kolei na godz. 19 zaplanowano „Światełko dla Pawła Adamowicza” z udziałem premiera Donalda Tuska i prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na placu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą - kilkanaście metrów od miejsca, gdzie w niedzielę, 13 stycznia 2019 roku, stała scena WOŚP na której prezydent Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem.

„Spotykamy się 13 stycznia w Gdańsku, w piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza. Nigdy nie zapomnimy tej tragicznej lekcji. Nie pozwólmy, by nienawiść i kłamstwo znów zatryumfowały” – napisał premier Tusk, na portalu X.

Na miejscu rozdawane będą flagi narodowe i flagi Gdańska. Podczas uroczystości odtworzona będzie pieśń "Sound of Silence", która zaraz po śmierci Pawła Adamowicza stała się symbolem bólu i żałoby mieszkańców po śmierci prezydenta.

Pół godziny później odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa w Bazylice Mariackiej, a na godz. 20 zaplanowano widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców w Bazylice Mariackiej. Jak podaje gdański ratusz koncert pt. "Polska jako wspólnota" nie tylko umożliwi wspomnienia związane z postacią Pawła Adamowicza, ale także przypomni publiczności przesłanie, które pozostawił nam po sobie. Na scenie pojawią się takie gwiazdy jak Maciej Balcar, Bovska, Ewelina Flinta, Tadeusz Seibert i Anna Rusowicz. Gospodarzami wieczoru będzie Agnieszka Hyży i Krzysztof Łobodziński.

Podczas uroczystości zostaną przywołane wystąpienia prezydenta, a zaproszeni artyści wykonają znane polskie piosenki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach.

Z kolei w niedzielę – w piątą rocznicę śmierci prezydenta w samo południe w gdańskiej Bazylice Mariackiej odbędzie się msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza. O godz. 13:30 zaplanowano odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza na Wyspie Spichrzów.

A o godz. 17 odbędzie się „Wieczór dla Przyjaciela” w zimowym ogrodzie Europejskiego Centrum Solidarności. Do rozmowy zaproszone zostały osoby, które publicznie relacjonowały wydarzenia ze stycznia 2019 roku.

Będzie to między innymi Estera Flieger, dziennikarka, redaktorka naczelna pisma, ale także portalu NGO.pl. Zaproszono również doktor Annę Materską-Sosnowską, politolożkę, twórczynię Programu Przywództwa Społecznego w Studium Obywatelskim imienia Pawła Adamowicza. W dyskusji udział weźmie też Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej". Rozmowę poprowadzi Piotr Jacoń.

Wstęp na wydarzenia związane z piątą rocznicą zabójstwa prezydenta Gdańska jest wolny, a wybrane z nich będą transmitowane na stronie gdansk.pl, a także na antenach Telewizji Polskiej.

Dożywocie dla zabójcy. Apelacja ruszy jeszcze w styczniu

W marcu 2023 roku Stefan Wilmont (sąd pozwolił na podawanie jego nazwiska) został skazany na dożywocie za zabójstwo prezydenta Gdańska.

- Stefan Wilmont popełnił zbrodnię bez precedensu w dziejach powojennej Polski – mówiła sędzia Aleksandra Kaczmarek, przewodnicząca składu orzekającego podczas ogłoszenia wyroku. Podkreśliła, że zabójstwo prezydenta odbyło się na oczach tysięcy widzów i publiczności podczas imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sędzia tłumaczyła, że najistotniejsze w sprawie były motyw działania sprawcy, stan zdrowia psychicznego i jego poczytalności.

Wyrok nie jest prawomocny. Proces apelacyjny zabójcy prezydenta ma się rozpocząć 18 stycznia przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku.

„'Miałem wyjątkowe szczęście – przez ponad połowę życia oddawałem się mojej pasji, mojemu miastu'” – tak o sobie i naszym mieście pisał Paweł Adamowicz. Marzeniem prezydenta było Miasto Gdańsk otwarte i szczodre, w którym jest miejsce dla każdego. Wierzę, że takim miastem się stajemy… Bardzo nam Ciebie brakuje Szefie, ale wiem, że jesteś i czuwasz nad nami! -napisała dziś Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, w mediach społecznościowych.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Jak Polska świętuje wstąpienie do Unii Europejskiej
Materiał partnera
Niebanalne podróże po Mazowszu. Doskonały wybór na majówkę
Materiał partnera
Sen o niekończących się szutrach
Materiał partnera
Dolny Śląsk zaprasza do aktywnego spędzania czasu
Materiał partnera
Olsztyn? Rowerem!
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił