Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał stypendia 30 studentom czwartego i piątego roku medycyny. Starało się o nie 38 osób. Większość (28) studiuje lub na stałe mieszka na Podkarpaciu. Stypendia (3000 zł miesięcznie) otrzymywać będzie 24 studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz sześciu studentów z innych uczelni: z Wrocławia, Lublina, Opola, Torunia, Katowic i Białegostoku. Po sześciu chce robić specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii oraz neurologii. Pięcioro chce być psychiatriami, a kolejna czwórka specjalistami chorób wewnętrznych. Pozostali będą się specjalizowali w: neonatologii, radiologii i diagnostyce obrazowej, chirurgii ogólnej oraz kardiochirurgii.

- Cieszy to, że stypendyści, którzy w zdecydowanej większości mieszkają na Podkarpaciu, wybrali różne specjalizacje, w różnych szpitalach wojewódzkich na terenie całego regionu. To oznacza, że wzmocnią kadrę lekarską w zrównoważony sposób, na czym nam najbardziej zależało – powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Czytaj więcej

Łatanie pieniędzmi samorządów dziur w zatrudnieniu

Stypendia zostały przyznane dla czterech studentów VI roku, 14 studentów V roku oraz dla 12 studentów IV roku.

- Chcemy jak najszybciej rozpocząć podpisywanie umów ze studentami. Wiemy, jak ważny jest dla nich czas, gdyż niektórzy są na płatnych studiach, muszą opłacić czesne, więc stypendium na pewno bardzo im się przyda – dodała Barbara Pelczar-Białek, dyrektor departamentu Edukacji, Nauki i Sportu UMWP.