Od stycznia obowiązki dla samorządów związane z kwalifikacją wojskową

Minister obrony narodowej planuje ogłoszenie kwalifikacji wojskowej na 12 stycznia 2024 roku. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą musieli m.in. przygotować i przekazać rejestr osób objętych rejestracją szefowi wojskowego centrum rekrutacji, a starostowie zapewnić lokale do przeprowadzenia kwalifikacji.

Publikacja: 28.09.2023 09:34

Od stycznia obowiązki dla samorządów związane z kwalifikacją wojskową

Foto: Adobe Stock

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 r. Zgodnie z projektem, termin ogłoszenia kwalifikacji wyznaczono na 12 stycznia natomiast kwalifikacja wojskowa potrwa od 1 lutego do 30 kwietnia.

Kwalifikacji podlegać będą: mężczyźni urodzeni w 2005 r.; mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej; kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej; osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Z regionów
Kto otrzyma Złote Lajki za 2024 rok?
Z regionów
Bez uchwały wzywającej do dymisji Jacka Sutryka
Materiał Partnera
…by szkoła po deformie nie runęła w przepaść
Z regionów
Zielona transformacja samorządów ze wsparciem PKO Banku Polskiego
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Z regionów
Samorządy mają ESG w DNA