Pierwsze nazwiska samorządowców, którzy chcą dostać się do Sejmu

Prezydenci miast, radni różnych szczebli, czy marszałek województwa lubuskiego - będą walczyć w jesiennych wyborach do parlamentu. Znane są już pierwsze nazwiska samorządowców, którzy chcą dostać się do Sejmu czy Senatu.

Publikacja: 17.08.2023 17:27

Sejm

Sejm

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

- Senat w mijającej kadencji był ostoją demokracji w Polsce, przykładem współpracy wszystkich demokratycznych środowisk. Tak też było w trakcie tworzenia paktu senackiego 2023. Każde ugrupowanie biorące udział w pakcie ma swoje interesy, ale potrafimy usiąść do stołu i wynegocjować najlepsze rozwiązanie dla Polski.- mówi senator i wieloletni prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz, kierujący zespołem, który wypracował porozumienie opozycji, ale też i samorządów.

Dodał, że jest przekonany, że w przyszłej kadencji kandydaci paktu senackiego znacząco zwiększą ilość zajmowanych przez siebie miejsc w Izbie Wyższej Polskiego Parlamentu.

Są senatorowie z samorządowym doświadczeniem, ale i obecni samorządowcy

Od nieco ponad tygodnia trwa kampania wyborcza. I z każdym dniem się mocno rozkręca.

W czwartek po  wielu miesiącach negocjacji, doszło do podpisania Paktu Senackiego.

Oznacza to, że ugrupowania opozycyjne w każdym okręgu wyłoniły jednego, wspólnego kandydata. 

Na ogłoszonej przez demokratyczną opozycję liście kandydatów w Pakcie Senackim 2023, jest czterech bezpartyjnych członków Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”.

Ponownie o mandat senatora będzie walczył Zygmunt Frankiewicz, były prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polski. O reelekcję też powalczy Wadim Tyszkiewicz, które wiele lat był prezydentem Nowej Soli.

Senatorem chce też zostać Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, który swój urząd sprawuje od 23 lat.

- Drodzy mieszkańcy Tychów. Moje nazwisko pojawiło się dziś na liście kandydatów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z „Paktu Senackiego” czyli list opozycji demokratycznej. Będę jednym z reprezentantów „Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski” – napisał prezydent Dziuba w specjalnym oświadczeniu. Przyznał w nim, że „odjęcie decyzji o starcie w wyborach nie było dla niego łatwe”

- Dzięki ciężkiej pracy i determinacji do działania oraz poparciu społecznemu, na które przez te wszystkie lata mogłem z Państwa strony liczyć, z miasta z ponad 13 proc. bezrobociem i budżetem wynoszącym ok. 180 milionów złotych Tychy stały się prężnie rozwijającym się miastem z ponad miliardowym budżetem i bezrobociem na poziomie poniżej 2 proc. – zauważył prezydent Tychów.

Przypomniał, że na przestrzeni tych lat razem z mieszkańcami udało się zrealizować tysiące projektów czy inwestycji. – Wspólnie osiągnęliśmy coś, co jeszcze 30 czy nawet 20 lat temu wydawało się niemożliwym. Stworzyliśmy dynamicznie rozwijające się nowoczesne miasto i silną tyską wspólnotę mieszkańców, która tutaj żyje, pracuje, spędza wolny czas. Jestem Wam za to ogromnie wdzięczny i dumny z naszych osiągnięć – podkreślił prezydent Dziuba.

I tłumaczył, że dziś jednak samorządy w naszym kraju stoją przed nowymi wyzwaniami. - Z każdym rokiem obserwujemy ograniczenie naszych kompetencji, systemowe i systematyczne niszczenie samorządów prowadzone poprzez określoną politykę finansową rządu. To samorządy zmieniły Polskę i o dalszy rozwój silnych i niezależnych samorządów musimy walczyć – dodaje prezydent Tychów.

Zapewniał też, że dalej bacznie będę śledził dalszy rozwój miasta bo jego przyszłość jest dla niego bardzo ważna.

- Przez lata pracy w urzędzie nigdy nie zarządzałem jednoosobowo. Jeśli uda mi się zdobyć mandat Senatora RP, w mieście zostaje kompetentny i zaangażowany zespół doświadczonych ludzi. Jeśli tylko obdarzycie ich Państwo zaufaniem, będzie dalej dbał o jego rozwój. To jakie będą Tychy zależy od NAS wszystkich – zakończył swoje oświadczenie.

Miasto wymienią na Wiejską

Z Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski o mandat senatora walczyć też będzie - Józef Zając. A z list Koalicji Obywatelskiej Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

- Kandyduję i proszę o wsparcie tych wszystkich, których poglądy zgodne są z poniższym referendum - napisał w mediach społecznościowych prezydent Inowrocławia.

I zadał cztery pytania: Czy jesteś za zabieraniem Tobie wolności, wykorzystywaniem służb specjalnych do łamania prawa, narzucaniem jedynie słusznej ideologii, sposobu życia z bezwzględnym wykorzystaniem wszystkich instytucji państwowych? Czy jesteś za wyprowadzeniem Polski z Unii Europejskiej i Nato?

A także: - Czy jesteś za likwidacją niezależności TVN, Onetu, WP, Radia ZET, RMF i wszystkich pozostałych mediów prywatnych, tak jak to uczyniono z TVP, rozgłośniami publicznymi i większością prasy lokalnej?

Oraz : czy jesteś za wszechobecnym kłamstwem i obłudą, szczuciem, nienawiścią, indoktrynacją polityczną, zawłaszczaniem majątku narodowego oraz instytucji służących przestrzeganiu prawa, korupcją polityczną, kupowaniem głosów wyborczych? I na wszystkie odpowiedział: Nie

- Moglibyśmy pytać jeszcze o setki innych ważnych spraw, inflację, drożyznę, niszczenie samorządów, zagubione rosyjskie rakiety, rolnictwo, przedsiębiorczość, ale te wszystkie problemy zamykają się w jednym mianowniku łamania zasad, które są dla nas fundamentem życia. Na to nie ma mojej zgody i wspólnie dajmy temu wyraz 15 października – tłumaczył prezydent Brejza.

Z list Lewicy w ramach Paktu Senackiego wystartuje Marek Paprocki , przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego.

Czasem trzeba porzucić lokalne ojczyzny

Wczoraj swoje listy ogłosiła Koalicja Obywatelska. Dwójką do Sejmu z Gdańska będzie Jacek Karnowski, od 25 lat prezydent Sopotu, a także prezes Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski. Swój start w jesiennych wyborach zapowiedział już w lipcu.

- Trzeba czasem poświęcić ojczyzny lokalne, jestem gotowy wystartować do Sejmu. Trwają rozmowy — tłumaczył wówczas prezydent Karnowski.

Z kolei jedynką w Zielonej Górze będzie Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. - Razem Zwyciężymy. To początek końca PIS. Pokażmy im naszą siłę! To jest walka o prawdę, szacunek, uczciwą Polskę! – przekazała w mediach społecznościowych.

Jeśli obecnie urzędujący prezydenci, burmistrzowie czy wójtowie – dostaną się do Sejmu bądź Senatu będą musieli zrzec się mandatu w samorządzie. W ich miejsce będzie powoływany komisarz, a później rozpisywane będą przedterminowe wybory

- Senat w mijającej kadencji był ostoją demokracji w Polsce, przykładem współpracy wszystkich demokratycznych środowisk. Tak też było w trakcie tworzenia paktu senackiego 2023. Każde ugrupowanie biorące udział w pakcie ma swoje interesy, ale potrafimy usiąść do stołu i wynegocjować najlepsze rozwiązanie dla Polski.- mówi senator i wieloletni prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz, kierujący zespołem, który wypracował porozumienie opozycji, ale też i samorządów.

Pozostało 93% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Samorządy rozbudowują nekropolie
Z regionów
Śląsk wyludnia się najmocniej ze wszystkich województw
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku