Były wsiami, a będą miastami. 15 miejscowości zyskuje prawa miejskie

Wraz z nowym rokiem na listę polskich miast zostanie wpisanych 15 kolejnych miejscowości. Niektóre z nich odzyskują prawa miejskie po wielu latach.

Publikacja: 31.12.2022 14:08

Były wsiami, a będą miastami. 15 miejscowości zyskuje prawa miejskie

Foto: Adobe Stock

To historyczna chwila. I historyczny zapowiada się Sylwester w Piekoszowie. - Chcemy wspólnie z mieszkańcami świętować nadanie praw miejskich dla Piekoszowa, który miastem stanie się dokładnie 1 stycznia 2023 roku, czyli tuż po północy. Warto podkreślić, że uzyskanie statusu miasta wiąże się nie tylko ze zmianą wizerunkową, ale też z większym prestiżem miejscowości – mówi Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa.

Walka o miasto zaczyna się od samych mieszkańców

Od nowego roku na mapie Polski pojawi się 15 miejscowości, które uzyskały status miasta. W czwartek podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele gmin odebrali z rąk premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra Pawła Szefernakera akty nadania statusu miasta oraz symboliczne klucze.

- Procedura nadania praw miejskich jest procesem, który bardzo dobrze ukazuje samorządność. Zaczyna się od inicjatywy mieszkańców, a kończy na decyzji najwyższych organów państwa – mówił Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA.

Zmiany statusu gmin były konsultowane z mieszkańcami i wszędzie zostały przez nich poparte. Za nadaniem statusu miasta opowiedziały się również władze gminy oraz odpowiedni wojewodowie.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów 1 stycznia status miasta otrzymają: Miękinia, w powiecie średzkim, w województwie dolnośląskim, Jeżów, w powiecie brzezińskim, w województwie łódzkim, Dąbrowice, w powiecie kutnowskim, w województwie łódzkim, Rozprza, w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim.

Poza tym Ujazd, w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim, Książ Wielki, w powiecie miechowskim, w województwie małopolskim, Czarny Dunajec, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim, Latowicz, w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim.

A także Bodzanów, w powiecie płockim, w województwie mazowieckim, Jastrząb, w powiecie szydłowieckim, w województwie mazowieckim, Jadów, w powiecie wołomińskim, w województwie mazowieckim, Włodowice, w powiecie zawierciańskim, w województwie śląskim, Łopuszno, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim, Piekoszów, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim oraz Miasteczko Krajeńskie w powiecie pilskim w Wielkopolsce.

Niektóre z tych miejscowości posiadały już prawa miejskie. Choćby Jeżów, który w latach 1334-1870 był miastem zakonu benedyktynów, aż do czasu likwidacji zakonu przez Prusy.

Z kolei Dąbrowice pierwotnie miejscowość uzyskała lokację przed 1455 r. Została zdegradowana w 1870 roku przez carat w związku z powstaniem styczniowym. Podobnie było z mazowieckim Latowiczem, który był miastem od 1423 roku. Jednak 1 czerwca 1869 roku za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym car Aleksander II dnia odebrał osadzie prawa miejskie.

Miasto – to szansa na rozwój i pieniądze

Do grona miast, wśród 15 miejscowości, dołączy też Jastrząb. - Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich – podają władze gminy.

A wójt Piekoszowa podkreśla, że to szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też nowe możliwości sięgania po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

- Zmiana statusu na miejski pozwoli gminie Piekoszów na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój. Stoimy przed szansą na dobrą przyszłość dla Piekoszowa.. Zapraszam wszystkich mieszkańców do świętowania jej wspólnie podczas „Sylwestra pod gwiazdami” – dodaje wójt Piątek.

Niektóre miejscowości uzyskanie praw miejskich będą świętować w czasie wspólnego Sylwestra. Taka impreza odbędzie się m.in. w Piekoszowie. Impreza ruszy punktualnie o godzinie 20 i potrwa do 1.30.

W programie przewidziano wiele atrakcji. Na scenie wystąpią: Zespół Śpiewaczy z Rykoszyna, Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie, Zespół Z Taborem – Klub Seniora, Kapela z Rykoszyna, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, a także Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie.

Tuż przed północą popłyną życzenia do wszystkich przybyłych gości, a punktualnie o północy pokaz sztucznych ogni.

Sylwester także na Rynku w Łopusznie czy w Książu Wielkim, który znowu staje się miastem po 154 latach, czy w Miasteczku Krajeńskim. Tam o 23.40 nastąpi uroczyste przekazanie kluczy do bram miasta.

Latowicz będzie świętował w niedzielę. O godz. 17 msza święta, a później koncert noworoczny pod chmurką. Zagra m.in. Gromee. O godz. 21 pokaz sztucznych ogni.

A Bodzanów będzie świętował 6 stycznia odzyskanie praw miejskich. Bodzanów był miastem duchownym założonym w 1351 roku. W 1869 stracił prawa miejskie.  Od 1 stycznia w naszym kraju będzie już 979 miast.

To historyczna chwila. I historyczny zapowiada się Sylwester w Piekoszowie. - Chcemy wspólnie z mieszkańcami świętować nadanie praw miejskich dla Piekoszowa, który miastem stanie się dokładnie 1 stycznia 2023 roku, czyli tuż po północy. Warto podkreślić, że uzyskanie statusu miasta wiąże się nie tylko ze zmianą wizerunkową, ale też z większym prestiżem miejscowości – mówi Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa.

Walka o miasto zaczyna się od samych mieszkańców

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wielkie porządki po wielkiej wodzie. "Cały czas się odgarniamy"
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Z regionów
Pierwsze zasiłki przyznane, ale na pieniądze na remonty powodzianie zaczekają
Z regionów
Porządki po powodzi. Śmieci tak dużo, że nie ma ich gdzie składować
Z regionów
Jak w polskich miastach można pozbyć się ubrań i tekstyliów?
Z regionów
Koniec dwukadencyjności w samorządach? Temat powraca za sprawą PSL